در این مقاله سعی داریم تا با آموزش ثبت نام کد اقتصادی در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور به شما کمک کنیم تا کد اقتصادی خود را دریافت کنید. همچنین مراحل را می توانید در قالب ویدئوی منتشر شده در انتهای صفحه مشاهده نمایید.

در مقاله « کد اقتصادی » به تفصیل به تعریف و مدارک لازم برای دریافت آن صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن رجوع کنید.

در صورتی که در انجام هر یک از مراحل به مشکل برخوردید می توانید با شماره های تماس 45518-021 و 09120253390  با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پاسخگوی پرسشهای شما هستند.

پس از ثبت شرکت تا دو ماه فرصت دارید تا شناسه اقتصادی دریافت کنید. در اولین مرحله باید به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نموده و فرآیند ثبت نام دریافت کد اقتصادی را در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی انجام دهید.

در فرآیند ثبت نام باید ابتدا پیش ثبت نام انجام داد و شناسه اقتصادی دریافت نمایید. پس از ارسال نام کاربری و رمز عبور می توان مراحل ثبت نام و ویرایش اطلاعات را انجام داد.

ثبت نام کد اقتصادی را می توان از طریق سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir به صورت اینترنتی انجام داد. در ادامه می توانید مراحل ثبت نام کد اقتصادی را با جزییات کامل ملاحظه نمایید.

1پیش ثبت نام کد اقتصادی:  برای دریافت شماره اقتصادی باید ابتدا مرحله پیش ثبت نام کد اقتصادی را انجام داد. این مرحله شامل وارد نمودن اطلاعات اولیه از متقاضیان دریافت شناسه اقتصادی است. سپس باید شماره تلفن همراه تایید شده و تاییدیه پستی مرتبط با کد پستی محل فعالیت در سیستم بارگزاری شود . بعد از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد .

پس از اتمام این مرحله به مدت یک هفته فرصت دارید تا اطلاعات خود را تایید نمایید. لازم به ذکر است که در صورت عدم تایید اطلاعات در بازه زمانی یادشده پرونده شما به صورت خودکار از سیستم حذف می گردد.
نکته : چنانچه نقصی در پرونده و مدارک شما وجود داشته باشد همچنان باید اظهارنامه خود را ارائه نمایید. توجه داشته باشید که عدم نقص در مدارک مانع از ارائه به موقع اظهارنامه نخواهد بود.

۲صحت سنجی اطلاعات :  در این مرحله اطلاعات شما با استعلام گرفتن از منابع مختلف سازمانی بررسی شده و در صورت وجود مغایرت و تناقض، موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می گردد. دریافت این پیامک نشاندهنده این است که شما باید دوباره وارد مرحله پیش ثبت نام شده و مرحله 1 را تکرار کنید.

3- تولید و ارسال اطلاعات کاربری:  پس از انجام صحت سنجی اطلاعات و تایید کامل اطلاعات شما، نام کاربری و کلمه عبور اختصاصی شما ایجاد می شود و از طریق پیامک برایتان ارسال خواهد شد. واضح است این اطلاعات محرمانه بوده و مسئولیت هرگونه سوء استفاده از آن بر عهده شما خواهد بود.

4- ثبت نام الکترونیک: پس از دریافت اطلاعات کاربری بایستی وارد سامانه ثبت نام شوید. پس از ورود باید در فرم های موجود در سامانه، اطلاعات تکمیلی بنگاه اقتصادی خود را تکمیل نمایید. همچنین در این مرحله قادرید اطلاعات پایه که در مرحله پیش ثبت نام وارد سامانه کرده اید را ویرایش کنید. در پایان پس از تکمیل تمام اطلاعات بر روی دکمه ” تایید نهایی ” کلیک نمایید.

5- اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات و رسیدن به مرحله نهایی ۴۵ در این مرحله کلیه اطلاعات متقاضی در مرحله ثبت نام کد اقتصادی در واحدهای ستادی و واحدهای میدانی و همچنین پرونده فیزیکی مالیاتی شما در حوزه بررسی شده و در صورت وجود مغایرت پیامکی برای اصلاح آنها ارسال خواهد شد. در نهایت اگر اطلاعات شما مورد تایید سازمان امور مالیاتی قرار گیرد ، به مرحله نهایی ۴۵ خواهید رسید. به این ترتیب می توانید با داشتن شناسه اقتصادی ، اظهارنامه و سایر خدمات سازمان را به صورت الکترونیکی انجام دهید.

توجه !!!!      اخذ گواهی مالیات ارزش افزوده حذف شد؛ زمان دریافت کد اقتصادی ۵۵ روز کاهش یافت!

در حال حاضر ، به منظور سهولت در شروع کسب‌ و کار، گواهی مالیات ارزش افزوده حذف و زمان دریافت کد اقتصادی ۵۵ روز کاهش یافت!

✔ با تاکید وزیر اقتصاد مشکل دریافت کد اقتصادی برای فعالان کسب‌ و کار و بازار حل شد. بر این اساس شناسه ملی ثبت شرکت ها به عنوان کد اقتصادی مالیات تلقی می شود.

✔ همچنین برای اشخاص حقیقی کد ملی با اضافه کردن چند رقم توسط سازمان امور مالیاتی به عنوان کد اقتصادی قلمداد خواهد شد.

✔ پیش از این ۴۵ مرحله ثبت نام مالیاتی وجود داشت، ۴۴ مرحله آن طی نیم ساعت انجام میشد و مرحله ۴۵ که مربوط به احراز و دریافت کد اقتصادی بود، زمان زیادی می گرفت و شروع کسب‌ و کار را طولانی می کرد. به همین علت این مرحله حذف شد.

✔همچنین گواهی ثبت نام مالیات ارزش افزوده نیز حذف شد. فعالان اقتصادی دیگر نیازی نیست این گواهی را اخذ کنند. هنگام ثبت نام مالیاتی تیک مشمول مالیات ارزش افزوده را خواهند زد و کار این بخش نیز تمام است.

✔در شاخص شروع کسب و کار که ۷۲.۵ روز طول می کشید، با این دو اقدام ۵۵ روز حذف شد. در شاخص در شروع کسب‌ و کار برترین رتبه یعنی ۱۷۸ را داشتیم که با این اقدامات و بر اساس شبیه سازی بانک جهانی رتبه کشور با ۴۸ پله صعود به جایگاه ۱۳۰ ارتقا پیدا می کند. همچنین رتبه‌ کل شاخص نیز ۱۲ پله ارتقا خواهد یافت و از رتبه ۱۲۷ به ۱۱۵ بهبود می یابد.

انتظار می رود که با خواندن این مقاله با مراحل ثبت نام کد اقتصادی در سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی به نشانی https://e3.tax.gov.ir/pages/action/RegistrationSelector آشنا شده باشید. اگر تصمیم خود را برای دریافت کد اقتصادی گرفته اید بایستی به شما این مژده را دهیم که می توانید خودتان به تنهایی در سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی کار ثبت خود را انجام دهید. فقط کافیست مراحل دریافت کد اقتصادی که به صورت فایل ویدئویی قرار داده ایم مشاهده کنید.

ویدئو به تنهایی گویای تمام اطلاعات و جزییات لازم است اما اگر در مرحله ای به مشکل برخوردید و با دیدن فایل تصویری مراحل دریافت کد اقتصادی نتوانستید کد اقتصادی خود را به اتمام برسانید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 45518-021 و 09120253390 با مشاوران ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پذیرای سوالات شما هستند.