آموزش ربات 3commas


در این مقاله قصد داریم به آموزش ربات 3commas برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال با بهره مندی از این ربات را دارند بپردازیم.

همان طور که در مقاله « بهترین ربات های ارز دیجیتال » گفتیم، یکی از بهترین ربات های تریدر ارز دیجیتال ربات 3commas است که در این مطلب قصد داریم به آموزش آن بپردازیم.

برای استفاده از این ربات نیاز به انجام یک سری تنظیمات در سایت دارید که ما سعی کردیم مرحله به مرحله آن را توضیح دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که پیش از آموزش ربات 3commas لازم است در سایت 3commas اقدام به ساخت حساب کاربری در این سایت نمایید. برای راهنمایی در این خصوص می توانید به مقاله « آموزش 3commas » مراجعه نمایید.


تنظیمات اصلی


این مقاله تنظیمات اصلی ربات DCA را بررسی می کند.پیش از شروع آموزش ربات 3commas بایستی بررسی کنید که همانند تصویر زیر در صفحه “create bot” تب advacned  را کلیک کرده اید.

آموزش ربات 3commas

 

نام (Name)

هر نامی برای ربات شما باشد ، می توانید آن را در لیست ربات ها و معاملات فعال خود مشاهده نمایید. همچنین می توانید نام آن را با جفت معاملات یا تنظیمات بگذارید.

تبادل (Exchange)

یک حساب صرافی که ربات قصد تجارت و معامله در آن دارد را معرفی کنید. ( آموزش ربات 3commas)

نوع ربات ( Bot Type )

گزینه “Simple” را برای ربات انتخاب کنید که تنها یک جفت سکه را در اختیار شما قرار دهد.

برای ایجاد ربات “Composite” را انتخاب کنید که بتواند جفت های مختلف سکه را معامله کند.

لازم به ذکر است که ربات های “ترکیبی” فقط در اشتراک PRO موجود است.

آموزش ربات 3commas

جفت های پیشنهادی (Recommended pairs)

لیستی به روز شده از جفت سکه با بیشترین موفقیت در معاملات 24 ساعت گذشته. ( آموزش ربات 3commas)

 جفت کردن (Pair)

یک جفت سکه برای معاملات ربات انتخاب کنید (چندین سکه را می توان با a انتخاب کرد)

آموزش ربات 3commas

 

جفت (Pairs)

توجه !!! این قابلیت فقط برای ربات های کامپوزیت موجود است. ( آموزش ربات 3commas)

لیستی از جفت های مبادله ای که ربات در آنها تجارت می کند. توجه داشته باشید که شما قادر به انتخاب جفت هایی با سکه اصلی مختلف در یک ربات نیستید.

به عبارت دیگر، نمی توانید XRP / BTC ، ADA / BTC ، ADA / ETH و XRP / ETH را در یک ربات ترکیبی یکسان انتخاب کنید. در این صورت ، شما باید دو ربات مختلف تنظیم کنید: یکی برای BTC_ * و دیگری برای ETH_ *.

دکمه “ ALL _ *** ” تمام سکه های موجود را که با ارز اصلی انتخاب شده معامله می شوند اضافه می کند.

دکمه “پاک کردن” ( Clear ) همه موارد را از لیست حذف می کند. ( آموزش ربات 3commas)

آموزش ربات 3commas

استراتژی (Strategy)

ربات باید از کدام استراتژی استفاده کند. ( آموزش ربات 3commas)

حداکثر معاملات فعال (Max active deals)

توجه !!!!! این قابلیت فقط برای ربات های کامپوزیت موجود است.

در این قسمت می توانید تعداد معاملات همزمان توسط ربات را مشخص نمایید. اگر ربات اجازه تجارت با 20 جفت را داشت اما در حساب صرافی شما فقط بودجه کافی برای پشتیبانی از پنج معامله همزمان وجود دارد ، باید “5” در اینجا وارد شود.

با این قابلیت شما به ربات اجازه می دهید تا امیدوارکننده ترین سکه را از بین آنهایی که در نظر گرفته اید انتخاب کند و حتی اگر 50 جفت داشته باشید ، اما بودجه کافی فقط برای یک معامله واحد داشته باشید. پس از پایان معامله ، با همان معیارها به دنبال مورد بعدی می گردد.

ارز سود ( Profit currency)

ربات باید بداند که کدام ارز را جمع کند: ( آموزش ربات 3commas)

 • هنگامی که “Quote currency” فعال است ، ربات با ارز رایج در سمت راست جفت سود کسب خواهد کرد . ETH / BTC ، NEO / BTC ، ADA / BTC در BTC سود خواهند برد.

 • هنگامی که “Base currency” فعال باشد ، ربات با ارزی که در سمت چپ جفت قرار دارد سود کسب خواهد کرد . ETH / BTC – سود حاصل شده در ETH ؛ XRP / BTX – سود حاصل در XRP ؛ سود ADA / USDT گرفته شده در ADA و غیره.

اندازه تجارت پایه (Base trade size)

اندازه تجارت اولیه. ربات پس از شروع معامله جدید از این مقدار برای اولین سفارش خرید استفاده خواهد کرد. اگر 0.2 را در اینجا قرار دهید و جفت BTC_ADA را برای ربات انتخاب کنید ، سپس آن را راه اندازی کنید ، ربات پس از گشایش معامله جدید ، ADA را با 0.2 BTC خریداری می کند.

اندازه تجارت ایمنی (Safety trade size)

ربات قرار است پس از باز کردن معاملات ، سفارشات امن خود را ثبت کند تا در صورت پایین آمدن سکه ، قیمت خرید خود را به طور متوسط ​​انجام دهید. این گزینه میزان این سفارشات ایمنی را تعیین می کند. ( آموزش ربات 3commas)

اگر 0.2 را در اینجا قرار دهید و تنظیمات دیگر را همانطور که هستند نگه دارید ، ربات شروع به کار کرده و می توانید منتظر معامله جدید باشید. با باز شدن ، ربات سه سفارش ایمنی از 1٪ ، -2٪ و -3٪ از قیمت شروع هر یک از اندازه 0.2 BTC انجام می دهد.

شرط شروع معامله (Deal Start Condition)

تعیین می کند چه زمانی یک ربات معامله جدیدی را آغاز می کند. ( آموزش ربات 3commas)

سود هدف (٪)( Target profit )

این همان هدفی است که ربات باید از هر معامله موفق بدست آورد. وقتی ربات معامله جدیدی را آغاز کرد ، سفارش Take Profit را با استفاده از درصدی که در این قسمت مشخص شده است ، قرار می دهد.


نوع سود را در نظر بگیرید (Take profit type)


نحوه محاسبه سود هدف: 

درصد از تجارت پایهTake profit type)– ربات هدف محاسبه سود را از میزان سفارش اولیه تعیین می کند ، بدون اینکه کل حجم خریداری شده را در محاسبات در نظر بگیرید. فرض کنید معامله ای با سرمایه اولیه 100 دلار و سود هدفمند 5٪ (5 دلار) افتتاح شد ، پس از این قیمت کاهش می یابد.

در نتیجه ، ربات با استفاده از سفارشات ایمنی 900 دلار بیشتر سکه خریده و اکنون حجم کل معامله 1000 دلار است. ربات سفارش فروش را به روشی برای کسب 5 دلار سود (5 درصد از 100 دلار) و نه 50 دلار (5 درصد از 1000 دلار) به دست می آورد.

درصد از حجم کل – ربات از مجموع مبادلات تجاری سود می برد. از مثال قبلی ، ربات برای به دست آوردن سود 50 دلار (5 درصد از 1000 دلار) سفارش فروش می دهد.

حداکثر تعداد معاملات ایمنی (Max safety trades count)

حداکثر مقدار سفارشات ایمنی که می تواند برای یک معامله اجرا شود. ( آموزش ربات 3commas)

حداکثر تعداد معاملات ایمنی فعال (Max active safety trades count)

اینکه ربات چه تعداد سفارش ایمن در صرافی باز نگه می دارد. فرض کنید سه سفارش فعال و ده سفارش حداکثر ایمنی وجود دارد. هنگامی که ربات معامله جدیدی را شروع می کند ، به طور خودکار سه سفارش ایمنی می گذارد و هفت مورد دیگر را به عنوان اضافی نگه می دارد.

اگر قیمت پایین بیاید و اولین سفارش ایمنی پر شود ، ربات یکی دیگر را می گذارد و هنوز شش مورد دیگر اضافی دارد. بنابراین ، هنگامی که قیمت کاهش می یابد و سفارشات ایمنی در حال پر شدن است ، ربات موارد جدیدی را باز می کند تا زمانی که به حداکثر 10 برسد.

در صورت تنظیم “حداکثر تعداد معاملات ایمنی” و “حداکثر تعداد معاملات ایمنی فعال حداکثر” با همان تعداد ، ربات کلیه سفارشات ایمنی موجود را برای معامله جدید فقط پس از افتتاح انجام می دهد.

انحراف قیمت برای باز کردن معاملات ایمنی ( Price deviation to open safety trades)

بین سفارشات ایمنی ، درصد را د ر نظر بگیرید. اگر 5٪ را در اینجا قرار دهید و یک معامله جدید را با قیمت 100 دلار آغاز کنید ، سه سفارش اولیه ایمنی 95 ، 90.25 و 85.73 دلار انجام می شود.

مقیاس حجم سفارش ایمنی (Safety order volume scale)

مقیاس یک حجم از هر سفارش ایمنی جدید را ضرب می کند. فرض کنیم یک ربات با اندازه تجارت 0.1 BTC وجود دارد و مقیاس آن 2 است. حجم سفارشات ایمنی عبارتند از:

 1. 0.1 BTC

 2. آخرین حجم سفارش ایمنی ضرب در مقیاس: 0.1 * 2 = 0.2 BTC.

 3. آخرین حجم سفارش ایمنی ضرب در مقیاس: 0.2 * 2 = 0.4 BTC.

 4. 0.4 * 2 = 0.8 BTC

 5. 0.8 * 2 = 1.6 BTC

مقیاس مرحله سفارش ایمنی (Safety order step scale)

فرض کنید یک ربات وجود دارد که انحراف قیمت سفارش ایمنی 1٪ دارد و مقیاس آن 2 است. قیمت سفارشات ایمنی عبارتند از:

 1. این اولین سفارش است ، ما برای قرار دادن آن از انحراف استفاده می کنیم: 0 + 1٪- = 1٪-

 2. آخرین مرحله سفارش ایمنی در مقیاس ضرب شده و سپس به آخرین درصد سفارش اضافه می شود. آخرین مرحله 1٪ بود ، مرحله جدید 1٪ * 2 = 2٪ خواهد بود. سفارش انجام خواهد شد: -1 + + -2 = = 3-

 3. Step: 2% * 2 = 4%. Order: -3%+ -4% =-7%.

 4. Step: 4% * 2 = 8%. Order: -7%+ -8% =-15%.

 5. Step: 8% * 2 = 16%. Order: -15%+ -16% =-31%.

تجارت را با معامله 24 ساعته کمتر از شروع نکنید

ربات فقط درصورتی معامله جدید را آغاز می کند که سکه 24 ساعت بیش از آنچه در اینجا وارد شده باشد. ( آموزش ربات 3commas)

اگر یک ربات با تمام جفت های BTC _ *** ایجاد کنید و آن را روی 500 تنظیم کنید، ربات فقط سکه هایی با حجم 24 ساعت و نه کمتر از 500 BTC را تجارت می کند.

اگر ربات با استفاده از BTC _ *** جفت نباشد اما به عنوان مثال ETH _ *** این فیلتر همچنان از BTC برای محاسبات استفاده می کند.

حجم 24 ساعته با نرخ واقعی به طور خودکار به BTC تبدیل می شود. ( آموزش ربات 3commas)

توقف ضرر (Stop Loss)

اگر قیمت سکه به پایین یا پایین تر از این سطح برسد ، ربات عملکرد انتخابی را انجام می دهد. مقدار باید زیر آخرین سفارش ایمنی باشد.

ربات سطح توقف ضرر را از قیمت سفارش پایه و نه قیمت متوسط ​​معامله محاسبه می کند.

اقدامات قابل انجام:

 • بستن معامله – ربات معامله را با ضرر و زیان در نرخ بازار انجام می دهد.

 • بستن معامله و توقف ربات – ربات معامله را با ضرر در نرخ بازار بسته می کند و متوقف می شود. بعد از آن معاملات جدیدی باز نمی شود.

لطفاً توجه داشته باشید که هنگام ویرایش ربات ، تاثیری بر معامله های از قبل افتتاح شده نخواهد داشت. در صورت نیاز به تغییر عملکرد توقف ضرر ، معاملات فعال را به صورت جداگانه ویرایش کنید.

به عنوان مثال ، شما یک ربات با یک معامله فعال دارید ، ربات عملکرد توقف ضرر را روی “بستن معامله و توقف ربات” تنظیم کرده است.

اگر ربات را تغییر دهید و عملکرد توقف ضرر را به “بستن معامله” تغییر دهید و معامله را ویرایش نکنید ، اگر معامله به سطح توقف ضرر برسد ، ربات متوقف می شود.

زمان خنک کننده بین معاملات (Cooldown between deals)

ربات تا زمانی که ثانیه مشخص نشده باشد ، معامله جدیدی را باز نمی کند. یک ربات کامپوزیت دارای تایمرهای مختلف برای هر جفت است. ( آموزش ربات 3commas)

حداقل قیمت و حداکثر قیمت (Min price & Max price)

اگر قیمت فعلی کمتر از حداقل یک یا بیشتر از حداکثر باشد ، ربات معامله جدیدی را آغاز نمی کند.

معاملات را باز کنید و متوقف شوید (Open deals & stop)

ربات می تواند پس از باز کردن تعداد معاملات مورد نیاز متوقف شود. یک مقدار خالی این گزینه را غیرفعال می کند.

معاملات ناتمام بر میزان معاملات از قبل افتتاح شده تأثیر می گذارد. اگر ربات 10 معامله باز کرده باشد ، اما فقط 2 مورد به پایان رسیده است ، تنظیمات 10 شمارش می شود.

اگر ربات از قبل فعال باشد وقتی تنظیمات فعال هستند ، فقط معاملات باز شده پس از آن لحظه محاسبه می شوند.

معاملات همزمان در هر جفت (Simultaneous deals per same pair)

توجه !!!!!! این قابلیت فقط برای ربات های ترکیبی موجود است. ( آموزش ربات 3commas)

یک ربات می تواند چندین معامله را با یک جفت معاملاتی باز کند. به طور پیش فرض ، ربات برای باز کردن یک معامله برای هر جفت پیکربندی شده است.

وقتی ربات سیگنالی برای باز کردن معامله جدید دریافت می کند، اما معامله از قبل وجود دارد ، ربات سیگنال را نادیده می گیرد.

اگر معاملات همزمان را برای هر تنظیم جفت تغییر دهید ، ربات وقتی سیگنالهایی را برای شروع یک معامله جدید با همان جفت دریافت می کند ، معاملات دیگری را باز می کند.

هر معامله در یک جفت همان معامله با یک جفت دیگر است. این بدان معناست که معاملات با یک جفت در حداکثر معاملات تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال ، شما یک ربات را برای باز کردن حداکثر 3 معامله فعال پیکربندی کرده اید و معاملات همزمان هر جفت را روی 3 تنظیم کرده اید.

اگر ربات 2 معامله در جفت XXX_YYY باز کند ، می تواند یک معامله دیگر در XXX_YYY یا جفت دیگر باز کند. ( آموزش ربات 3commas)

اگر ربات 3 معامله در جفت XXX_YYY باز کند ، تا زمانی که حداقل یکی از معاملات فعال بسته نشود ، معامله جدیدی برای هر جفت باز نمی کند.

مثال دیگر ، شما معاملات همزمان هر جفت را روی 1 تنظیم می کنید. ربات یک معامله جدید در XXX_YYY باز می کند. اگر ربات اکنون سیگنالی برای افتتاح یک معامله جدید در XXX_YYY دریافت کند ، تا زمان بسته شدن معامله آن را نادیده می گیرد.

اگر معاملات همزمان هر جفت را روی 3 تنظیم کنید ، ربات با استفاده از سه سیگنال اول که برای این جفت دریافت می کند ، سه معامله در XXX_YYY آغاز می کند. تا زمانی که حداقل یکی از معاملات فعال در XXX_YYY بسته نشود ، تمام سیگنالهای بعدی را نادیده می گیرد.

تنظیم حداکثر معاملات فعال اولویت بیشتری دارد. ربات قبل از بررسی اینکه آیا می تواند معامله ای را برای همان جفت باز کند ، حداکثر حد معاملات فعال را بررسی می کند.

اگر ربات از قبل به حداکثر حد معاملات فعال برای همه جفتها رسیده باشد ، حتی اگر هنوز برای هر جفت باز فرصت باز کردن معاملات را داشته باشد ، همه سیگنالها را نادیده می گیرد.