4.7/5 - (3 امتیاز)

ضوابط تاسیس درمانگاه دندانپزشکی

در این مقاله قصد داریم تا درباره قوانین و ضوابط مربوط به تاسیس درمانگاه دندانپزشکی اطلاعات کامل و جامعی را به شما عزیزان ارائه دهیم. ابتدا باید تعاریفی از اصطلاحات دندانپزشکی ارائه داد و سپس روند عملیاتی و مراحل لازم برای تاسیس درمانگاه دندانپزشکی را توضیح خواهیم داد.

تعاریف :

1- درمانگاه دندانپزشکی موسسه ای است که به منظور ارائه خدمات تشخیصی ، درمانی و پیشگیری بیماری های دهان و دندان توسط دندانپزشکان ( عمومی – تخصصی ) براساس ضوابط و مقررات مربوطه تاسیس می گردد و دندانپزشکان عمومی مجاز به ارائه خدمات دندانپزشکی عمومی در چارچوب برنامه های آموزشی دوره دندانپزشکی می باشند .

2- لازم به ذکر است که همکاری دندانپزشکان متخصص با درمانگاه های عمومی در جهت ارائه خدمات با کیفیت بیشتر بلامانع می باشد .

3- درمانگاه تخصصی دندانپزشکی : مرکز درمانی می باشد که در آن دندانپزشکان متخصص حداقل در سه رشته تخصصی کلینیکی فعالیت می نمایند .

4- همچنین لازم است بدانید که همکاری دندانپزشکان عمومی با درمانگاه های تخصصی دندانپزشکی به منظور ارائه خدمات عمومی دندانپزشکی بلامانع می باشد .

5- واضح است که پروانه مسئول فنی به نام دندانپزشک عمومی یا متخصص واجد شرایط صادر خواهد شد . مسئولیت و سرپرستی کلیه امور مرکز با مسئول فنی خواهد بود .

6- مسئول فنی درمانگاه دندانپزشکی تخصصی بایستی متخصص در یکی از رشته های دندانپزشکی باشد .

7- هیئت امنای مراکز درمانی خیریه دندانپزشکی تحت ضوابط و مقررات وزارت متبوع باید مسئول فنی واجد شرایط برای هر یک از نوبت های کاری معرفی نمایند .

8- ساعات فعالیت این مراکز عمومی شبانه روزی بوده و تأمین امنیت به عهده ارگانهای انتظامی کشور می باشد .

9-در صورتی که مؤسس یا یکی از مؤسسین فوت شود معرفی مؤسس واجد شرایط براساس تبصره 4 قانون اصلاح ماده 3 قانـون مربوطه به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1334 ( مصوب 6/2/1374 مجلس شورای اسلامی ) اقدام شود .

10- در صورت غیبت مسئول فنی به مدت کمتر از سه ماه ، یک نفر جانشین به طور موقت توسط مؤسس یا موسسین انتخاب و به صورت کتبی به دانشگاه معرفی می گردد . پاسخ گویی به همه رخدادهای مربوط به وظایف مسئول فنی در زمان غیبت بر عهده شخص جانشین خواهد بود . در صورتی که غیبت بیش از سه ماه به طول انجامد ، پروانه مسئول فنی پس از طی مراحل قانونی لغو خواهد شد . لازم به ذکر است که حضور مسئول فنی یا جانشین نامبرده در ساعات فعالیت مرکز الزامی است . همچنین نظارت بر کلیه امور و رعایت تعرفه های مصوب قانونی به عهده مسئول فنی خواهد بود .

11- پروانه مسئول فنی براساس ماده 2 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1334 غیر قابل انتقال به غیر بوده و در صورت غیبت غیرموجه بیش از سه ماه از تاریخ وقوع ( در صورت محکومیت یا مفقود شدن ) خود به خود لغو می گردد .

12- در صورتی که مؤسس یا مؤسسین به دلایل موجه قصد تعطیلی یا انحلال مرکز را داشته باشند باید مراتب را با ذکر دلایل و مستندات لازم حداقل 3 ماه قبل از اقدام به دانشگاه مربوطه گزارش نمایند . در صورت تعطیل یا انحلال مرکز وزارت متبوع هیچ گونه مسئولیتی در مقابل اشخاص حقیقی یا حقوقی ندارد

ویژگی های ساختمان درمانگاه دندانپزشکی :

1- فضای فیزیکی براساس تعداد یونیت دندانپزشکی و بخش های مصوب محاسبه می شود .

2- حداقل مساحت مناسب برای هر یونیت و متعلقات مربوطه 10 متر مربع می باشد .

3- مراکز درمانی عمومی و تخصصی دندانپزشکی می تواند در حداقل مساحت 150 متر مربع و در یک یا چند طبقه متوالی ساختمان احداث گردد .درصورت دو طبقه بودن باید ساختمان مستقل بوده و در بیش از دو طبقه تعبیه آسانسور الزامی است. بنابراین تمام طبقات اختصاص به درمانگاه دندانپزشکی داشته باشد. لازم به ذکر است که طبقات منفصل قابل تائید نمی باشد.

4- بایستی فضاهای مورد نیاز رادیولوژی، انتظار، پذیرش و نگهداری مدارک پزشکی ، اتاق مرکز استرایلیزاسیون سرویس های بهداشتی به تفکیک خانم ها و آقایان ، محل شستشوی تی و وسایـل نظافت ، آبدارخانه ، اتاق استراحت و رختکن به طور مجزا ملحوظ و به تائید دانشگاه برسد .

5- فاصله هر مرکز درمانی اعم از تخصصی و عمومی با مرکز مشابه نباید از 500 متر کمتر باشد .

توضیح : بنابراین بهتر است پیش از خرید یا اجاره ساختمان برای احداث مرکز فوق تائید کارشناس مربوطه را دریافت کرده باشید.

ویژگی های تجهیزات درمانگاه دندانپزشکی :

1- به ازای هر 5 دستگاه یونیت دندانپزشکی وجود یک دستگاه اتوکلاو با حجم حداقل 17 لیتر الزامی است.

2- وجود حداقل یک دستگاه رادیو گرافی پری اپیکال الزامی است.

3- مراکز تخصصی می توانند یک دستگاه رادیولوژی پانورکس و لترال سفال نیز داشته باشد . محدوده مورد نظر برای استقرار دستگاه های رادیوگرافی باید به طور جداگانه سرب کوبی شده و به تائید سازمان انرژی اتمی رسیده باشد .

4- کلیه تجهیزات و مواد لازم به منظور بهره برداری باید مطابق آئین نامه موجود در دانشکده های دندانپزشکی باشد .

5- دارو و تجهیزات اتاق اورژانس ( شامل کپسول اکسیژن ، قفسه داروهای اورژانس ، ست احیاء شامـل آمبوبگ و …. تا حد امکان الکترو شوک ) ضروری می باشد .

6- مجهز بودن این گونه مراکز به برق اضطراری الزامی است.

نیروی انسانی مورد نیاز :

1- با توجه به تعداد یونیت و نوع تخصص ، نیروی انسانی اعم از دندانپزشک و پیراپزشک تعیین می گردد .

2- مراکز دندانپزشکی غیر دولتی حق به کارگیری دندانپزشکان ، پزشکان و کارکنان شاغل در بخش دولتی را در ساعات اداری ندارند .

3- دندانپزشکان و پزشکان شاغل در مرکز بایستی دارای پروانه مطب معتبر همان شهر باشند ( قانون تأسیس مطب مصوب 18/5/62 )

4- نصب تابلو با ذکر مشخصات کامل در ورودی مرکز و اطاق مربوطه با ذکر نوع فعالیت و تخصص دندانپزشک الزامی است .

5- ضروری است مسئول مدارک پزشکی تا حد امکان دارای تحصیلات دانشگاهی باشد .

6- وجود حداقل یک نفر پرستار دندانپزشکی با تحصیلات دانشگاهی در هر نوبت کاری برای ارائه خدمات درمانی فرم گیری و آموزش بهداشت لازم است.

7- یک نفر تکنسین رادیولوژی با تحصیلات دانشگاهی در مرکز تخصصی دندانپزشکی ، در صورت داشتن دستگاه پانورکس و لترال سفال در کلیه نوبت های کاری فعال مرکز ضروری است.

نمونه مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی

مراحل دریافت مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی :

۱) دریافت مجوز موافقت اصولی تاسیس درمانگاه دندانپزشکی :

پیش از اینکه برای پروانه بهره برداری تاسیس درمانگاه دندانپزشکی درخواست دهید ، بایستی برای دریافت مجوز موافقت اصولی آن اقدام کنید. در ادامه می توانید مدارک لازم برای دریافت آن را مطالعه نموده و آن ها را آماده نمایید. در مقاله « دریافت مجوز موافقت اصولی درمانگاه دندانپزشکی » به تفصیل درباره نحوه دریافت این مجوز صحبت کردیم.

مدارک مورد نیاز جهت صدور موافقت اصولی تاسیس درمانگاه دندانپزشکی :

1- ارائه تقاضانامه کتبی مهر و امضاء شده متقاضی که به امضای معاونت محترم درمان و مدیریت محترم درمان رسیده باشد و در دفتر دبیرخانه ثبت شده باشد .

2- تکمیل فرم های مربوطه ( پس از ارائه تقاضانامه توسط واحد صدور پروانه ها به متقاضی تحویل داده می شود )

3- تصویر پروانه دائم و پروانه مطب معتبر شهر مورد نظر

4- دانشنامه یا تسویه حساب صندوق رفاه دانشجویان

5- نامه اعلام عدم نیاز در ساعات غیر اداری جهت شاغلین رسمی دوایر دولتی

6- گواهی عدم محکومیت انتظامی از سازمان نظام پزشکی

7- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری یا آخرین حکم کارگزینی جهت شاغلین رسمی دوایر دولتی

8- فتوکپی صفحه اول شناسنامه + صفحه آخر در صورتی که توضیح دارد.

9- لیست اسامی پیشنهادی جهت نام گذاری مؤسسه با مهر و امضای متقاضی

10- نامه دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی در خصوص نداشتن تقاضا و مؤسسه در حوزه تحت نظارت آنان در مورد متقاضی و غیر تکراری بودن اسامی پیشنهادی

11- عکس 4 * 3 دو قطعه ( جهت گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد ) +ارائه تصویر ِیا شماره کد ملی

توضیح : در خصوص نامه های مورد اشاره در بند 7 و 10 و 11 مکاتبه از طریق این دانشگاه پس از ارائه سایر مدارک توسط طرف متقاضی انجام می پذیرد . بدیهی است پیگیری در مورد وصول پاسخ نامه های فوق به عهده متقاضی می باشد .

پس از تکمیل مدارک ، پرونده به کمیسیون قانونی ماده 20 وزارت متبوع ارسال می گردد . پس از تائید صلاحیت متقاضی توسط کمیسیون قانونی ماده 20 ، ارائه فرم تکمیل شده قرارداد تأسیس + فیش بانکی طبق دستورالعمل مربوطه (مبلغ و شماره حساب از طریق کارشناسان واحد صدور پروانه ها به متقاضی اعلام خواهد گردید). به این ترتیب مجوز موافقت اصولی صادر و برای متقاضی ارسال می گردد.

۲) آماده سازی مدارک لازم برای دریافت مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی :

مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه های تاسیس و مسئولین فنی :

بدیهی است فعالیت به منظور ارائه خدمات درمانی با موافقت اصولی مجاز نمی باشد و ضروری است نسبت به اخذ مجوز بهره برداری و پروانه تاسیس و مسئولین فنی اقدام گردد .

1- پیشنهاد مکان جهت احداث مرکز به صورت کتبی ( با ذکر دقیق آدرس ، کروکی و تلفن تماس ) که توسط متقاضی مهر و امضاء شده و ثبت دفتر دبیرخانه گردیده باشد .

2- در صورت تائید شرایط اولیه ساختمان توسط کارشناسان معاونت درمان ، کتباً به متقاضی اعلام می گردد ، تا نسبت به ارائه نقشه معماری ساختمان با مقیاس یک صدم و نام گذاری فضاها اقدام نمایند .

3- انجام بازدید توسط کارشناسان مدیریت درمان و بهداشت محیط

4- در صورت مورد تائید بودن نقشه پیشنهادی توسط معاونت درمان دانشگاه ممهور می گردد.

5- آماده سازی ساختمان طبق نقشه تائید شده و رهنمودهای ارائه شده به صورت کتبی که مجموع نظرات گروه کارشناسی (درمان، بهداشت محیط ) می باشد .

6- تجهیز کامل مرکز

7- معرفی مسئول فنی جهت کلیه ساعات فعالیت مرکز

8- تصویر مصدق سند مالکیت و اجازه نامه معتبر

9- لیست تجهیزات به تفکیک بخش ها

10- لیست اسامی پرسنل به همراه مدارک تحصیلی آنان و لیست اسامی دندانپزشکان به همراه تصویر پروانه مطب معتبر آنان

و ) پس از تکمیل مدارک ، ارسال پرونده به کمیسیون قانونی ماده 20 وزارت متبوع و ارائه فیش بانکی پس از تائید کمیسیون جهت صدور مجوز بهره برداری.

-ارائه فیش های بانکی جهت هر یک از مسئولین فنی طبق دستورالعمل مربوطه (مبلغ و شماره حساب از طریق کارشناسان واحد صدور پروانه ها به متقاضی اعلام خواهد گردید .مبالغ جهت تهران و سایر شهرستان ها متفاوت می باشد).

۳) صدور مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی و مسئولین فنی

به این ترتیب مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی صادر می شود. البته در مدارک لازم برای دریافت صدور این مجوز گفتیم که بایستی مسئول فنی هم معرفی کنید. برای دریافت پروانه مسئول فنی باید مدارک را آماده و به اداره متبوع ارسال نمایید.

نمونه پروانه مسئول فنی مجوز تاسیس درمانگاه دندانپزشکی

مدارک مورد نیاز جهت مسئولین فنی

1- تکمیل فرم های مشخصات ، فرم تقبل مسئولیت فنی ( فرم ها از واحد صدور پروانه ها پس از معرفی مسئولین فنی از طرف مؤسس به صورت کتبی تحویل می گردد )

2- تصویر پروانه دائم و پروانه مطب معتبر

3- تسویه حساب صندوق رفاه دانشجویان یا دانشنامه

4- نامه عدم نیاز در ساعات غیر اداری جهت شاغلین رسمی دوایر دولتی

5- اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری یا آخرین حکم کارگزینی جهت پزشکان استخدام رسمی دوایر دولتی

6- اصل گواهی عدم محکومیت انتظامی از سازمان نظام پزشکی

7- فتوکپی صفحه اول شناسنامه + صفحه آخر در صورت داشتن توضیح

8- چهار قطعه عکس 4 * 3 +ارائه تصویریا شماره کارت ملی

9- اصل گواهی عدم اعتیاد

توضیح : در خصوص مدارک مورد اشاره در بند 5 و 9 مکاتبه از طریق این دانشگاه پس از ارائه سایر مدارک از طرف متقاضی صورت می پذیرد . بدیهی است پیگیری در مورد وصول پاسخ های فوق به عهده متقاضی می باشد .

مقررات عمومی درمانگاه دندانپزشکی :

– کلیه مقررات مراکز دندانپزشکی موظفند ضوابط مربوط به استاندارد و ارزشیابی وزارت متبوع را رعایت نمایند در غیر این صورت مطابق مقررات با مراکز متخلف برخورد خواهد شد .

– مؤسس یا مؤسسین مراکز موظفند هر سال نسبت به اعلام تقاضای و ارزشیابی طبق ضوابط و استانداردهای موجود توسط وزارت متبوع اقدام نماید .

تبصره – ضوابط و استانداردهای درمانی و ارزشیابی مراکز توسط وزارت متبوع ابلاغ خواهد شد .

تبصره – مراکز موظفند آخرین درجه ارزشیابی و پروانه های مرکز را در قسمت پذیرش به نحوی که کاملاً قابل رؤیت باشد نصب نمایند .

در صورتی که موسس و یا مؤسسین مراکز دندانپزشکی از ضوابط و مقررات و وظایف موضوع آیین نامه و اصلاحیه درمانگاه ها تخطی نمایند به نحو زیر اقدام خواهد شد :

الف : تذکر شفاهی با قید موضوع در صورت جلسه بازرسی محل توسط دانشگاه های/دانشکده های ذیربط

ب : اخطار کتبی توسط دانشگاه/دانشکده ذی ربط

ج : لغو موقت پروانه تاسیس و تعطیل مرکز به مدت یک تا سه ماه به پیشنهاد دانشگاه/دانشکده مربوطه و تصویب کمیسیون قانونی موضوع ماده 20

د : لغو موقت پروانه تاسیس و تعطیل مرکز به مدت سه ماه تا یک سال به پیشنهاد دانشگاه/دانشکده مربوطه و تصویب کمیسیون قانونی موضوع ماده 20

ه : لغو پروانه تاسیس مرکز به پیشنهاد دانشگاه/دانشکده مربوطه و تصویب کمیسیون قانونی موضوع ماده 20 و عندالزوم اعلام آن به مراجع قضائی

پرستار دندانپزشکی : به شخصی گفته می شود که دوره پرستاری دندانپزشکی را در یکی از دانشگاه های معتبر گذرانده و موفق به اخذ گواهی نامه رسمی کاردانی شده باشد .

تکنسین لابراتوار دندان سازی : به شخصی گفته می شود که دوره کاردانی دندان سازی ( پروتز) را در یکی از دانشگاه های معتبر گذرانده و موفق به اخذ گواهینامه رسمی کاردانی شده باشد .

– تأسیس هرگونه موسسه درمانی به نام مرکز دندانپزشکی قبل از هرگونه اقدام منوط به کسب موافقت اصولی و پروانه تاسیس از وزارت متبوع می باشد .

– اجازه تاسیس به کسانی داده می شود که علاوه بر داشتن شرایط ماده 2 قانون مربوط به امور پزشکی دارویی ، مواد خوردنی و آشامیدنی دارای عدم سوء پیشینه بوده و صلاحیت آنها بر طبق ضوابط تعیین شده به تائید کمیسیون قانونی تشخیص امور پزشکی برسد .

تبصره – شرکت تعاونی های بهداشتی درمانی تحت ضوابط و مقررات وزارت متبوع و با رعایت مفاد این آیین نامه می توانند پروانه تاسیس دریافت نمایند .

بهره برداری و ادامه فعالیت مراکز دندانپزشکی منوط به راه اندازی قسمت های مختلف مرکز دندانپزشکی و معرفی مسئولان فنی مرکز برای کلیه نوبت های کاری و معرفی کارکنان دندانپزشک و پیراپزشک طبق ضوابط اعلام شده توسط وزارت متبوع و تائید کمیسیون قانونی تشخیص امور پزشکی و کسب پروانه لازم و رعایت ضوابط قانونی و مقررات مندرج در این آئین نامه خواهد بود .

– محل ساختمان و تجهیزات فنی باید قبل از صدور پروانه تأسیس توسط کارشناسان ذیربط دانشگاه ها و یا وزارت متبوع مورد بررسی و تائید قرار گیرد .

– پروانه تأسیس به نام اشخاص حقیقی صادر خواهد شد .

– پروانه مسئول فنی به نام دندانپزشک عمومی یا متخصص واجد شرایط و صلاحیت پس از تائید کمیسیون قانونی تشخیص امور پزشکی صادر خواهد شد .

تبصره – مسئول یا مسئولین فنی از بین مؤسس یا مؤسسین معرفی می گردند .

– مسئولیت و سرپرستی کلیه امور مرکز با مسئول فنی خواهد بود .

تبصره – مسئولین فنی مراکز تخصصی بایستی متخصص در یکی از رشته های دندانپزشکی باشد .

هیئت امنای مراکز درمانی خیریه دندانپزشکی تحت ضوابط و مقررات وزارت متبوع بایستی مسئول فنی واجد شرایط جهت هر یک از نوبت های کاری معرفی نمایند .