2.2/5 - (8 امتیاز)

تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ )


در این مقاله قصد داریم تا جدیدترین بخشنامه تعرفه برق ماینینگ در سال 1402  ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

برای اطلاع از افزایش هزینه برق مصرفی . اصلاحیه مقررات تامین برق مصرفی ماینر ها با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

پیرو مصوبه سیزدهم مرداد سال 1388 در خصوص استفاده مراکز استخراج رمز ارزها از نیروی برق، اصلاحیه جدیدی به عنوان تعرفه برق ماینینگ توسط وزیر نیرو به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ شد.


متن اصلاحیه مقررات تامین برق مراکز استخراج بیت کوین


پیش از اینکه به جزییات تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) بپردازیم ، بهتر است تا در خصوص مقررات تامین برق مراکز استخراج بیت کوین صحبت کنیم.

متن اصلاحیه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها بدین شرح است:

تعاریف:

واژه‌های اختصاصی مورد استفاده در این مصوبه به شرح زیر تعریف می‌گردند:

مرکز استخراج رمزارزها: واحدی ‌که، با اخذ مجوزهای لازم (موضوع ماده ۲ مصوبه شماره ۵۸۱۴۴/ت ۵۵۶۳۷ هـ مورخ ۱۳۹۹.۵.۱۳ هیئت وزیران) از انرژی الکتریکی برای  ‌استخراج (ماینینگ) ‌فرآورده‌های ‌پردازشی ‌رمزنگاری‌شده‌ استفاده می‌نماید.

تقسیم بندی اوقات سال: کل اوقات سال، بر اساس شرایط تامین برق، به سه دسته به شرح زیر، تقسیم می شوند:

  • اوقات نوع یک (اوج بحرانی) : به دوره‌های زمانی اطلاق می‌گردد که به دلیل عدم کفایت ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد. حداقل میزان این اوقات برابر با ۳۰۰ ساعت است. تعیین و اعلام این اوقات توسط شرکت توانیر انجام می‌شود.
  • اوقات نوع دو (محدودیت‌دار) : اوقاتی از سال به میزان حداکثر ۲۷۰۰ ساعت که توسط شرکت توانیر و براساس محدودیت‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌گردد. این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) در نظر گرفته می‌شود.
  • اوقات نوع سه (عادی) : شامل کلیه اوقات سال به‌جزء اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و دو (محدودیت‌دار) است.

مجوز تأسیس: سندی است که بنا به درخواست متقاضی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (و یا مرجع دارای صلاحیت برای صدور مجوز حسب تصمیم وزارت صمت) صادر شده

و دارنده سند، در دوره اعتبار آن، می تواند اقدام به سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج رمزارزها (ایجاد زیرساخت‌ها و مرکز استخراج رمزارز، ورود دستگاه‌های استخراج و اخذ انشعاب برق) نماید.

( برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله « مجوز ماینینگ » مراجعه نمایید. )

پروانه بهره‌برداری: مجوزی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (و یا مرجع دارای صلاحیت برای صدور مجوز حسب تصمیم وزارت صمت) صادر می‌شود و بیانگر ظرفیت و فعالیت در حوزه استخراج رمزارزها در مکانی معین است.

شبکه: مجموع تاسیسات به هم پیوسته انتقال، فوق توزیع و توزیع نیروی برق را شامل می‌شود. منظور از عبارت “شبکه سراسری” و “شبکه وزارت نیرو” (موضوع بند (۴) تصویب‌نامه شماره ۵۸۱۴۴/ ت ۵۵۶۳۷ هـ مورخ ۱۳۹۸.۵.۱۳ هیئت وزیران و تبصره‌های ذیل آن)، همین مفهوم است.

استخر استخراج: جامعه‌ای از استخراج کنندگان رمزارزها که عمدتا با هدف حداقل‌سازی هزینه‌های پردازش، منابع (قدرت پردازشی) خود را برای استخراج رمزارزها گرد هم می‌آورند.

شرکت برق: شرکت برق منطقه‌ای و یا توزیع نیروی برق حسب مورد.

نیروگاههای تجدیدپذیر: نیروگاههائی که از منابع انرژی تجدیدپذیر زیست توده، بادی، خورشیدی، انرژی حاصل از بازیافت حرارت در فرایندهای صنعتی، زمین گرمائی، آبی (تا ظرفیت ده (۱۰) مگاوات) برای تولید برق استفاده می کنند.

نیروگاههای حرارتی: شامل نیروگاههائی (اعم از نیروگاههای بزرگ یا مولدهای پراکنده) است که با استفاده از منابع انرژی فسیلی، نسبت به تولید انرژی الکتریکی اقدام می نمایند.   سایر عبارت‌ها و واژه‌ها، مطابق مقررات جاری ابلاغی وزارت نیرو خواهد بود.


نحوه تامین برق مراکز استخراج رمزارزها


پیش از اینکه به جزییات تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) بپردازیم ، بهتر است تا در خصوص نحوه تامین برق ماینر ها صحبت کنیم.

تامین برق مراکز استخراج رمزارزها مشروط به تدارک و ارائه مجوز معتبر ( مجوز ماینینگ ) می‌باشد. تامین برق این دسته از متقاضیان، به یکی از چهار روش زیر صورت خواهد گرفت :

  1. تامین برق از طریق نیروگاههای تجدیدپذیر،
  2. تامین برق از طریق سرمایه گذاری در بهینه سازی،
  3. تامین برق با نصب و بهره برداری از مولدهای حرارتی
  4. اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق

تعرفه برق ماینینگ


شرایط اختصاصی تامین برق مراکز استخراح رمز ارزها


پیش از اینکه به جزییات تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) بپردازیم ، بهتر است تا در خصوص جدیدترین شرایط اختصاصی تامین برق ماینر ها صحبت کنیم.
در هر حال، شرایط اختصاصی تامین برق این گروه از متقاضیان به شرح زیر خواهد بود؛

تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مراکز ‌استخراج ‌رمزارز، با هر میزان قدرت، ‌می‌توانند ‌برق ‌مورد ‌نیاز خود ‌را ‌از محل تولید مولدهای تجدیدپذیر تامین نمایند.

در این حالت، تخصیص تمام انرژی تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر برای استخراج رمز ارز بلامانع است.

در عین حال، چنانچه انرژی مورد نیاز متقاضی بیش از تولید مولد تجدیدپذیر متعلق به (یا طرف قرارداد) متقاضی باشد، انرژی مازاد مورد نیاز توسط شرکت برق تامین می‌شود. انرژی دریافت شده از شبکه توسط متقاضی، می بایست در سایر اوقات با شبکه تهاتر گردد.

تبصره ۱:‌

درصورت ‌درخواست ‌متقاضی، ‌شرکتهای‌ برق ‌مجازند ‌بدون ‌دریافت ‌هزینه‌های‌ عمومی ‌برقراری‌ انشعاب، ‌به ‌مراکز ‌استخراج‌ رمزارزها که‌ برق ‌مورد ‌نیاز خود ‌را از ‌طریق‌ نیروگاه‌های‌ تجدیدپذیر ‌تامین‌ می‌کنند، ‌انشعاب ‌برق ‌پشتیبان ‌واگذار ‌نمایند. ( تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) )

تبصره ۲:

در ‌مواردی‌ که ‌تامین‌ برق ‌از ‌طریق ‌انعقاد ‌قرارداد ‌بانیروگاه ‌تجدیدپذیر صورت ‌می‌گیرد، ‌ ‌مدت‌ قرارداد مضرب صحیحی از سال (میزان مصرف ثابت در طول سال) خواهد بود.

تبصره ۳:

پس از کسر مصرف اختصاص یافته به استخراج رمز ارز و تهاتر میزان انرژی دریافتی از شبکه، چنانچه خالص برق تزریق شده به شبکه مثبت باشد، مطابق مقررات حاکم بر خرید تضمینی برق تجدید پذیر، توسط ساتبا خریداری و در صورت منفی بودن، صورتحساب آن، مطابق نرخ های فروش برق به مراکز استخراج رمزارزها، توسط شرکت صادر و بهای آن دریافت می گردد.

تبصره ۴:

چنانچه محل نیروگاه تجدیدپذیر مجزا از محل مصرف برق برای استخراج رمز ارز باشد، هزینه ترانزیت از نیروگاه تجدیدپذیر به محل مصرف، مطابق مقررات جاری وزارت نیرو از متقاضی دریافت خواهد شد. ( تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) )

تامین برق از طریق سرمایه گذاری در بهینه سازی، به منظور بهبود بهره‌وری انرژی الکتریکی و تشویق سرمایه‌گذاری با هدف بهینه سازی، متقاضی می تواند در این حوزه سرمایه گذاری نماید.

معادل صرفه‌جویی انرژی ناشی از اجرای این طرح ها، بر اساس دستورالعمل ابلاغی شماره ۳۵۰/۴۱۲۸۴/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ وزارت نیرو (تصویر پیوست)، برای تامین برق مراکز استخراج رمز ارز در اختیار سرمایه گذار قرار خواهد گرفت.

تامین برق با نصب و بهره برداری از مولدهای حرارتی، در این حالت : متقاضی صرفا” مجاز است انرژی الکتریکی مورد نیاز را با انجام سرمایه‌گذاری و ایجاد ظرفیت جدید تولید برق از مولدهای حرارتی، تامین نماید.

اتصال به شبکه و واگذاری انشعاب برق پشتیبان به مراکز استخراج رمزارزها که برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های حرارتی جدیدالاحداث تامین می‌کنند، ممنوع است.

بهای سوخت برای تولید برق مولدهای حرارتی تامین کننده برق برای استخراج رمز ارز تابع مقررات مصوبه هیئت وزیران تعیین می‌گردد.

اتصال به شبکه و خرید انرژی برق از شرکت‌های برق، در این حالت، واگذاری انشعاب متکی به مقررات ابلاغی وزارت نیرو و مشروط به رعایت موارد زیر، خواهد بود، انشعاب با قدرت ۳۰ تا ۲۵۰ کیلو وات از طریق نصب پست فشار متوسط به هزینه متقاضی واگذار می‌شود.

انشعاب با قدرت یک مگاوات و بیشتر از طریق فیدر اختصاصی واگذار می‌شود. تغییر کاربری انشعاب‌های موجود به منظور فعالیت برای استخراج رمزارزها، مشروط به “اصلاح مجوز موجود” و یا “ابطال آن و اعطای مجوز جدید” امکان‌پذیر است. ( تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) )

تفکیک تمام یا بخشی از انشعاب موجود جهت تخصیص بخشی از قدرت برای استخراج رمزارزها تنها در صورت ؛

  • صدور و ارائه مجوز مجزا،
  • جداسازی کامل مکان مختص استخراج رمز ارز
  • و تفکیک کامل شبکه برق داخلی (تا سقف ظرفیت مجاز برای بهره برداری استخراج رمز ارز)

میسر است. در کلیه حالات شرکت برق موظف است نسبت به نصب وسایل اندازه‌گیری هوشمند، به هزینه متقاضی، اقدام کند.

از متقاضیان انشعاب مراکز استخراج رمز ارز وجهی تحت عنوان هزینه‌های عمومی برقراری انشعاب دریافت نخواهد شد. بر همین اساس، در صورت جمع آوری انشعاب نیز وجهی به آنها مسترد نخواهد شد.

تبصره: در هر یک از حالت های چهار گانه تامین برق این گروه از متقاضیان، ‌چنانچه در ساعات ‌اوج‌ بحرانی اعمال محدودیت در تامین برق الزامی شود، مطابق اولویت های اعلام شده از سوی وزارت نیرو اقدام خواهد شد.


جزییات تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ )


جزییات تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ در سال 14000  ) بدین شرح است ؛
– بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارزها برابر با ۱۶۵۷۴ ریال تعیین می‌گردد.

تبصره ۱ تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) :

به منظور مدیریت مصرف برق، استفاده از انرژی برق شبکه برای استخراج رمزارزها در اوقات نوع یک (اوج بحرانی) ممنوع است. در اوقات نوع دو (محدودیت‌دار) بهای هر کیلووات‌ساعت انرژی برق با ضریب دو (۲) و در اوقات نوع سه (عادی) با ضریب نیم (۵/۰) محاسبه و دریافت می‌شود.

تبصره ۲ تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) :

نرخ فوق براساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می شود.

بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ٤٠٠ و ٢٣٠ کیلوولت با ۲۰ درصد تخفیف و از سطوح ولتاژ ١٣٢، ٦٦ و ٦٣ کیلوولت با ۱۲ درصد تخفیف محاسبه و دریافت می‌گردد.

علاوه بر بهای انرژی، سایر هزینه‌ها (از قبیل آبونمان، تجاوز از قدرت، عوارض برق، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) حسب مورد و براساس ضوابط و مقررات مربوطه، محاسبه و دریافت خواهد شد.

تبصره ۳ تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) :

قرارداد واگذاری انشعاب برق بر اساس قدرت نهایی مندرج در مجوز ماینینگ ، که در پروانه بهره‌برداری تحت عنوان قدرت مورد استفاده برای استخراج رمزارز درج خواهد شد، منعقد می‌گردد.

با این‌حال، مبنای محاسبه بهای برق تا تاریخ ارائه پروانه بهره‌برداری، قدرت مندرج در جواز تأسیس برای دوره ساخت می‌باشد.

پس از آغاز بهره‌برداری و ارائه پروانه بهره‌برداری، بهای برق بر اساس قدرت نهایی مندرج در پروانه بهره‌برداری محاسبه و دریافت می‌شود.

در صورت نیاز به راه‌اندازی آزمایشی و تجاوز از قدرت برق دوره احداث برای مدت محدود، با اعلام وزارت صمت در طول دوره مذکور مبنای محاسبه تجاوز از قدرت، قدرت نهایی انشعاب (قدرت مورد استفاده برای استخراج رمزارز) خواهد بود.

برق مصرفی مراکز استخراج رمزارزها که بر اساس تائید مراجع ذیصلاح به استخرهای استخراج داخل کشور متصل می‌شوند علاوه بر تخفیف‌های ولتاژ اتصال، مشمول ۱۵ درصد تخفیف می‌باشند. فهرست مراجع ذی صلاح متعاقبا توسط وزارت نیرو اعلام خواهد شد.

به منظور تضمین پرداخت بهای برق مصرفی مشترکین دارای قرارداد تامین برق یا قرارداد پشتیبان، شرکت برق باید، متناسب با قدرت انشعاب یا بر اساس برآورد مابه‌التفاوت میزان مصرف و تولید مشترک، تضمین معتبر از مشترک دریافت نماید.

تعرفه برق ماینینگ


سایر شرایط در تعرفه برق ماینینگ در سال 1400 ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ )


سایر شرایط در تعرفه برق ماینینگ ( تعرفه جدید برق برای ماینینگ ) بدین شرح است ؛

شرکت‌های برق باید به طرق ممکن افراد متخلفی را که با استفاده غیرمجاز از شبکه برق و یا با داشتن انشعاب برق مجاز بدون دارا بودن مجوز معتبر اقدام به استخراج رمز ارز می‌نمایند، شناسایی نماید.

و ضمن قطع جریان برق این گونه استفاده‌کنندگان، نسبت به اخذ هزینه برق مصرفی، خسارات وارده و معرفی متخلفین به مراجع قضایی با توجه به ماده «۱» قانون استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز، اقدام نمایند.

شرکت توانیر موظف است، نحوه اعمال محدودیت (بازه های زمانی) مربوط به مجموع ساعات اوج مصرف را اطلاع‌رسانی نماید.

تبصره: با عنایت به نصب وسایل اندازه‌گیری هوشمند، شرکت برق موظف است ترتیبی اتخاذ نماید تا اعمال محدودیت مربوط به ساعات اوج مصرف (قطع جریان برق مشترکین مراکز استخراج رمز ارز) به طور خودکار صورت پذیرد.

شناسایی متخلفین مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز مشمول دریافت پاداش خواهد بود. نحوه تعیین مقدار پاداش و سایر موارد مربوطه در دستورالعمل این بند، که بنا به پیشنهاد شرکت توانیر توسط معاون امور برق و انرژی ابلاغ می‌گردد، مشخص می‌شود.

گفتنی است که این مصوبه جایگزین مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۹۸/۰۸/۱۸ می‌شود.