به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی

آنچه در این مطلب می خوانید ...


تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی مبتنی بر آخرین اصلاحات ماده ۱۰ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در سامانه جامع تجارت اعلام شد.

پیش از این در مقاله «صدور کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت» شرایط دریافت کارت بازرگانی را به طور کامل توضیح داده ایم.

بر این اساس، در راستای اجرای مصوبه شماره ۲۶۳۱۹۹/ ت ۶۰۸۹۲ ه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ هیئت وزیران در خصوص اصلاح ماده ۱۰ آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی در سامانه اعمال شده است:

۱- یکی از تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی در سال ۱۴۰۲ ، برقراری امکان انتخاب «مدت اعتبار کارت بازرگانی» برای «واحدهای تولیدی» و «صادرکنندگان برتر» به نحوی‌که:

الف) واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری، در صورتی که در فرم درخواست کارت بازرگانی، گزینه «تولیدی می‌باشم» را انتخاب نمایند، می‌توانند مدت اعتبار کارت بازرگانی خود را از یک تا ۵ سال انتخاب نمایند.

۲- برقراری امکان انتخاب گزینه‌های «شرکت دانش بنیان» ، «شهرک صنعتی» و «دارای ۲ سال سابقه تسلیم اظهارنامه مالیاتی» در فیلد محل کسب به نحوی که:

الف) متقاضیان دارای مجوز تولیدی دانش‌بنیان، با انتخاب گزینه مربوطه و در صورت تأیید سیستمی مرجع ذی‌ربط، از شرط محل کسب مستثنی هستند.

ب) متقاضیان دارای دفترچه قرارداد با شهرک صنعتی، با انتخاب گزینه مربوطه و در صورت تأیید سیستمی مرجع ذی‌ربط، محل کسب آنها معتبر شناخته خواهد شد. شایان ذکر است، در این صورت، می‌بایست شماره قرارداد در فرم درخواست کارت بازرگانی درج شود.

تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی

ج) متقاضیان دارای حداقل ۲ سال سابقه تسلیم اظهارنامه مالیاتی، با انتخاب گزینه مربوطه و مشروط بر آن‌که مبلغ فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال قبل بیشتر از حداقل یک برابر نصاب معاملات بزرگ اعلامی در ابتدای هرسال (یک میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون تومان برای سال ۱۴۰۲) باشد، از شرط محل کسب مستثنی هستند.

۳- یکی دیگر از تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی در سال ۱۴۰۲، برقراری امکان معرفی ملک متعلق به صاحبین امضا مجاز به عنوان محل کسب برای اشخاص حقوقی به نحوی که:

الف) اشخاص حقوقی‌ای که محل کسب آنها متعلق به یکی از صاحبین امضا مجاز شرکت باشد، می‌بایست اطلاعات ملک و فرد مربوطه را در فرم درخواست کارت بازرگانی درج نمایند.

۴- اضافه شدن فیلدهای «شناسه یکتای سند مالک» و «کد ملی مالک» به نوع ملک استیجاری برای محل کسب به نحوی که:

الف) برای املاک استیجاری، می‌بایست شناسه یکتای سند و کد ملی مالک در فرم درخواست کارت بازرگانی به‌منظور استعلام اصالت از مرجع ذی‌ربط درج گردد.

۵- حذف شرط داشتن کارت پایان خدمت نیز یکی از تغییرات جدید صدور کارت بازرگانی در سال ۱۴۰۲ می باشد.

۶- کاهش حداقل سن دریافت کارت بازرگانی به ۲۰ سال تمام

۷- حذف شرط عدم داشتن چک برگشتی