بیمه اجباری منازل مسکونی


در این مقاله قصد داریم تا درخصوص بیمه اجباری منازل مسکونی از سال 1400 که همان بیمه آتش سوزی است اطلاعات جامع و کاملی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. خبر اجباری شدن بیمه منازل مسکونی خبر جدیدی نیست اما این بار این موضوع جدی تر شده است.

اسماعیل نجار ، رییس سازمان مدیریت بحران کشور روز سه شنبه در نشست مدیریت بحران استان ایلام اظهار داشت: مالکان باید از طریق فیش های برق که به اسم آنهاست از طریق موسسه های بیمه گر ملک خود را بیمه کنند.

قانون بیمه اجباری منازل مسکونی توسط مجلس به تصویب رسید و در صورت بروز هرگونه خسارتی بیمه ها موظف به پرداخت خسارت به مالکان ابنیه آسیب دیده هستند.

در مقاله « بیمه آتش سوزی » به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم اما لازم است تا کمی درباره این نوع بیمه اطلاعات داشته باشیم.


پوشش‌ها و الزام خرید بیمه آتش‌سوزی ساختمان مسکونی


بیمه آتش سوزی اجباری (بیمه اجباری منازل مسکونی) دارای دو نوع پوشش اصلی و فرعی است.

پوشش‌های اصلی

بیمه آتش‌سوزی بدون داشتن هیچ پوشش اضافی، هزینه ناشی از آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار را جبران می‌کند. علاوه بر جبران هزینه ناشی از موارد گفته شده، شما می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر پوشش‌های اضافی را به بیمه‌نامه‌ خود اضافه کنید تا منزل خود را در برابر خطرات بیشتری بیمه کنید.

پوشش‌های اضافی (فرعی)

علاوه بر پوشش‌های اصلی، شما می‌توانید با پرداخت حق‌بیمه بیشتر پوشش‌های تکمیلی زیر را به بیمه‌نامه‌ خود اضافه کنید.

  • زلزله
  • آتشفشان و بلایای طبیعی
  • سیل و طغیان آب
  • ترکیدگی لوله آب
  • خسارت ایجاد شده برای واحد‌های دیگر در اثر خرابی یا آتش‌سوزی واحد بیمه شده
  • طوفان و گردباد
  • سرقت با شکست حرز (در صورتی که اموال را نیز بیمه کرده باشید)
  • خسارات ناشی از برف و باران و بهمن

علاوه بر موارد گفته شده پوشش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به بیمه اجباری منازل مسکونی (آتش‌سوزی) اضافه کنید.


الزام خرید بیمه اجباری منازل مسکونی


با توجه به اینکه در سال‌های اخیر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله باعث به وجود آمدن خسارات و هزینه‌های سنگین برای هموطنان شد، مجلس قانون خرید بیمه اجباری منازل مسکونی را تصویب کرد.

برای مثال کلان شهر تهران به طور کامل روی گسل قرار دارد و این ریسک خسارات وسیع ناشی از زلزله را افزایش می‌دهد. در استان‌های دیگر نیز ما شاهد زلزله‌های مخربی بودیم که خسارات زیادی برای هموطنان ایجاد کردند.

در شهر‌هایی که زیرساخت فاضلاب مناسب نیست، امکان وقوع سیل در اثر بارش زیاد است. ساختمان‌هایی که زمان زیادی از ساخت آن‌ها می‌گذرد یا به هر دلیلی به صورت استاندارد ساخته نشده‌اند، امکان ترکیدگی لوله یا نشست زمین و آسیب به ساختمان و وسایل منزل را دارند.

بیمه آتش‌سوزی یا همان بیمه اجباری منازل مسکونی با وجود داشتن هزینه بسیار کم، تمام این خسارات را پوشش می‌دهد.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: طبق مصوبه قانون بیمه اجباری منازل مسکونی سه گروه مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما تنگدستی و اعسار آنها اثبات شده باشد، معاف از پرداخت حق بیمه هستند و دولت حق بیمه انها را پرداخت می کند.

نجار یادآور شد: مقاوم سازی ساختمان ها و کاهش بار مالی و هزینه های دولت از اولویت های مسوولان است.

وی اضافه کرد: دستگاه های مشمول ماده ۲ مکلف به طراحی پیشنهادات در زمینه راه های پیشگیری از حوادثی چون سیل و زلزله بودند و دولت با جمع آوری این پیشنهادات بهترین و جامع ترین موارد عملی را برای اجرا به استان ها و دستگاه ها ابلاغ می کند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه نهادها و دستگاه های مختلف در زمان بروز حوادث عملکرد قابل قبولی در خدمات رسانی به حادثه دیدگان داشته اند، ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساختمان هایی متناسب با استانداردها و مقاوم به حوادث طبیعی را احداث کرده است.

نجار به وضعیت استان ایلام هم اشاره کرد و اظهار داشت: احداث طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و نهال کاری در استان ایلام باعث شده است که سیلاب ها و روان آب ها مدیریت و مهار شود.

وی افزود: اگر طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری با مشارکت مردم و اقتصادی شود، زمینه حفظ و احیای عرصه های طبیعی توسط خود مردم فراهم می شود.

معاون وزیر کشور ادامه داد: ایلام پیشروترین استان کشور در حوزه ایجاد طرح های آبخیزداری و جنگل کاری با ایده های نوین و موفق است که باید این طرح های کاربردی در دیگر استان های کشور اشاعه داده شود.

اسماعیل نجار صبح سه شنبه از مسیر زمینی حمیل و از طریق کرمانشاه وارد استان ایلام شده است و برنامه های دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، بازدید از روستای چم شیر عرب رودبار واقع در شهرستان سیروان

و افتتاح مسکن های ساکنان این روستا و بازدید از نهالستان های مهران و درختکاری را در سفر یک روزه وی به استان ایلام گنجانده شده است.