اخذ کارت بازرگانی

در این مقاله قصد داریم تا درباره اخذ کارت بازرگانی اطلاعات جامع و کاملی را به شما عزیزان ارائه دهیم. همچنین سعی نمودیم تا پاسخگوی تمامی سوالات شما در زمینه اخذ کارت بازرگانی باشیم.

لازم به ذکر است که هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی ( شرکت ها ) می توانند برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند. این کارت برای افراد، به صورت کارت بازرگانی حقیقی و برای شرکتها به صورت کارت بازرگانی حقوقی صادر می‌شود.

در مقاله های « مراحل دریافت کارت بازرگانی » و « مدارک لازم جهت صدور کارت بازرگانی » به تفصیل درباره مدارک و مراحل لازم برای اخذ کارت بازرگانی صحبت کردیم.

در ادامه این مطلب می خواهیم پاسخ تمامی سوالات شما را به طور کامل ارائه دهیم. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخص حقیقی باشد چه شخص حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا نماید. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در برمی گیرد.

دو نوع : حقيقي(شخصي)، حقوقي(شرکتي)

حداقل مدرک تحصیلی برای اخذ کارت بازرگانی دیپلم متوسطه خواهد بود.

اخذ کارت بازرگانی برای 23 سال تمام امکانپذیر است.

در حال حاضر تنها می توان از مرورگر Internet Explorer (نسخه های 9 و 11) و Chrome برای ورود به سامانه استفاده کرد.

با ورود به پیشخوان اینترنتی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند (cscs.chambertrust.ir) می توان نسبت به صدورکارت بازرگانی / عضویت به روال زیر اقدام نمود:

در صورتی که بازرگان درخواست کارت عضویت/ بازرگانی حقیقی داشته باشد شماره ملی خود را وارد کند و اگر درخواست کارت عضویت/ بازرگانی حقوقی داشته باشد شناسه شرکت را وارد کند . پس از مشخص کردن نوع کارت، کد پستی، نام شعبه انتخابی و تلفن همراه و سپس زدن دکمه ” دریافت کد اعتبار سنجی ” کدی 6 رقمی به تلفن همراه ارسال می شود که با وارد کردن کد در کادر مخصوص خود و تایید ” آشنایی با قوانین و مقررات ” و سپس زدن دکمه ثبت وارد کارتابل خود شده و با زدن دکمه اغاز ثبت نام، مراحل ثبت نام خود را مرحله به مرحله انجام دهد. بدیهی است پس از ورود به کارتابل، کدی با حروف لاتین به عنوان رمز عبور برای بازرگان پیامک می شود که برای ورود مجدد می تواند از آن کد استفاده نماید.

برای تمدید می توان از 60 روز مانده به پایان اعتبار کارت اقدام کرد.

برای اخذ کارت بازرگانی حداکثر سه رشته فعالیت و برای کارت عضویت فقط “خدمات” را می توان انتخاب نمود. درصورتی که شرکت دارای” گواهی نمایندگی” و یا “مادر تخصصی” باشد می تواند با زدن تیک نمایندگی در مراحل ثبت نام و ارائه مدرک به شعبه متولی، از 14 رشته فعالیت بهره مند شود.

با مراجعه به آدرس اینترنتی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند و وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، در کارتابل متقاضی بر روی فرآیندی که آغاز نموده اید ( صدور ، تمدید ، تغییر و …) کلیک نمایید؛  نموداری مبنی بر جریان کار نمایش داده می شود. (کادر سبز رنگ یعنی کار در این مرحله با موفقیت انجام شده و کادر قرمز رنگ یعنی کار در این مرحله در حال پیگیری است)

در کارت بازرگانی تنها مدیر عامل و در کارت های عضویت، رئیس هیات مدیره نیز می تواند کارت دریافت نماید.

خیر، برای ویرایش اطلاعات پس از تایید نهایی باید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مربوطه درخواست را عودت دهد.

شرکت هایی که دارای گواهی فعالیت ایران می باشند، شرکت های هلدینگ و زیرمجموعه های آن، شرکت های مادرتخصصی و شرکت هایی که خدمات پس از فروش ارائه می دهند امکان انتخاب بیش از سه رشته فعالیت را دارند.

باید فرآیند تمدید آغاز شود (در حین تمدید، امکان تغییر اطلاعات کارت نیز وجود دارد).

پس از شروع فرآیند اینترنتی و آغاز ثبت نام از مرحله ی فرم های گواهی می توان تعهد نامه را دریافت کرد.

وجود یک کارت حقیقی و یک کارت حقوقی به صورت همزمان برای یک شخص بلامانع است اما داشتن دو کارت حقیقی یا دو کارت حقوقی برای یک شخص امکانپذیر نیست.

بله، در صورتی که کارت شرکت قبلی غیرفعال شود یا شرکت قبلی مدیر عامل جدید معرفی نماید.

یک سال، در صورت رتبه بندی توسط مرکز رتبه بندی اتاق ایران، می توانند به صورت 2 سال، 3 سال و 5 سال تمدید شوند.

 

طی مراحل ثبت نام، یک کد شش رقمی به پست الکترونیکی و یک کد چهار رقمی به تلفن همراه دارنده کارت ارسال می شود، برای تایید نهایی ثبت نام، ورود این دو کد الزامی است.

خیر، اطلاعات پس از شروع ثبت نام در صورت عدم مراجعه مجدد به سامانه تا یک ماه حفظ می شود.

ابتدا باید از طریق سازمان توسعه تجارت رفع تعلیق و سپس توسط متقاضی فرآیند المثنی آغاز شود.

با مراجعه به پیشخوان اینترنتی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند و انتخاب فرآیند تغییر نوع کارت از قسمت “نوع درخواست” می توان نسبت به تبدیل آن اقدام کرد.

خیر، اتباع غیر ایرانی تنها می توانند به عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت کنند و برای اخذ کارت بازرگانی / عضویت حقوقی اقدام نمایند.

1- تغییر مدیرعامل

2- فوت دارنده کارت

جهت غیرفعال کردن کارت باید به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مربوطه مراجعه شود.

در صورت گذشت بیش از دو سال از تاریخ انقضای کارت و یا تغییر مدیر عامل، نیاز به تایید امضای فرم دال از دفاتر اسناد رسمی می باشد.

در انتهای صفحه مربوط به مرحله تایید نهایی اخذ کارت بازرگانی ، کادری با نام “توضیحات گردش کار” قرار داده شده است که می توان پیغام موردنظر را برای کارشناس پرونده قرار داد.

امکان حذف فرآیند آغاز شده تا قبل از مرحله تایید نهایی برای متقاضی وجود دارد برای اینکار با مراجعه به پیشخوان اینترنتی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند پس از وارد کردن شماره کارت و کلمه عبور از منوی عملیات کارت گزینه حذف را انتخاب کرده؛ پس از تایید نهایی و ارسال پرونده به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مربوطه باید جهت حذف فرآیند به کارشناس اتاق مراجعه نماید.

با مراجعه متقاضی به اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی مربوطه و درخواست تعلیق کارت، و پس از انجام فرآیند تعلیق کارت می توان بلافاصله فرآیند المثنی را آغازنمود.

خیر، اتاق تعاون تنها برای شرکت های تعاونی مبادرت به صدور کارت می نماید.

اخذ کارت بازرگانی توسط اتاق تعاون ایران در تهران یا سایر شهرستان ها صادر می گردد که پس از تائید سازمان صنعت، معدن و تجارت معتبر خواهد بود.

با کلیک بر روی فلش آبی رنگی که در مقابل فیلد کد اعتبارسنجی در صفحه تایید نهایی قرار گرفته، کد مجددا ارسال می گردد.

برای انجام این درخواست باید به اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی و یا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه مراجعه شود.

در صورتی که کارت به درخواست بازرگان تعلیق و یا ابطال شده باشد تنها سازمان صنعت، معدن و تجارت دسترسی به رفع تعلیق و یا رفع ابطال کارت را دارد اما در صورتی که کارت به درخواست مراجع ذی صلاح تعلیق و یا ابطال شده باشد، سازمان توسعه تجارت نسبت به حذف کارت از لیست افراد غیرمجاز اقدام کرده و رفع تعلیق و یا رفع ابطال خودکار روی کارت انجام می شود.

پیامک و پست الکترونیکی مبنی بر رفع نواقص برای متقاضی (بازرگان) ارسال می شود.

برای انجام کلیه مراحل صادرات و واردات، کارت بازرگانی الزامی است و اگر متقاضی فقط عضو اتاق باشد نمی تواند تجارت انجام دهد و یا درخواست گواهی مبدا نماید ولی می تواند از سایر خدمات اتاق استفاده نماید.

برای اخذ کارت بازرگانی به پورتال خدمات الکترونیک اتاق ایران (chambertrust.ir) مراجعه نموده، از منوی سامانه های خدماتی گزینه استعلام اعتبار عضویت را انتخاب نمایید . در این مرحله با ورود شماره کارت بازرگانی صادر شده و کد ملی می توانید از اطلاعات کارت مربوطه پرینت دریافت کنید و جهت تایید به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مربوطه مراجعه نمایید. 

به غیر از فرم های (گواهي ماده 186 قانون مالياتهاي مستقيم و مفاصا حساب تامین اجتماعی ) که به صورت سیستمی استعلام دریافت می شود؛ برای تکمیل بقیه فرم ها باید به مراکز مربوطه مراجعه شود .

مدت زمان پاسخگویی به استعلام ماده  هنگام اخذ کارت بازرگانی 186 از طرف اداره مالیات بین 3 تا 15 روز می باشد.

با مراجعه با سایت (tax.gov.ir) و تغییر اطلاعات را انجام داده و پس از تایید تغییرات توسط ممیز مالیاتی (اصطلاحاً به مرحله 45 می رسد) ؛ مجدد درخواست را در سامانه کارت  بازرگانی هوشمند برای مالیات ارسال نموده تا با تغییرات جدید گواهی 186 صادر شود.

نام کاربری: برای کارت حقیقی ( کدملی ) / برای کارت حقوقی ( شناسه ملی شرکت) 

کلمه عبور: از قسمت فراموشی ودریافت رمز عبور، کلمه عبور جدید دریافت نمایید.

برای کارت هایی که از قبل در سامانه اطلاعات داشته اند، اجازه ورود تلفن همراه داده نمی شود. با فشردن دکمه ورود کلمه عبور برای دارنده کارت ارسال می شود .

در همین صفحه دو خط توضیحات به رنگ قرمز نوشته شده است . پس از این تنظیمات بدون نشان دادن پیغام، کلمه عبور برای دارنده کارت ارسال می شود.

در این قسمت برای اخذ کارت بازرگانی یا باید شماره شناسنامه دارنده کارت ( نه کدملی) و یا در صورتی که شماره شناسنامه در دسترس نباشد، شماره اظهارنامه وارد شود.