اخذ رتبه بندی پیمانکاری


در این مقاله قصد داریم تا شرایط و نحوه اخذ رتبه بندی پیمانکاری را به طور کامل و جامع خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. ابتدا به تعریف پیمانکار و مفهوم رتبه بندی یا گرید پیمانکار پرداخته سپس شرایط و مراحل اخذ رتبه بندی پیمانکاری را تشریح خواهیم کرد.

پیمانکار به معنای کسی است که طبق قرارداد خود متعهد به انجام عملی با شرایطی معین و در برابر وجه معین در یک مدت مشخص است.

پیمانکار ممکن است شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی. از مهمترین اقداماتی که افراد حقوقی و حقیقی بعد از ثبت شرکت خود انجام می دهند، رتبه بندی شرکت می باشد تا به وسیله آن مقیاس و اندازه سطح کیفی و کمی شرکت در میان سایر شرکت ها مشخص گردد.

این رتبه بندی را معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور، که ناظر بر خدمات و فعالیت های تمامی شرکت هاست، مصوب می نماید.

در حقیقت هر سرمایه گذار یا مجری طرح تمایل دارد با شرکتهایی قرارداد ببندد که توانسته باشند تمامی معیارهای صلاحیتی علمی، فنی، مالی و از همه مهمتر، صلاحیت های تخصصی را کسب کرده باشند.


انواع شرکتهای پیمانکاری


شرکتها را جهت رتبه بندی در دو دسته کلی می توان تقسیم بندی نمود:

 1. شرکتهای پیمانکار
 2. شرکتهای مشاور

لذا با توجه به رتبه بندی کلی، هر شرکت ملزم است جهت رتبه بندی شرکت خود اقدام نموده و سعی نماید در زمینه کاری، اجرایی و فنی در رقابت با سایر شرکت ها، بتواند بهترین و بالاترین رتبه را از آن خود سازد.


مفهوم رتبه بندی یا گرید در پیمانکاری به چه معناست؟


ممکن است طرف قرارداد پیمانکار در پیمانکاری دولت باشد یعنی دولت انجام طرحی را به پیمانکاری واگذار کند.

در این حالت برای آن که شخص حقوقی پیمانکاری یا شرکت پیمانکاری بتواند در مناقصات دولت برای پذیرفتن پیمانکاری وارد شود باید گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری باشد و این صلاحیت بر طبق رتبه بندی تعیین می شود.

به عبارتی مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که فاقد رتبه و گرید پیمانکاری هستند قرارداد ببندند. در واقع رتبه بندی شرکت های پیمانکاری به این معناست که معیار و نمره ای به یک شرکت تعلق گیرد که بتواند در زمینه های تخصصی مربوط به خود با سایر شرکت ها رقابت نماید.

هرچه رتبه بندی یک شرکت بالاتر باشد آن شرکت شناخته شده تر و کار بلدتر محسوب می شود. پس رتبه بندی ملاک و معیاری است که میزان توانایی یک شرکت سنجیده شود.


معیارهای لازم برای اخذ رتبه پیمانکاری


رتبه بندی پیمانکاران ۵ درجه دارد که شرکت های پیمانکاری با توجه به میزان توانایی ها و سوابقی که دارند و با نظر به امتیازات دیگری که دارا هستند، رتبه ۱ تا ۵ را اخذ می کنند.

با این توضیح که رتبه ۵ کمترین رتبه و رتبه ۱ بالاترین رتبه محسوب می شود. گفتنی است این رتبه را می توان با پیشرفت ارتقا داد و طبیعتا وروژه های بهتری از دولت دریافت کرد.

معیاری که برای رتبه بندی شرکت ها بسیار مهم است، تعداد نیرو های فنی مهندسی است که در هیات مدیره شرکت باشند. این افراد بیشتر از باقی افراد مورد توجه و ارزیابی قرار می گیرند.

در این که چه فاکتور هایی برای رتبه بندی شرکت در نظر گرفته می شود باید گفت که بر اساس ابلاغیه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری معیار هایی از قبیل:

 • قرارداد های سابق،
 • سطح امکانات،
 • تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و فعال

ملاک قرار می گیرد که بر این مبنا به یک شرکت از کمترین به بیشترین، نمره و رتبه می دهند یعنی از کمترین ۵ تا بیشترین که ۱ می باشد. مرجع بررسی رتبه بندی شرکت را بر عهده دارد، سازمان برنامه ریزی می باشد.


شرایط اخذ رتبه پیمانکاری


برای اطلاع از شرایط اخذ رتبه بندی پیمانکاری بایستی این نوع شرکت ها را به دو دسته تقسیم کرد.

 • یک دسته شرکت هایی هستند که تمام سهام آن متعلق به افراد ایرانی بوده و شرکت خصوصی محسوب می شوند.
 • دسته دوم شرکت هایی هستند که تمام سهام آن متعلق به دولت و ارگان های دولتی است مانند شهرداری ها و موسسات و …

۱- شرط اول : شرط لازم برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری – علاوه بر ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها – قرار گرفتن در یکی از دو دسته فوق است.

۲- شرط دوم : از شرایط دیگری که لازم است برای اخذ گواهی رتبه بندی شرکت های پیمانکاری می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • رعایت مقررات حفاظتی فنی و ایمنی و بهداشت در پروژه های قبلی.
 • مجهز بودن کارگاه به مواد لازم در زمینه مورد فعالیت و خریداری انواع ادوات و ماشین های لازم.
 • داشتن امکانات لازم برای حفاظت از پروژهای قبلی مثل فنس کشی، تامین روشنایی، مجهز بودن به سیستم آتش نشانی، حراست و‌…
 • بیمه کردن کارکنان پروژه و محل پروژه.
 • دو سوم اعضای هیات مدیره دارای مدرک حداقل کارشناسی باشند.

مدارک لازم برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری


مدارک لازم برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری عبارتند از :

 • کپی برابر اصل مدارک ثبتی شرکت اگر سهامی خاص است مانند اساسنامه شرکت، اظهارنامه، روزنامه، کپی شناسنامه تمامی سهامدارن و اعضای هیئت مدیره و کپی کارت ملی آنان.
 • کپی برابر اصل مدارک ثبتی شرکت اگر شرکت با مسئولیت محدود است، مانند تقاضانامه، شرکت نامه، کپی شناسنامه کلیه شرکا.
 • کپی برابر اصل مدرک تحصیلی اعضای امتیاز آور شرکت.
 • نسخه تمامی تصاویر موافقت نامه های شرکت.
 • سه نسخه از سربرگ شرکت.

مراحل اخذ رتبه بندی پیمانکاری


برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری ابتدا بایستی به سامانه ساجات مراجعه کرد. لازم است فرم تقاضای رتبه بندی خود را تکمیل نموده و پس از فراهم کردن مدارک به سامانه ساجات مراجعه نمایید.

اولین مرحله ثبت نام در سامانه و دریافت گذر واژه است که باید اطلاعات اولیه شرکت در آن درج شود.

سپس این اطلاعات توسط کارشناس بررسی می شود و اگر تایید شد در مراحل بعدی سایر اطلاعات شرکت با توجه به رشته و پایه درخواستی در سامانه درج و ثبت خواهد شد‌.

سپس پرونده به سازمان مربوطه ارسال می شود. این سازمان پس از بررسی پرونده و تایید آن، پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال می کند. سپس تمامی مدارک به طور حضوری دریافت می گردد تا کارتکس شرکت صادر شود.

نکته دیگر آنکه به جز مدارک مربوط به شرکت مدارک مورد نیاز برای سامانه ساجات نیز باید فراهم شود.

بعد از اینکه یک شرکت موفق به اخذ رتبه شد، در تلاش است تا بتواند رتبه خود را ارتقاء دهد و این ارتقاء در واقع از رتبه پایین (۵) به رتبه بالا (۱) می باشد. از جمله معیارهایی که می تواند در ارتقاء رتبه یک شرکت مؤثر باشند عبارتند از:

 • اجرای پروژه های عمرانی شرکت در ۱۵ سال اخیر.
 • نیروی انسانی فنی و مهندسی.
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی.
 • افراد امتیاز آور.

شرکت های پیمانکار شامل دو گروه زیر می باشند:

گروه اول، شرکت های پیمانکار حقیقی: پیمانکار حقیقی فردی است که عضو حقیقی یا اصلی شرکت می باشد.

گروه دوم، شرکت های پیمانکار حقوقی: پیمانکار حقوقی فردی است که با ثبت در اداره ثبت شرکت ها و تأیید صلاحیت، شرایط حقوقی به او تعلق می گیرد.


لزوم اخذ رتبه بندی پیمانکاری


داشتن گواهی صلاحیت پیمانکاری و یا همان رتبه بندی برای تمامی شرکت های پیمانکاری و به خصوص شرکت های مطرح بسیار حایز اهمیت می باشد.

از آنجا که قانون گذار داشتن گواهی صلاحیت پیمانکاری و رتبه بندی را یک ضرورت لازم برای شرکت در مناقصات دولتی در نظر گرفته است، شرکت های پیمانکاری و عمرانی فاقد رتبه بندی مجاز به شرکت در مناقصات نهادهای دولتی نمی باشند.

این نوع شرکت ها برای انجام پروژه های عمرانی بزرگ و همکاری با نهادهای دولتی به گواهی های رتبه بندی نیاز مبرم دارند. از طرف دیگر داشتن گواهی رتبه بندی و نوع گرید و رتبه اتخاذی بیانگر توان فنی، تجربه و سوابق شرکت در زمینه مورد فعالیت می باشد.

هر چه شرکت شما رتبه بالاتری داشته باشد شانس پیروزی شما در مناقصات و افزایش میزان پروژه های دریافتی از سوی کارفرمایان (چه دولتی و چه خصوصی) بیشتر خواهد شد. بنابراین گواهی رتبه بندی نوعی اعتبار برای شرکت های پیمانکاری محسوب می شود.


نتیجه گیری


رتبه بندی شرکت برای شناخته شدن شرکت پیمانکاری لازم است که البته اگر شرکتی در مناقصات پیمانکاری که دولت ارائه می دهد بخواهد شرکت کند باید رتبه بندی داشته باشد و این امر ضروری است.

در واقع میزان توانایی، سابقه و تخصص شرکت با رتبه بندی مشخص می شود. این رتبه بندی از ۱ تا ۵ است و بالاترین نمره و رتبه ۱ به حساب می آید که برای اخذ رتبه یک سالیانی سابقه نیاز است.

چنانچه برای رنبه بندی شرکت خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید با شماره ۰۲۱۴۵۵۱۸ تماس بگیرید.