به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

تهیه دارو در طرح دارویار


با توجه به اخبار گرانی قیمت دارو و ارائه طرح دارویار توسط دولت، بر آن شدیم تا نحوه تهیه دارو در طرح دارویار را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

با اجرای طرح دارویار، توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران فارغ از سطح درآمد آنها انجام می‌شود؛ به گونه‌ای که همه دهک‌های درآمدی جامعه با «دارویاری» از یارانه دارو، بهره‌مند می‌شوند.

پدرام پاک آیین با بیان اینکه با اجرای طرح دارویار، پرداخت از جیب بیماران ثابت می ماند، افزود: در مواردی با توجه به افزایش پوشش بیمه ای دارو و پرداخت یارانه سلامت، شاهد کاهش پرداختی از جیب مردم خواهیم بود.

وی ادامه داد: قبل از اجرای طرح دارویار، ۶ میلیون از افراد فاقد بیمه، شناسایی شده و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند.

در این طرح برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت های بیمه‌ای نبودند، پوشش بیمه‌ای برقرار شد.

دستیار رسانه ای وزیر بهداشت تصریح کرد: بنا به نظر صاحبنظران حوزه دارو، با اجرای طرح دارویار کمبودهای دارویی کشور به طور چشمگیری کاهش می یابد، الگوی مصرف دارو اصلاح و تقاضای القایی دارو کمتر می شود.

پاک آیین با بیان اینکه تغییر قیمت دارو فقط برای دولت و بیمه‌ها اعمال می شود و متوجه بیمار نخواهد بود، یادآور شد: در صورت مراجعه بیمار با نسخه پزشک، میزان پرداختی وی نسبت به قبل تغییری نمی‌کند.

در واقع در این طرح، قیمت داروها افزایش می یابد ولی ساز و کار حمایتی به گونه‌ای طراحی شده که این افزایش قیمت تماما توسط بیمه‌ها پوشش داده می شود.

وی گفت: وضعیت پرداخت از جیب مردم در داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند، تماما توسط بیمه‌ها جبران خواهد شد.

همچنین برای اولین بار، مبنای پوشش بیمه که تا پیش از این حداقل قیمت دارو در بازار بود، به قیمتی که بیشترین سهم بازار را دارد، تغییر کرده است که در نتیجه پرداخت از جیب مردم برای این دسته از داروها ثابت مانده و در برخی اقلام، کاهشی می‌شود.

به عنوان مثال در داروی تراستوزومب یا در داروی کپسیتابین که برای بیماران شیمی درمانی استفاده می‌شوند، پرداختی بیمار به صورت قابل توجهی نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است. 

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در حوزه داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند هم  برای ۳۶۶ قلم داروی ضروری و پرمصرف، پوشش بیمه‌ای طوری تعیین شد که پرداختی بیماران در هنگام تهیه این داروها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن، ثابت بماند.

برخی بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و چربی خون و موارد مشابه به صورت مداوم نیازمند به مراقبت، ویزیت پزشک و البته مصرف دارو هستند.

پیش از طرح دارویار، افراد دارای بیماری‌های مزمن که اغلب هم مسن هستند، مجبور بودند برای تمدید دارو هر بار به پزشک مراجعه و سپس از داروخانه‌ها دارو دریافت کنند.

خوشبختانه با اصلاح سیاست‌های ارزی دارو یا همان طرح دارویار که از پنجشنبه گذشته کلید خورده است، این امکان فراهم شده که نسخه بیماران تا دو بار بدون نیاز به ویزیت پزشک، مجدد تمدید شود.

همچنین لازم به ذکر است با اجرای طرح دارویار، تهیه دارو با نسخه هیچ افزایش هزینه‌ای برای بیمار نخواهد داشت، اما اگر بدون نسخه و به صورت آزاد برای دریافت دارو مراجعه شود، فرد مشمول افزایش هزینه خواهد شد.

طبق اعلام وزارت بهداشت، داروهایی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد (OTC)، افزایش قیمتی نخواهند داشت.

در عین حال وزارت بهداشتی‌ها اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم کشور به صورت روزانه از این داروها استفاده می‌کنند و با توجه به دستور رییس جمهور در این باره، تعداد ۱۱۹ قلم از داروهای بدون نسخه که تواتر مصرف بیشتری دارند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، همچنین داروهایی که قبلا تحت پوشش بیمه نبودند از جمله سیتاگلیپتین، رزوواستاتین، امپاگلیفلوزین، کابرگولین، پنتوپرازول، کلاریترومایسین و موراد مشابه خوشبختانه مشمول طرح دارویار می‌شوند و هزینه‌هایشان توسط بیمه پرداخت می‌شود.

همچنین گفتنی است که سه دهک اول جامعه به صورت خودکار تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند.

سایر افراد فاقد بیمه نیز می‌توانند با ثبت نام در سامانه بیمه سلامت، جهت پوشش بیمه‌ای خود اقدام کنند.