افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال


یکی از مهمترین اصولی که باید در دنیای ارز دیجیتال به آن توجه ویژه ای داشت، افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال یا هر ارز دیجیتال دیگری است.

پس از خبر هک شدن کیف پول بیتکوین توسط اف بی آی بسیاری از کاربران به دنبال راهی برای افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال خود هستند.

برای اطلاع از روشهای افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال خود با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کیف پول امن از هر نظر یک اصل مهم برای حضور در دنیای ارزهای دیجیتال است. انواع مختلف کیف پول‌ها به روش‌های مختلفی هک می‌شوند و کل دارایی شما را به خطر می‌اندازند.

اما چگونه می‌توانیم امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را افزایش دهیم؟ چگونه از هک شدن جلوگیری کنیم؟

در ادامه می‌خواهیم به ۱۵ نکته در خصوص افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال اشاره کنیم.


۱- کیف پول رمز ارز متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید


کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ کیف پول یک دستگاه الکترونیکی ویژه است که از آن می‌توان برای ذخیره، ارسال، دریافت و ردیابی ارزهای دیجیتال استفاده کرد. در مقاله «کیف پول ارز دیجیتال » به انواع کیف پول ارز دیجیتال پرداخته شده است.

انتخاب کیف پول مناسب برای ذخیره سازی و انجام معاملات ضروری است. نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفت ارائه دهنده کیف پول دیجیتال است. مطمئن شوید که کیف پول خود را از یک منبع معتبر تهیه می‌کنید.

برخی از صرافی های رمز ارزها، مانند پَکس‌فول (Paxful)، کیف پول‌های امن بیت کوین را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند.


۲- کیف پول‌های سخت افزاری را انتخاب کنید


با وجود طیف گسترده کیف‌های پول بیت کوین در بازار کدام یک را باید انتخاب کرد؟ برای کاربرانی که به ویژه نگران تهدیدات سایبری هستند کیف پول سرد می‌تواند بهترین گزینه باشد.

یک راه حل امن برای در امان ماندن از حملات هکرها ذخیره کردن بیت کوین روی کیف‌های پول سخت افزاری است.

تولیدکنندگانی مانند ترِزور و لِجر مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های شبیه یو اس بی (USB) را ارائه می‌دهند که دارای لایه‌های امنیتی و ویژگی‌های رمزگذاری از پیش نصب شده هستند.

این دستگاه‌ها به اینترنت متصل نمی‌شوند در نتیجه کلاهبرداران اینترنتی نمی‌توانند به راحتی به کلیدهای خصوصی‌تان دسترسی پیدا کنند.


۳- احراز هویت دو عاملی را برای امنیت بیشتر کیف پول فعال کنید


از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است توصیه می‌شود کیف پولی تهیه کنید که احراز هویت دو عاملی (FA2) داشته باشد.

این کیف‌ها کاربر را ملزم می‌کنند تا قبل از انجام هر گونه فعالیت مانند ورود به سیستم و برداشت یا ارسال وجه هویت خود را تأیید کنند و بدین ترتیب یک لایه امنیتی بیشتر برای محافظت از سرمایه او فراهم می‌کنند.

در این فرایند، کیف پول از شما کد تأیید دو عاملی را درخواست می‌کند بنابراین اگر کسی قصد دسترسی به کیف پولتان را داشته باشد بلافاصله متوجه خواهید شد.


۴- کیف پول بیت کوین خود را رمزگذاری کنید


از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است به غیر از فعال کردن احراز هویت دو عاملی، رمزگذاری کردن کیف پول دیجیتالی‌تان می‌تواند خط دفاعی دیگری در برابر حملات سایبری بالقوه ایجاد کند.

برای اطلاع بیشتر در خصوص کیف پول بیت کوین می‌توانید به مقاله « معرفی بهترین کیف پول بیت کوین » مراجعه کنید.

با این کار می‌توانید هر زمان که شخصی بخواهد به حسابتان دسترسی پیدا کند رمز عبور تعیین کرده و کوین‌های خود را قفل کنید. در این صورت هکر نخواهد توانست بیت کوین شما را بدزدد، مگر اینکه رمز عبوری را که تعیین کرده‌اید بداند.


۵- از کل کیف پول خود به طور منظم پک آپ تهیه کنید


برخی از ارائه دهندگان کیف پول به شما امکان تهیه پک آپ از داده‌های کیف پولتان را می‌دهند. تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول باعث می‌شود در صورت خرابی سیستم کامپیوتر یا نقص نرم افزاری به داده‌های خود دسترسی پیدا کنید.

در صورت دزدیده شدن یا گم شدن اطلاعات می‌توانید سرمایه و اطلاعات خود را به راحتی بازیابی کنید.

برای بازیابی آسان حساب حتماً از چندین دستگاه پشتیبان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند کاغذ یا درایو سخت مانند یو اس بی و سی دی برای این کار استفاده کنید.


۶- افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال با استفاده از قابلیت چند امضایی


اگر مقادیر زیادی رمز ارز دارید برای محافظت حداکثری از سرمایه‌تان می‌توانید از کیف پول‌ها چند امضایی استفاده کنید.

برخی از کیف پول‌های رمز ارزها این ویژگی را دارند که برای دستیابی به کیف پول به امضای دیجیتالی چندین کاربر مجاز نیاز است.

بدون تأیید این کاربران، هکرها نمی‌توانند به کیف پول شما دسترسی پیدا کنند و رمزارزهای‌تان را به طور غیرقانونی تصاحب کنند.

ببینید آیا کیف پول‌تان این ویژگی را دارد یا نه و در صورت داشتن آن را فعال کنید!

افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال


۷- نرم افزار کیف پول را به روز نگه دارید


از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است به روزرسانی منظم نرم افزارتان را به یک عادت تبدیل کنید.

به روزرسانی‌های نرم افزاری شما را قادر می‌سازد تا از جدیدترین ویژگی‌ها برخوردار شده و مشکلات امنیتی کیف پول‌تان را رفع کنید.

اگرچه فعال کردن به روزرسانی خودکار برای کاربران دردسر کمتری دارد اما بهتر است همچنان اعلان‌های به روزرسانی‌های جدید را دریافت کنید.

به این ترتیب خواهید فهمید که ویژگی‌های اضافه شده در به روز رسانی اخیر چیست و نیز از ایجاد اختلال در تراکنش‌ها به دلیل نصب خودکار به روز رسانی‌ها جلوگیری خواهید کرد.

همچنین می‌توانید قبل از نصب به روز رسانی چند روز صبر کنید و مشکلات احتمالی به روز رسانی جدید را بررسی کنید.


۸- از رمزهای عبور مختلف برای حساب‌های مختلف استفاده کنید


در حال حاضر چند حساب آنلاین دارید؟ اگر از کلمه عبور یکسانی برای همه حساب‌های خود استفاده کنید احتمالاً در معرض خطر هستید.

به شما توصیه می‌کنیم همیشه از ترکیب‌های پیچیده برای رمز عبور و جزئیات ورود برای حساب‌های مختلف‌تان استفاده کنید.

سعی کنید ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها را برای ایجاد رمزهای عبور طولانی و قوی ایجاد کنید تا هک شدن آنها دشوارتر شود.

اطلاعات محرمانه مانند رمز عبور کیف پول بیت کوین‌تان چیزی نیست که به دیگران بگویید، بنابراین بهتر است رمزی را انتخاب کنید که بتوانید آن را حفظ کنید!


۹- برای امنیت کیف پول، کلید خصوصی خود را هرگز به هیچ کس ندهید


همانطور که از رمز کارت‌های بانکی‌تان مراقبت می‌کنید باید کلید خصوصی کیف پولتان را نیز امن نگه دارید.

این کلید خصوصی رمز دستیابی به تمام پولی است که به سختی به دست آورده‌اید بنابراین بهتر است آن را ایمن نگه دارید.

از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است که کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین نگه دارید.

می‌توانید آن را روی یک کاغذ بنویسید و آن را در جای مطمئنی قرار دهید تا کاغذ خراب نشود یا می‌توانید از دستگاه‌های ذخیره سازی سرد که به صورت آفلاین قابل دسترسی هستند استفاده کنید.


۱۰- روی لینک‌های ناشناخته یا مشکوک کلیک نکنید


کلاهبرداران اینترنتی اغلب دام‌های خود را از طریق لینک‌های فریبنده پهن می‌کنند.

آنها تمام تلاش خود را برای جلب توجه قربانی‌های خود به کار خواهند گرفت و آنها را فریب خواهند داد تا بر روی لینک‌های عجیب و غریبی کلیک کنند که به وب سایت‌های ناامن منتهی می‌شود که می‌توانند داده‌های محرمانه را بدزدند و به دستگاه‌های الکترونیکی آسیب برسانند.

با کلیک بر روی لینک‌های مشکوک کیف پول بیت کوین‌تان در معرض خطر قرار می‌گیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود از کلیک کردن روی لینک‌های ناآشنا خودداری کنید.


۱۱- از ارتباط اینترنتی امن استفاده کنید


از وای‌فای عمومی خوشتان می‌آید؟ منظورم آنهایی است که رمز ندارند؟ هکرها هم همین‌طور! شبکه‌های رایگان وای‌فای معمولاً ناامن هستند و هکرها به راحتی می‌توانند از طریق آن اطلاعات محرمانه کاربران را به سرقت ببرند.

از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است اگر در خارج از خانه مشغول کاری هستند و باید به اینترنت متصل شوید بهتر است از داده تلفن همراه‌تان برای دسترسی به وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دارای رمز عبور مانند حساب‌های بانکی و کیف‌های پول آنلاین و نیز حساب‌های شبکه‌های اجتماعی و کاری استفاده کنید.

همچنین می‌توانید برای امنیت بیشتر از یک شبکه خصوصی مجازی (وی پی ان) استفاده کنید و برای جلوگیری از ایجاد ارتباط ناشناخته میان دستگاه‌تان با دستگاه‌های دیگر ارتباط بلوتوث آن را خاموش کنید.


۱۲- برای تراکنش‌های روزانه از یک کیف پول جداگانه استفاده کنید


اگر لازم است در طول روز تراکنش‌های جزئی انجام دهید بهتر است یک کیف پول جداگانه ایجاد کنید.

هیچ محدودیتی برای تعداد آدرس‌های بیت کوین یا کیف‌های پولی که می‌خواهید ایجاد کنید وجود ندارد.

دسته بندی کردن تراکنش‌ها و جدا کردن مهم‌ترین آنها به افزایش امنیت تمام پورتفولیوی‌تان کمک می‌کند.


۱۳- همیشه آدرس بیت کوین را بررسی کنید


از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است هنگام انجام تراکنش همیشه باید به آدرس گیرنده توجه زیادی داشته باشید.

برنامه‌های مخربی وجود دارند که می‌توانند آدرسی را که می‌خواهید کپی و جای‌گذاری کنید را تغییر دهند و آدرس مد نظر توسعه دهنده برنامه را درج کنند.

اگر مراقب نباشید ممکن است در نهایت بیت کوین خود را برای شخص دیگری ارسال کنید.


۱۴- از نرم افزارهای آنتی ویروس خوب و به روز استفاده کنید


اگرچه کاربران سیستم عامل ویندوز معمولاً در معرض انواع گسترده‌تری از بدافزارها هستند اما همه سیستم‌های عامل سهم خود را از برنامه‌های مخرب دارند.

بنابراین از نصب بودن یک نرم افزار آنتی ویروس به روز و قابل اعتماد بر روی کامپیوترتان اطمینان حاصل کنید.

از آنجا که در اکثر حملات سایبری از ویروس‌ها و بدافزارها برای دسترسی و دست‌کاری در دستگاه‌ها استفاده می‌شود اسکن کردن اصولی دستگاه قبل از نصب کیف پول بسیار مهم است.

فراموش نکنید که نرم افزار خود را به موقع به روز کنید تا از برنامه‌های مخرب در امان بمانید.


۱۵- هرگز مقادیر زیادی از رمز ارزها را در صرافی‌های ذخیره نکنید


اگرچه بسیاری از صرافی‌هایی که در حال حاضر در بازار فعال هستند ایمن محسوب می‌شوند و حتی دارای بیمه هستند اما ذخیره کردن حجم زیادی از رمز ارزها در این صرافی‌های هرگز عاقلانه نیست.

فراموش نکنید که محافظت کردن از کلیدهای خصوصی‌تان معادل محافظت کردن از بیت کوین‌تان است.

از راه های افزایش امنیت کیف پول ارز دیجیتال این است که هرگز نباید بیش از آنچه برای معامله کردن نیاز دارید را در صرافی‌ها نگه دارید زیرا اگر صرافی هک شود سرمایه شما نیز به باد می‌رود.

در گذشته صرافی‌های مشهور زیادی، از جمله اخیراً صرافی کوکوین (KuCoin)، قربانی هکرها شده‌اند.