ثبت شرکت خلاق


در این مقاله قصد داریم تا نحوه ثبت شرکت خلاق را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. شرایط و مدارک لازم برای ثبت این نوع از نمونه موضوعاتی است که در این مقاله گنجانده شده است.

اما پ یش از اینکه به نحوه ثبت شرکت خلاق بپردازیم بهتر است بدانیم شرکت خلاق چیست ؟ و اینکه چه تفاوتی با شرکت دانش بنیان دارد؟

یکی از رویکردهای جدید اقتصادی، توسعه و گسترش اقتصاد خلاق است. اقتصاد خلاق، محل تلاقی عرصه‌های مختلفی چون اقتصاد، صنعت و فرهنگ است که تلاش می‌کنند تا با ایجاد پیوندهای قوی و تعامل با یکدیگر، ارزش‌‌های اقتصادی و فرهنگی را در قالب شرکت‌ خلاق ارائه و تولید ثروت نمایند.

در تعریف شرکت‌ خلاق عبارت دو مشخصه «خصوصی بودن» و «خلاقیت محوری» فعالیت، تولیدات و خدمات بسیار حایز اهمیت است. این شرکت‌ها به دلیل تازه تاسیس بودن، نیازمند قواعد خاصی هستند تا بتوانند مشمول تسهیلات و مزایای قانونی شوند.


تفاوت شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق


طبق آیین‌نامه تنظیمی درخصوص شرکت‌های خلاق، این دسته‌ از شرکت‌ها به‌نوعی زیرمجموعه شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفتند اما بازهم تفاوت‌هایی باهم یکدیگر دارند. شرکت‌های خلاق بیشتر در موضوعات فرهنگی و اجتماعی فعالیت دارند؛

به عنوان مثال ممکن است شرکتی با موضوع تولید و ارائه بازی‌‌های اجتماعی یا یک آژانس دیجیتال مارکتینگ برای بهبود فضای کسب‌وکارها ثبت شده باشد که در آن از روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای ارائه محتوای خود استفاده می‌کنند و هیچ محصول جدیدی با اتکا به دانش پیشرفته فنی در آن‌ها تولید نمی‌شود.

باتوجه به مثال ارائه شده می‌توان گفت که تفاوت اصلی شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق، وصف « خلاقیت در ارائه محصول و خدمات و الگوهای کسب‌وکار » در شرکت‌های خلاق و « دانش فنی » در شرکت‌های دانش بنیان است.


شرکت دانش بنیان نوع ۳ یا شرکت خلاق


پیش از اینکه به ادامه این مقاله یعنی نحوه ثبت شرکت خلاق بپردازید، شما را به مطالعه مقاله « شرکت دانش بنیان نوع ۳ » دعوت می نمایم.

ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که اصلا چرا شرکت خلاق ایجاد شده است. در پاسخ به این سوال می توان گفت که شرکت خلاق در راستای

  • اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات
  • و به منظور استفاده از ظرفیت شرکت‌ها و موسسات دارای توانمندی‌های فناورانه و نوآورانه در مناطق کمتر برخوردار، پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری،
  • شرکت‌های نقش آفرین در حل مسائل راهبردی و اساسی کشور
  • و همچنین توجه ویژه به شرکت‌های فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی و اجتماعی،

نوع جدیدی از شرکت‌های دانش‌بنیان با عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان نوع 3 ایجاد شدند که همان شرکت‌های خلاق هستند.


شرایط لازم برای ثبت شرکت‌ خلاق


حال که دانستیم شرکت خلاق چیست بهتر است به بیان شرایط ثبت شرکت خلاق بپردازیم. برای ثبت یک شرکت خلاق طبق ماده 6 آیین‌نامه اجرایی برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق، باید شرایط زیر را داشت:

۱- شخصیت حقوقی:
شرکت خلاق بایستی قبلاً طبق یکی از انواع شرکت‌های قانونی به ثبت رسیده باشد.

۲- خصوصی بودن:
موسسات و شرکت‌های دولتی از این آیین‌نامه مستثنی هستند و قابلیت ثبت و فعالیت بعنوان شرکت خلاق را ندارند.

۳- جدید بودن محصول یا خدمت:
محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت خلاق بایستی حداقل در سطح کشور واجد شرایط نوآوری و متمایز نسبت به فعالیت‌های مشابه خود باشد.

۴- اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی:
محصول یا خدمت شرکت خلاق باید بر حل مسائل و نیازهای جامعه به‌ویژه در زمینه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، آب، سوخت‌های فسیلی، انرژی‌های تجدیدپذیر، سلامت، محیط زیست، پسماند، حمل و نقل و کنترل ترافیک اثر گذار باشد.

همچنین جامعه از آن استقبال کرده و بستر اشتغالزایی و کسب درآمد پایدار داشته باشد و بتوان با استفاده از ظرفیت صادرات، فعالیت شرکت را در بازارهای هدف گسترش داد.


مراحل ثبت شرکت خلاق


برای ثبت شرکت خلاق ابتدا بایستی شرکت خود را در یکی از قالب‌های پذیرفته شده قانون تجارت (سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود و غیره) در اداره ثبت شرکت ها، به ثبت رسانید.

با دانستن این نکته، فرآیند ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها را به طور خلاصه، مرور می‌کنیم:

۱) تکمیل فرم اطلاعات مرتبط با شرکت مانند انتخاب نوع شرکت (سهامی عام، خاص یا با مسئولیت محدود)

۲) تکمیل فرم اطلاعات هویتی متقاضی ثبت شرکت (مشخصات، نشانی و…)

۳) ارائه ۵ نام پیشنهادی برای شرکت با توجه به مقررات انتخاب نام شرکت

۴) تشریح موضوع فعالیت (کسب‌وکارهای دیجیتال، چاپ و نشر، معماری، سرگرمی و…)

۵) ذکر میزان سرمایه (حداقل صد هزار تومان در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود)

۶) ذکر نام موسسین شرکت (نام، کد ملی و نشانی و سمت و…)

۷) ذکر نام شعب در صورت وجود (این بخش غالبا در ابتدای فعالیت تجاری شرکت‌ها، کاربردی ندارد)

۸) انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار شرکت برای چاپ آگهی‌های شرکت (مثلا انتخاب روزنامه اعتماد)

۹) درج اظهارنامه ثبت شرکت

۱۰) ثبت اساسنامه شرکت و شرکت‌نامه شرکت

۱۱) بارگذاری مدارک و اسناد خواسته شده توسط سامانه

۱۲) ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها از طریق اداره پست

۱۳) دریافت تاییدیه نهایی اداره ثبت شرکت‌ها

۱۴) انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و شروع فعالیت

پس از این مرحله، متقاضیان می‌توانند برای بهره‌مندی از مزایای شرکت خلاق، ثبت شرکت خلاق در برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق را پیگیری کنند.


ثبت شرکت خلاق در برنامه توسعه شرکت‌های خلاق چگونه است؟


پس از اینکه مراحل ثبت شرکت شما به پایان رسید باید با مراجعه به سامانه توسعه شرکت‌های خلاق مراحل درخواست تبدیل شرکت‌ خود به شرکت خلاق را مطابق زیر انجام دهید؛

۱) تکمیل فرم مشخصات متقاضی شامل نام شرکت، نوع شرکت، شماره ثبت، تاریخ ثبت، نام مدیرعامل، تعداد پرسنل و…

۲) تعیین حوزه فعالیت شرکت و محصولات آن

۳) تشریح نوآوری محصولات شرکت و درخواست ارزیابی آن

۴) حجم تقریبی بازار محصولات شرکت و امکان توسعه آن

۵) بارگذاری مدارک و اسناد مرتبط با شرکت ثبت شده

۶) بررسی مجدد اطلاعات ثبت شده و تایید آنها

۷) اتمام عملیات و پایان درخواست ثبت شرکت خلاق

پس از گذراندن این مراحل، درصورتی که واجد شرایط قانونی باشید، نهاد مسئول شما را تایید و شرکت خلاق به ثبت قانونی می‌رسد و قادر به فعالیت در قالب این نوع شرکت و استفاده از تسهیلات و مزایای آن هستید.


نکات مهم در هنگام فعالیت شرکت‌های خلاق


فعالیت در زمینه صنایع خلاق به همان اندازه‌ای که جدید است، چالش‌هایی را به همراه دارد و برخلاف شرکت‌های دانش بنیان، باید حتما هسته اولیه آن شکل گرفته باشد.

دو مورد از نکاتی که در فعالیت شرکت‌های خلاق باید بدان توجه داشت را در زیر می‌خوانید:

  • برای ثبت شرکت خلاق، محصول یا خدمات شما باید تولید و ارائه شده باشد و نمی‌توانید ایده یا طرح‌های خود را قبل از تولید و ارائه در قالب این شرکت به ثبت برسانید.
  • محصول یا خدمت شرکت‌های خلاق می‌توانند همزمان بعنوان محصول شرکت دانش بنیان نیز شناخته شوند.

اما برای برخورداری از حمایت‌های قانونی، باید تنها یک مورد را انتخاب کرد و نمی‌توان از مزایای هر دو استفاده نمود؛ درنتیجه باید یکی از قالب‌های دانش بنیان یا خلاق را انتخاب و از دیگری صرف‌نظر کنید.