به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

بهترین زمان مصرف ویتامین دی


حتما تاکنون برایتان این سوال پیش آمده که بهترین زمان مصرف ویتامین دی چه وقت است؟ برای پاسخ به این سوال با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای سلامت بدن ویتامین دی است. از آنجا که میزان این ویتامین در مواد غذایی کمی وجود دارد لذا برای جذب آن نمی توان فقط به رژیم غذایی اتکا کرد. از طرفی هم همواره کمبود این ویتامین جزء مشکلات شایع در بین بسیاری از مردم جهان است.
از زمان شیوع ویروس کرونا هم پزشکان توصیه بیشتری به مصرف ویتامین دی دارند چرا که نتایج حاصل از بررسی بیماران مبتلا به کرونا نشان می دهد که افرادی که از کمبود ویتامین دی رنج می برند کرونا در آن ها شدیدتر خواهد بود.
به همین دلیل مصرف قرص‌های مکمل ویتامین دی افزایش یافته است؛ اما باید بدانیم که بهترین زمان مصرف ویتامین دی برای جذب بهتر چه وقت از روز است؟


چرا باید مکمل ویتامین دی مصرف کنیم؟


پیش از بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین دی ، بهتر است ابتدا بررسی کنیم که چرا باید مکمل ویتامین دی مصرف کنیم.
ویتامین دی در بدن ما تاثیرات متفاوتی بر روی سلامت ما دارد. از نمونه این تاثیرات می توان به تقویت سیستم ایمنی، استحکام استخوان‌ها، بالا بردن خلق، افزایش توان استقامت ورزشی و کمک به کاهش وزن اشاره کرد.
ویتامین D در واقع هورمونی است که در اثر تابش نور خورشید روی پوست بدن تولید می‌شود. در فصل زمستان نور خورشید به اندازه کافی شدید نیست تا بتواند منجر به تولید ویتامین دی در بدن شود. همچنین بسیاری از ساکنین کره زمین به دلیل فاصله زیاد از خط استوا ، دریافت کافی ای از نور خورشید ندارند.
از این‌ها گذشته بسیاری از ما تمام ساعات روز را در خانه یا محل کار سپری می‌کنیم یا هنگام بیرون رفتن از خانه پوستمان را با کرم‌های ضد آفتاب می‌پوشانیم؛ بنابراین کمبود ویتامین دی امر محالی به نظر نمی‌رسد.
بهترین زمان مصرف ویتامین دی


لزوم مصرف ویتامین دی


برای حفظ سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی لازم است میزان مشخصی ویتامین دی دریافت کنیم. از آنجا که این ویتامین در منابع غذایی اندکی وجود دارد، اگر به طور مرتب در معرض تابش مستقیم نور آفتاب نباشید دچار کمبود ویتامین دی و عوارض ناشی از این کمبود خواهد بود.
در افرادی که سن بالایی دارند، رنگ پوستشان تیره است، اضافه وزن دارند و یا در مناطقی زندگی می‌کنند که نور آفتاب اندکی دریافت می‌کنند جذب ویتامین دی سخت‌تر هم می‌شود. به همین دلیل بهتر است بدانیم که بهترین زمان مصرف ویتامین دی چه وقت است؟


برای جذب بهتر قرص ویتامین دی چه باید کرد؟


برای اطلاع از بهترین زمان مصرف ویتامین دی باید بدانیم که در چه صورت جذب این ویتامین بهتر بیشتر می شود؟
از آنجا که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، در آب حل نمی‌شود و زمانی که به همراه غذاهای چرب وارد بدن می‌شود جذب بهتری دارد. به همین دلیل گفته می‌شود که برای جذب بهتر ویتامین دی بهتر است آن را به همراه یک وعده غذایی چرب میل کنید.
وقتی از وعده غذایی چرب صحبت می‌کنیم منظور این نیست که غذایتان را از روغن لبریز کنید! آووکادو، آجیل، تخمه، روغن زیتون، لبنیات پر چرب و تخم مرغ مواد غذایی سرشار از چربی طبیعی هستند که به جذب بهتر ویتامین D کمک می‌کنند.
پس تا اینجا می‌توان به طور خلاصه گفت که بهترین زمان مصرف ویتامین دی هنگام صرف وعده غذا (ترجیحاً وعده غذای اصلی و پرچرب) است.


نتیجه گیری نهایی در خصوص بهترین زمان مصرف ویتامین دی


برخی افراد ترجیح می‌دهند این مکمل را بعد از صرف صبحانه مصرف کنند. البته به خاطر سپردن مصرف مکمل هنگام صبح‌ و پیش از انجام هر کاری ساده‌تر است. اما برخی تحقیقات نشان داده است که ویتامین دی می‌تواند به افزایش کیفیت خواب کمک کند.
در واقع طبق این مطالعات هرچه میزان ویتامین دی در خون پایین‌تر باشد احتمال بروز اختلالات خواب بیشتر می‌شود.
از سوی دیگر برخی مطالعات دیگر نشان داده است که افزایش ویتامین دی در خون می‌تواند سطح «ملاتونین» (هورمون تنظیم کننده چرخه خواب) را در بیماران مبتلا به ام اس کاهش دهد.
تحقیقات متخصصان این حوزه در خصوص تاثیر ویتامین دی بر کیفیت خواب و تولید ملاتونین در بدن همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد بهترین راهکار برای یافتن بهترین زمان مصرف ویتامین دی آزمون و خطا است. ساعت‌های مختلفی را در طول روز برای مصرف ویتامین دی امتحان کنید تا بفهمید بهترین زمان مصرف ویتامین دی برای شما چه زمانی است ؟


میزان دوز مصرفی ویتامین دی چقدر باشد ؟


در صورتی که پزشک با انجام آزمایش خون تشخیص کمبود ویتامین دی بدهد، برایتان مکمل ویتامین D3 تجویز خواهد کرد. دوز مورد نیاز بدن شما بسته به اینکه چقدر کمبود دارید متفاوت است.
در شرایط فعلی که اکثر مردم ایران دچار کمبود این ویتامین هستند توصیه وزارت بهداشت به این ترتیب است:

  • در صورتی که قبلاً ویتامین دی مصرف نکرده‌اید: به مدت ۸ هفته، هفته‌ای یک عدد مکمل ۵۰ هزار و بعد از آن هر ماه یک عدد مکمل ۵۰ هزار
  • در صورتی که قبلاً برای کمبود ویتامین دی مکمل مصرف کرده‌اید: هر ماه یک عدد مکمل ۵۰ هزار