به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

اجباری شدن احراز هویت ثبت دامنه ir


مرکز ثبت دامنه کشوری ایران از اجباری شدن احراز هویت ثبت دامنه ir خبر داد و اعلام کرد که از ابتدای سال آینده درخواست‌های مرتبط با دامنه ir فقط با احراز هویت انجام خواهد شد.

گفتنی است پس از انتشار نامه شاپرک به پرداخت یارها مبنی بر تغییر پسوند دامنه .com به .ir ، بسیاری از سایت ها در حال انتقال دامنه خود به .ir هستند.

اجباری شدن احراز هویت ثبت دامنه ir، برای تمدید، لغو و انتقال دامنه ir نیز اجرایی می شود و سامانه احراز هویت ایرنیک، اعلام کرده فرایند احراز هویت شامل سه مرحله خواهد بود.

بر اساس این گزارش مرکز ثبت دامنه کشوری ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد از ابتدای سال 1402 اجباری شدن احراز هویت ثبت دامنه ir عملی می شود.

ایرنیک، مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری “‎.ir” از اجباری شدن احراز هویت ثبت دامنه یا تمدید دامنه‌های ایران خبر داده است:

احتراماً به اطلاع می‌رساند از ابتدای سال 1402 کلیه درخواست‌های مرتبط با دامنه نقطه آی آر فقط از طریق شناسه‌های کاربری احراز هویت شده پذیرفته خواهد شد.

بر این اساس به هیچ‌یک از درخواست‌های ارسالی، اعم از ثبت، تمدید، لغو، انتقال و نظایر آن در شناسه‌های کاربری فعلی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ایرنیک در اطلاعیه خود از تمامی مشترکین دامنه‌های ir خواسته است تا در اسرع وقت به سامانه احراز هویت این مجموعه مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند:

بدیهی است مسئولیت عدم اقدام در این خصوص برعهده کاربر است.

احراز هویت ثبت دامنه


مراحل احراز هویت ثبت دامنه


ایرنیک تا پیش از این برای ساخت اکانت و خرید دامنه، ایمیل کاربران را صحت‌سنجی کرده و از آن‌ها تصویر کارت‌ملی و تعهدنامه درخواست می‌کرد.

حال آن‌طور که در سامانه احراز هویت ایرنیک آمده، این فرایند شامل سه مرحله است.

مرحله اول به تأیید آدرس ایمیل ثبت‌شده در ایرنیک اختصاص داشته،

مرحله دوم بایستی مشخصات هویتی صاحب دامنه بر‌اساس مشخصات کارت‌ملی ثبت شود.

مرحله سوم نیز به ثبت مشخصات تماس و شماره موبایل که به نام صاحب دامنه باشد، اختصاص دارد.

گفتنی است سخت‌گیری‌های خرید دامنه “ir.” در سال‌های اخیر موجب شده تا بسیاری از افراد استفاده از دامنه‌های بین‌المللی مثل “com.” را به نسخه داخلی ترجیح دهند.

البته این کار نیز دردسرهای خاص خود را داشته و برخی از وب‌سایت‌ها به علت تحریم‌ها درگیر چالشی جدید شده‌اند.

مثلاً در اواخر زمستان سال 1398 دامنه دات کام برخی سایت‌های ایرانی توسط سرویس‌دهنده بین‌المللی آن‌ها به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران مسدود شد.