تفاوت مسئولیت محدود و سهامی خاص :

قبل از اینکه شرکت ثبت کنید بایستی اطلاعات خود را درباره انواع شرکتها افزایش دهید. اینکه هر شرکت چه تعریفی دارد؟ برای چه کارهایی مناسب است ؟ چه شرایطی برای تاسیس آن الزامی است؟ بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص کدام یک بهتر است؟هدف ما در این سایت آشنا کردن کامل شما با انواع شرکتها و بیان فرق مسئولیت محدود و سهامی خاص است. لذا می توانید با دانستن تفاوت مسئولیت محدود و سهامی خاص بهترین تصمیم را بگیرید تا متضرر نشوید.

شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص، هر دو از مجبوب ترین شرکت های ثبت شده در ایران هستند. بنابراین برای انتخاب یکی از این دو نوع شرکت بایستی اولاً تعریف هریک را بدانید. دوماً با مزایا و معایب آن ها آشنا باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای انتخاب نوع شرکت خود بگیرید.

در این مقاله سعی نمودیم تا به طور کامل تفاوت مسئولیت محدود و سهامی خاص را به شما توضیح دهیم تا بتوانید موقع انتخاب شرکت با توجه به شرایط خود، بهترین تصمیم را بگیرید.

همچنین مشاوران ما در تمامی ساعات کاری پاسخگوی هرگونه سوال هستند. پس اگر در هریک از موارد ذکر شده با ابهام روبرو شدید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 88323274-021 و 09120253390 با مشاوران ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پذیرای سوالات شما هستند.

تفاوت بین شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص

شرکت مسئولیت محدود :

 1.  تعداد شرکا باید حداقل دو نفر باشد. یعنی برای ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود وجود حداقل دو نفر کافی است.
 2. تمام سرمایه شرکت به مدیرعامل تسلیم خواهد شد.
 3. انتخاب بازرس در شرکت مسئولیت محدود اختیاری است.
 4. مدیران شرکت باید از بین شرکا یا خارج از آن انتخاب شوند.
 5. مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می شوند و بعد از دو سال می توانند تمدید یا تغییر کنند.
 6. سرمایه به صورت سهم الشرکه بین شرکا تقسیم می شود و میزان مسئولیت شرکا در مقابل تعهدات و قروض شرکت تنها به میزان سهم الشرکه آنها خواهد بود.
 7. به شرکت های با مسئولیت محدود هیچ گونه وامی تعلق نمی گیرد.
 8. تقسیم سود به نسبت میزان سهم الشرکه شرکا خواهد بود. البته شرکا می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود در نظر بگیرند.
 9. در صورتی که شرکت مسئولیت محدود ثبت کرده باشید نمی توانید آن را به شرکت سهامی خاص تبدیل کنید.
 10. برای تشکیل مجامع عمومی در شرکت مسئولیت محدود باید 12 نفر حضور داشته باشند.

شرکت سهامی خاص :

 1. تعداد شرکا باید حداقل سه نفر باشد. یعنی برای ثبت شرکت از نوع سهامی خاص وجود حداقل سه نفر الزامی است.
 2. حداقل 35% از سرمایه اولیه شرکت باید در یکی از بانکها سپرده شود و 65% باقیمانده در تعهد شرکا خواهد ماند.
 3. انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص اجباری است. حضور دو بازرس اصلی و علی البدل الزامی است.
 4.  مدیران شرکت باید حتما از بین سهامداران انتخاب شوند.
 5. مدت زمان مدیریت مدیران حداکثر دو سال خواهد بود. بعد از دو سال مدیران یا تغییر می کنند و یا مدت زمان مدیریت آنها به مدت دو سال دیگر تمدید می شود.
 6. سرمایه به صورت سهام بین شرکا تقسیم می شود و هریک از شرکا فارغ از میزان سهم خود به میزان کل سرمایه شرکت در قروض و تعهدات شرکت مسئولند.
 7. در شرکت سهامی خاص اخذ وام بسیار راحت تر بوده و معمولا تا سقف 10 برابر سرمایه شرکت امکان اخذ وام و اعتبارات از بانکها یا موسسات مالی امکانپذیر است. این شرکتها برای دریافت وام مناسب ترند.
 8. در شرکت سهامی خاص، سود الزاما به نسبت سهام شرکا تقسیم می گردد و امکان اتخاذ روش دیگری برای این کار امکان پذیر نیست.
 9. در صورتی که شرکت سهامی خاص ثبت کرده باشید، می توانید در آینده آن را به شرکت مسئولیت محدود تغییر دهید اما بالعکس آن ممکن نیست.
 10. در شرکت سهامی خاص مجامع عمومی را میتوان تنها با حضور دو نفر تشکیل داد. پس تسکیل مجامع عمومی در این نوع شرکت آسانتر است.

انتظار می رود که با خواندن این مقاله با تفاوت مسئولیت محدود و سهامی خاص آشنا شده باشید. همچنین سعی نمودیم تا با تصویر شماتیک این تفاوت ها را به صورت موردی ذکر کنیم تا بهتر بتوانید این دو شرکت را با هم مقایسه کنید.

تصاویر به تنهایی گویای تمام اطلاعات و جزییات لازم است اما اگر در موردی به مشکل برخوردید، کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 88323274-021 و 09120253390 با مشاوران ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پذیرای سوالات شما هستند.

فرق مسئولیت محدود و سهامی خاص به صورت شماتیک

تفاوت مسئولیت محدود و خاص
تفاوت مسئولیت محدود و خاص