به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

تست آنتی بادی واکسن کرونا


در این مقاله قصد داریم تا درخصوص تست آنتی بادی واکسن کرونا اطلاعات جامع و کاملی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

برای اینکه بدانید چه مدت بعد از تزریق واکسن کرونا می توانید تست آنتی بادی واکسن کرونا دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برخی افراد می‌توانند آزمایش آنتی بادی پس از تزریق واکسن کرونا را انجام بدهند تا میزان تاثیرگذاری واکسن بر سیستم ایمنی بدن‌ آنها مشخص شود.

پس از دریافت واکسن کرونا، مدتی طول می‌کشد تا آنتی‌بادی مورد نیاز در بدن تولید شده و فرد در برابر بیماری کووید -۱۹ ایمن شود. با وجود این، افراد واکسینه شده همواره نگران این موضوع هستند که آیا واکسن به خوبی عمل کرده است یا خیر.

به‌وجود آمدن گونه‌های جدید ویروس کرونا و جهش‌های ترسناک آن باعث شده است افراد بیش از پیش نگران ابتلا به بیماری کرونا باشند.


نحوه تست آنتی بادی واکسن کرونا چگونه است؟


برای بررسی میزان ایمنی که پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد می شود، و همچنین برای بررسی اثربخشی تزریق واکسن کرونا استفاده می شود.

هرکسی که واکسن کرونا را دریافت کرده باشد ممکن است از خود بپرسد که چقدر این واکسن در برابر ویروس کرونا از او محافظت می‌کند.

آیا تست آنتی بادی واکسن کرونا، اثربخشی واکسن و پاسخ سیستم ایمنی بدن را اندازه گیری می کند؟

بله آزمایشاتی وجود دارد که بتواند برخی از اطلاعات مربوط به پاسخ ایمنی بدن افراد و میزان اثربخشی واکسن کرونا را ارائه دهد.

به عنوان مثال آزمایشات آزمایشگاهی می تواند سطح ایمونوگلوبولین جی (IgG) ، متداول ترین نوع آنتی بادی محافظت کننده در برابر عفونت را در خون فرد تشخیص دهد.

آزمایش آنتی بادی دیگر آزمایشی است که می‌تواند آنتی بادی های پروتئین نوکلئوکپسید را تشخیص دهد که فقط به عنوان پاسخ به عفونت در بدن تولید می‌شوند.

اما آزمایش آنتی بادی نوع آنتی بادی های مرتبط با میزان اثربخشی واکسن کرونا را تشخیص نمی‌دهد و به شما نمی گوید سیستم ایمنی بدن شما چگونه به واکسن پاسخ می دهد.

تاکنون برای ساخت بیشتر واکسن‌هایی مانند واکسن آنفولانزا و واکسن سه‌گانه (واکسن سه بیماری دیفتری، کزاز و سیاه سرفه)، از ویروس ضعیف‌ یا غیرفعال‌شده استفاده می‌کردند؛

اما ساخت واکسن کرونا با تکنولوژی جدید اِم‌آراِن‌اِی (MRNA) انجام شده و اولین واکسنی است که با این فناوری تهیه شده است.

در مراحل ساخت واکسن کرونا ، یک RNA خبررسان یا MRNA ویروس، شبیه‌سازی می‌شود و سپس از آن در ترکیبات واکسن استفاده می‌کنند. RNA از اطلاعات ژنتیکی هر ویروسی شناخته می‌شود.

بعد از تزریق، این RNA خبررسان وارد سلول‌های انسان می‌شود و پروتئین ویروس کرونا به نام پروتئین شاخی‌شکل را تولید می‌کند.


تشخیص عملکرد سیستم ایمنی بدن با انجام تست آنتی بادی واکسن کرونا


سیستم ایمنی بدن در مواجهه با این پروتئین، ابتدا تصور می‌کند که ویروس کرونا وارد بدن شده و برای محافظت از آن شروع به تولید پادتن یا آنتی‌بادی می‌کند.

همان طور که گفتیم پادتن یا آنتی‌بادی نوعی پروتئین در دستگاه ایمنی بدن است که در برابر عوامل خارجی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها از بدن محافظت می‌کند.

بنابراین با شناسایی این پروتئین و تولید آنتی‌بادی، اگر زمانی خود ویروس وارد بدن شود، سیستم ایمنی بدن آن را شناسایی کرده و از بین می‌برد.

در طول تاریخ، کشف داروها و از همه مهم‌تر واکسن‌ها، بزرگترین امید برای انسان‌ها بوده‌ است. به همین دلیل از آغاز همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، تلاش برای کشف واکسن کرونا نیز موازی با دارو درمانی انجام شده است.

در حال حاضر واکسن‌ های کرونای مختلفی در سراسر جهان کشف شده است؛ اما هنوز شک و شبهه‌های زیادی در مورد آن‌ها وجود دارد.

برخی از این واکسن‌ها توسط سازمان‌های ناظر واکسن کرونا در کشورهای مختلف تایید شده‌اند و برخی دیگر هنوز در صف انتظار تایید برای استفاده عمومی هستند.


آیا انجام دادن تست آنتی بادی واکسن کرونا ضرورت دارد؟


انجام دادن تست آنتی بادی واکسن کرونا، یکی از راه‌های اصلی مقابله با این همه‌گیری و پیشگیری از شیوع گسترده آن است.

در حال حاضر افراد زیادی در سراسر دنیا آزمایش‌های آنتی‌بادی انجام می‌دهند تا متوجه شوند آیا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند یا خیر.

افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، بیش از دیگران تمایل دارند آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهند تا از میزان تأثیر واکسن کرونا بر سیستم ایمنی بدن خود مطلع شوند.

پزشکان به گروه‌های آسیب پذیر در برابر بیماری کرونا و افراد مسن توصیه کرده‌اند که پس از دریافت واکسن کرونا، آزمایش آنتی‌بادی انجام دهند تا میزان عملکرد واکسن بر بدن آن‌ها مشخص شود.


چه مدت پس از تزریق واکسن کرونا آنتی‌بادی تولید می‌شود؟


بیشتر واکسن‌های کرونای تولید شده باید در دو دوز تزریق شوند تا بدن در برابر ویروس مورد نظر ایمن شود. این دو دوز با فاصله زمانی مشخصی تزریق می‌شود تا بدن فرد حداکثر ایمنی لازم را به دست آورد.

با وجود این که دو دوز واکسن کرونا باعث تولید آنتی‌بادی در بدن می‌شود، بدن افراد ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم واکسن کاملاً ایمن می‌شود.

در صورتی که قبل از این دوره زمانی میزان آنتی‌بادی تولید شده در بدن افراد افزایش یابد، به این معنا است که فرد تا حدودی در برابر بیماری ایمن شده است.

اگر زمان تست آنتی بادی واکسن کرونا متوجه شدیم که آنتی‌بادی کافی در بدن تولید نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

به نظر می‌رسد که آنتی‌بادی بین ۱۰ تا هزار واحد بین‌المللی می‌تواند از افراد در برابر بیماری محافظت کند. محققان معتقد هستند که تزریق واکسن می‌تواند میزان آنتی‌بادی بدن را به بالای ۳۰۰ واحد افزایش دهد.

البته ایجاد ایمنی لازم در بدن فقط به افزایش عدد آنتی‌بادی بستگی ندارد به عنوان مثال ممکن است افراد به خوبی در برابر بیماری مورد نظر ایمن شده باشند، اما مشکلات خاص موجود در بدن، مانع افزایش آنتی‌بادی شده باشد.

این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که افراد با عفونت مقابله کرده‌اند. گاهی اوقات تولید آنتی‌بادی کم در بدن به دلیل نبود تطابق ژنتیکی و کروموزومی رخ می‌دهد؛ البته این موضوع بدان معنا نیست که تزریق واکسن کرونا برای این گروه از افراد مناسب نیست.


آیا نتیجه تست آنتی بادی واکسن کرونا میزان تاثیرگذاری واکسن را مشخص می‌کند؟


پس از دریافت واکسیناسیون، تست آنتی بادی واکسن کرونا برای اندازه‌گیری پاسخ سیستم ایمنی بدن ایده خوبی به نظر می‌رسد، اما انجام دادن این کار ضرورت چندانی ندارد.

البته ممکن است پزشکان به برخی افراد توصیه کنند که قبل و بعد از واکسیناسیون، آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهند که در این صورت انجام دادن این آزمایش ضرورت دارد.

به گفته متخصصان، آزمایش آنتی‌بادی همیشه میزان آنتی‌بادی تولید شده در بدن به دلیل دریافت واکسن را به صورت دقیق مشخص نمی‌کند بنابراین متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که بیش از حد به نتایج آزمایش‌های آنتی‌بادی اعتماد نکنند.

افراد باید تا زمانی که دو دوز واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، تمام اقدامات احتیاطی را برای پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت کنند تا آنتی‌بادی لازم در بدن آن‌ها تولید شود و در برابر بیماری کووید -۱۹ ایمن شوند.