شماره تماس : 02145518 - 09120253390 - 09120213393
/, مدارک, مراحل/اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی 99

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی 99

چگونه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی را تهیه و ارسال کنیم؟

در این مقاله قصد داریم تا به ارائه آخرین قوانین اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی ( اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 ) بپردازیم. همان طور که می دانیم تیرماه یکی از ماههایی است که فعالیت مالیاتی شرکت ها و موسسات افزایش چشمگیری پیدا می کند. بنابراین تصمیم گرفتیم مطلب زیر را برای آموزش نحوه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 بپردازیم.

اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟


قبل از اینکه به آموزش تهیه اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 برسیم، بایستی درباره آن اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم. بنابراین ابتدا باید بدانیم که اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟

اظهارنامه مالیاتی عملکرد به فرمی گفته می شود که هم اشخاص حقوقی و هم اشخاص حقیقی موضوع قانون مالیات های مستقیم هستند ، برحسب نوع فعالیتشان تهیه و به اداره سازمان مالیاتی کشور ارسال می نمایند. این اشخاص بایستی در این فرم به اظهار درآمد، هزینه ، بدهی ، دارایی ، سرمایه ، معافیت ، بخشودگی مالیاتی و …  همچنین اطلاعات هویتی و مکانی بپردازند.

طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم تمام اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اند باید هر سال مالی ترازنامه و سود و زیان و … را در فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی تهیه و ارسال نمایند. همچنین تشکل های قانونی که از وزارتخانه ذیربط دارای مجوز فعالیت هستند و همچنین اتحادیه های صنفی نیز طبق قانون باید قبل از پایان سال مالی اقدام به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی نمایند.


مدارک لازم برای تهیه اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99


۱. صورت ترارنامه اشخاص حقوقی

۲. صورت سود و زیان

۳. مبلغ درآمد و فروش داخلی و خارجی

۴. گردش حساب مواد اولیه و کالای ساخته شده و کالای بازرگانی (ریالی ) وسایر کالاها

۵. صورت بهای تمام شده کالای ساخته شده و فروش رفته برای شرکت های تولیدی، بازرگانی

۶. صورت قراردادها و درآمد پیمانکاری و بهای تمام شده پروژه برای شرکت های پیمانکاری

۷. مانده سود و زیان دوره قبل و گردش حساب تعدیلات سنواتی

۸. شماره ثبت دفاتر قانونی و کد رهگیری برای اشخاص حقوقی

۹. مبلغ مالیات های پرداخت شده

۱۰. نام کاربری ، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام برای ارسال اینترنتی اظهارنامه و شماره کارت بازرگانی و مجوز فعالیت

۱۱. اطلاعات ملک اجاری مورد استفاده مودی

۱۲. اطلاعات فروش سال قبل و درصد افزایش در سال جاری


مراحل تهیه اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99


در مقاله « آموزش ثبت نام کد اقتصادی » گفتیم که برای ثبت نام در سازمان امور مالیاتی ، باید قبل از شروع ثبت نام مرحله پیش ثبت نام را انجام دهیم. بنابراین در ادامه ابتدا به نحوه انجام پیش ثبت نام الکترونیک خواهیم پرداخت و پس از آن مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد را شرح خواهیم داد.

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

1- پیش ثبت نام الکترونیک: در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت می شود. در ادامه پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تایید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تایید نکنید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

2- صحت سنجی اطلاعات: در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و صحت آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی وجود داشته باشد، موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع داده شده و مجددا بایستی وارد سامانه پیش ثبت نام گردیده و مرحله یک را تکرار نمایید.

3- تولید و ارسال اطلاعات کاربری: در صورتی که اطلاعات اولیه پیش ثبت نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک به شماره تلفن همراه ثبتی شما ارسال خواهد شد. باید دقت داشت اطلاعات کاربری محرمانه بوده و مسئولیت سوء استفاده از آن برعهده شما خواهد بود.

4- ثبت نام الکترونیک: پس از دریافت اطلاعات کاربری شما باید وارد سامانه ثبت نام شده و از بخش اظهارنامه های مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی مورد نیاز خود را دانلود نمایید. پس از ورود بایستی اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم های این سامانه تکمیل نمایید.

نکته مهم : تاریخ تسلیم اظهارنامه برای اشخاص حقوقی که 29 اسفند ماه پایان سال مالی آن ها است، تا پایان تیرماه می باشد.

بنابراین با استفاده از اطلاعات ثبت نام می توان به تسلیم اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 پرداخت و مودیان نسبت به تکمیل ثبت نام، رفع ایرادات احتمالی این مرحله از طریق سامانه ثبت نام اقدام نمایند.

باید توجه داشته باشید که اطلاعات وارد شده در این سامانه غیرقابل ویرایش است. بنابراین پس از ویرایش اطلاعات و تایید آن برای به روز رسانی آنها در سامانه اظهارنامه مالیاتی می توانید از گزینه دریافت اطلاعات هویتی استفاده نمایید.

همچنین می توانید اطلاعات پایه که در مرحله ثبت نام وارد کرده اید ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل همه اطلاعات خواسته شده کلید تایید نهایی را فشار دهید.

5- اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات و رسیدن به مرحله نهایی 45: در این مرحله تمامی اطلاعات شما در مرحله ثبت نام در واحدهای ستادی و واحدهای میدانی و همچنین پرونده فیزیکی مالیاتی شما در حوزه بررسی شده و در صورت وجود مغایرت پیامکی جهت اصلاح اشکالات به شما ارسال خواهد شد.در نهایت چنانچه اطلاعات ثبت نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد شما به مرحله نهایی 45 رسیده و امکان استفاده از خدمات سازمان را خواهید داشت.  

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 :

طبق ماده ۱۱۰ق.م.م اشخاص حقوقی می بایست حداکثر تا ۴ماه پس از پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 خود را تهیه و به سازمان امور مالیاتی ارسال نماید. از آنجا که سال مالی عمده شرکت ها منطبق بر سال شمسی است بنابراین حداکثر مهلت قانونی ارسال اظهارنامه این نوع شرکتها ۰۴/۳۱/** خواهد بود.

 عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی :

چنانچه شرکتها و موسسات ،تشکل های قانونی و اشخاص حقیقی مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکنند مشمول جرایم و تبعات قانونی زیر خواهند شد.

۱.طبق ماده ۱۹۲ ق م م جریمه عدم ارایه اظهارنامه برای شرکتها و اشخاص حقیقی ۳۰% نسبت به مالیات متعلقه و غیر قابل بخشش و طبق ماده ۲۰۱ هرگاه مؤدی به قصد فرار از مالیات از روی آگاهی و عمد به ترازنامه و حساب سود و زیان یا به دفاتر و اسناد و مدارکی که برای تشخیص مالیات ملاک عمل می باشد و برخلاف حقیقت تهیه و تنظیم شده است استناد نماید یا برای سه سال متوالی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان خودداری کند علاوه بر جریمه ها و مجازات های مقرر در این قانون از کلیه معافیت ها و بخشودگی های قانونی در مدت مذکور محروم خواهد شد.

۲.طبق بند ت ماده ۱۳۲ق م م شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایرمناطق کشور تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است. اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان طبق نمونه های است که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه می شود.

مزایای ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 :

علی رغم اینکه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی بسیار وقت گیر است. اما ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مودیان می تواند مزایای قانونی فراهم نماید. طبق ماده ۱۸۹ شرکتهایی که سه سال متوالی اظهارنامه ارسالی آنها مورد قبول اداره امورمالیاتی واقع شود و اعتراضی به برگ تشخیص صادره نداشته باشند مشمول استفاده از ۵ درصد جایزه خوش حسابی نسبت به مالیاتهای پرداخت شده ۳ سال می شوند.

اصلاح اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی پس از ارسال :

طبق تبصره ماده ۲۲۶ ق م م به مودیان مالیاتی اجازه داده می شود، در صورتی که در اظهارنامه مالیاتی تسلیمی از نظر محاسبه و درج اطلاعات اشتباهی رخ داده باشد ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به رفع اشتباه اقدام و اظهارنامه مالیاتی اصلاحی تسلیم نمایند.

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی پس از کسر معافیت سالانه

اشخاص حقوقی مشمول ماده ۱۰۵ (۲۵% نسبت به سود مشمول مالیات)

شرکتهای بورسی ماده ۱۴۳ ( ۲۲.۵% نسبت به سود مشمول مالیات)

شرکتهای بورسی دارای بیش از۲۰%سهام شناورآزاد م ۱۴۳(۲۰%به سود مشمول مالیات)

شرکتهای فرابورس ماده ۱۴۳(۲۳.۷۵% به سود مشمول مالیات)

شرکت تعاونی متعارف و سهامی عام تبصره۶ ماده ۱۰۵(۱۸.۷۵% به سود مشمول مالیات)

سود حاصل از فروش کالا در بورس کالا (۲۲.۵% به سود مشمول مالیات)

شرکت های موضوع ماده ۱۳۲ ق م م نسبت به درآمد ابرازی نرخ صفر

شرکتهای تعاونی دانش آموزی ، کارمندی ، کشاورزی ، کارگری ، صیادی و عشایری معاف از مالیات

مراحل ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی :

ابتدا باید به سایت طرح جامع مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنید و نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را دانلود و پس از آن مراحل زیر را اجرا کنید.

۱. نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی عملکرد

۲.مطالعه راهنمای تکمیل اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99

۳.واردکردن نام کاربری و رمز عبور وکدرهگیری پیش ثبت نام برای عملیاتی شدن اظهارنامه مالیاتی

۴.پاسخ به سوالات صفحه ۳ اظهارنامه و درج اطلاعات مورد درخواست

۵.واردکردن اطلاعات حسابداری در اظهارنامه مالیاتی

۶.درج و تکمیل صفحه۱۲ ( ترازنامه) اظهارنامه مالیاتی

۷.درج و تکمیل صفحه۱۳ ( سود وزیان) اظهارنامه مالیاتی

۸.رفع مغایرت اختلاف ترازنامه در صورت وجود

۹.تکمیل صفحه ۲۶ اظهارنامه اشخاص حقوقی و درج اقلام معاف و تعیین مالیات ابرازی برای اشخاص حقوقی

۱۰.تکمیل صفحه ۲۷ اظهارنامه مالیاتی حقوقی 99 و بستن اظهارنامه

۱۱.بررسی اظهارنامه و تطبیق مبلغ درآمد مندرج با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش فصلی جهت ارسال به اداره امور مالیاتی

۱۲.اقدام برای ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی و اخذ کد رهگیری

۱۳.تهیه نسخه چاپی اظهارنامه پس از ارسال

۱۴.بایگانی اسناد و مدارک و آماده شدن برای رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی ارسالی

By |2020-08-24T16:39:40+04:30می 7th, 2020|مدارک, مالیات, مراحل|بدون ديدگاه

About the Author:

بدون ديگاه

  1. ثبت شرکت آگوست 24, 2020 در 16:31 - پاسخ دادن

    Visitor Rating: 5 Stars

ثبت ديدگاه