به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

ایران کد چیست ؟


در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که ایران کد چیست و برای اخذ آن چه شرایطی باید داشت ؟ چنانچه شما نمی دانید که ایران کد چیست با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


تعریف ایران کد


ایران کد یا نظام ملی طبقه ‌بندی و خدمات مشخصه کالا، سیستمی است برای شناسایی، طبقه‌ بندی، کدگذاری و در نهایت شناسنامه‌ دار کردن کالاهایی که در چرخه بازرگانی کشور مورد معامله و استفاده هستند.
بر این اساس، هر کالایی که به ایران‌ کد معرفی می‌شود در وهله اول از نظر اصالت و کیفیت و موارد تخصصی مرتبط دیگر مورد شناسایی کارشناسان قرار می‌گیرد.


دریافت ایران کد چگونه است؟


شما می توانید ایران کد را به نام مدیر عامل یا خود شرکت دریافت نمایید ولی با توجه به تجربیات کارشناسان ما در موسسه حقوقی بازرگان این کار توصیه نمی شود. زیرا احتمال دارد در آینده مدیرعامل شرکت تغییر کرده و یا فعالیتش در آن شرکت تمام شود.

همچنین مدیر عامل شرکت می‌تواند ایران کد را به شرکت دیگری واگذار کرده و از این موضوع سوء استفاده کند. بنابراین بهتر است ایران کد شرکت را به نام شرکت دریافت نمایید که شخص حقوقی محسوب شود.

پس از دریافت ایران کد برای شرکت خود بایستی برای تمام محصولات پرفروش خود ایران کد تهیه نمایید. به این ترتیب می توانید در دسته شرکت های تولیدکننده محصولات متنوع قرار بگیرید.
همچنین می توانید تنها برای محصولاتی که برند یا بسیار پرفروش هستند ایران کد تهیه کرده تا چنین محصولاتی صرفاً تحت تملک شرکت شما باشند.

بعضی از شرکت ها ممکن است نمایندگی یک شرکت خارجی را در ایران داشته باشند و محصولات آن شرکت را در بازار ایران معرفی و به فروش برسانند.
این گونه شرکت ها نیز می توانند در زمینه محصولات خود ایران کد تهیه کنند، مشروط به این که آن شرکت خارجی طی یک قرارداد رسمی اجازه فروش و بازاریابی را به نماینده خود در ایران داده باشد.


مدارک دریافت ایران کد چیست؟


حال که دانستیم ایران کد چیست بهتر است مدارک لازم برای دریافت ایران کد را معرفی نماییم.

مدارک لازم برای ثبت ‌نام در نظام ملی ايران‌ كد (irancode.ir) برای دریافت بارکد داخلی و بین المللی (gs1.org) شامل دو نوع اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی است که در ادامه هر دو نوع آن را بررسی نموده ایم.

نوع اول: اشخاص حقوقی

۱- آگهی ثبت شرکت
۲- روزنامه رسمی و آخرين تغييرات شرکت (دارای اعتبار)
۳- پروانه بهره‌ برداری (برای شركت های توليدی) در صورتیکه درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تاسیس کافی است.
در غیر اینصورت باید فرم تعهد نامه را مبنی بر تحویل جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید.
۴- جواز ساخت (شركت‌های توليد مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)
۵- كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)
۶- كارت ملی مدير عامل
۷- فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد)
۸- آگهی ثبت برند و علامت تجاری برای توزيع‌ كنندگان كالا، در صورتیکه از برند یا همان علامت تجاری استفاده می کنید که هنوز آن را ثبت نکرده اید می توانید از طریق سامانه راهبری علائم تجاری (سرعت) نسبت به ثبت برند نیز اقدام نمایید.

البته در صورتی که نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه الزامی نیست؛ در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

نوع دوم: اشخاص حقيقی

۱- پروانه كسب (برای اعضای صنوف)
۲- پروانه بهره‌ برداری (برای توليدكنندگان عضو وزارت صنايع) در صورتیکه درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تأسیس کافی است.
در غیر اینصورت باید فرم تعهدنامه مبنی بر تحویل جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید.
۳- كارت ملی صاحب جواز كسب يا پروانه بهره‌ برداری
۴- آگهی ثبت برند و علامت تجاری برای توزيع‌ كنندگان كالا، در صورتیکه از برند یا همان علامت تجاری استفاده می کنید که هنوز آن را ثبت نکرده اید می توانید از طریق سامانه راهبری علائم تجاری (سرعت) نسبت به ثبت برند نیز اقدام نمایید.
البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه الزامی نیست؛ در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.
۵- پروانه ساخت (توليدكنندگان مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)
تذكر: توزيع‌ كنندگان اقلام فوق (دارای برند) ملزم به ارائه پروانه ساخت توليد كننده كالا به همراه موافقت ايشان مبنی بر درج شماره پروانه ساخت بر روی بسته‌ بندی محصولات مذكور می باشند.
۶- فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد)
۷- كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)

تذكر: واردكنندگان به دو دسته تقسيم می شوند:

الف) يک دسته كالای وارده را با برند مشخص به بازار عرضه می‌ نمايند و ضرورت دارد كالای وارداتی اين دسته از طريق پرتال مركز اطلاع‌ رسانی شود. در اين ارتباط لازم است مجوز اتحاديه‌ های توزيعی مرتبط (جواز كسب توزيعی) از ايشان دریافت شود.

ب) دسته دوم وارد كنندگانی هستند كه توزيع‌ كننده كالای وارداتی نبوده و صرفاً به عنوان واسطه اين كالاها را در اختيار توزيع‌ كنندگان قرار می دهند؛ برای اين دسته از وارد كنندگان نبايد اطلاع‌ رسانی روی پرتال مركز صورت گيرد.


مزایای دریافت ایران کد چیست ؟


۱- داشتن ایران کد (بارکد) راه خوبی برای جلوگیری از قاچاق کالا است
۲- شناسنامه دار کردن کالاهای اصل و با کیفیت داخلی و حمایت از تولید داخلی
۳- زبان مشترک برای خواندن اصالت و شناسنامه کالاها
۴- زمينه سازی جهت ایجاد حافظه اجتماعی و بستر اطلاعاتی به منظور انسجام عناصر مديریت زنجيره تامین کالا و خدمات
۵- زمينه ساز حضور در عرصه دیجیتال مارکتینگ
۶- قابلیت ارتباط با سيستم های کدینگ بين المللی
۷- معرفی و شناسایی منابع ساخت و توزيع کالا
۸- زمينه ساز توزيع گسترده برای توليد کنندگان و توزيع کنندگان

۹- زمينه ساز معرفی و تبليغ گسترده منطقه ای و جهانی محصولات

۱۰- کاهش هزينه های توزیع، فروش و عمليات