ثبت شرکت در بلژیک

در این مقاله قصد داریم تا درباره ثبت شرکت در بلژیک و دریافت اقامت این کشور از طریق ثبت شرکت اطلاعات کامل و جامعی را به شما ارائه دهیم. اطلاعاتی مانند انواع شرکت های قابل ثبت و قوانین ثبتی از نمونه موضوعاتی است که در این مقاله با آن روبرو خواهید شد. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

پیش از ثبت شرکت در هر کشوری باید از قوانین ثبتی آن کشور به خوبی مطلع باشید. بنابراین سرمایه گذار می بایست از مراحل ثبت شرکت و مدارک لازم برای ثبت شرکت اطلاعات کافی داشته باشید.

یکی از دلایلی که افراد سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت را انتخاب می کنند این است که بتوانند از این طریق اقدام به دریافت اقامت آن کشور نمایند.

 

نوع اول فعالیت تجاری ؛ شرکت یا کمپانی :

به منظور راه اندازی یک شرکت و یا کمپانی در بلژیک، نیاز به یک دفتر کار به همراه حساب بانکی بلژیکی می باشد. سرمایه گذاران خارجی که تمایل به ثبت شرکت در بلژیک دارند، بایستی از قوانین « کد مالی بلژیک » کاملا آگاهی داشته باشند. این کد، مشخصه شخصیت های قانونی و وجه تمایز «کمپانی» از «پارتنر» می باشد. در ادامه به تعریف هر یک از این مفاهیم خواهیم پرداخت.

 

انواع ثبت شرکت در بلژیک :

۱- شرکت با مسئولیت محدود

ساده ترین نوع ثبت شرکت در بلژیک ، شرکت با مسئولیت محدود و یا BVBA/SPRL می باشد. این نوع شرکت، با حداقل یک سهامدار با سرمایه ۱۸۵۰۰ یورو تشکیل می شود.

در این نوع شرکت، درصورتی که بیش از یک سهامدار وجود داشته باشد مبلغ ۶۲۰۰ یورو باید به حساب شرکت واریز گردد. چنانچه فقط یک سهامدار وجود داشته باشد مبلغ ۱۲۴۰۰ یورو باید به حساب شرکت واریز گردد.

سرمایه اولیه در این نوع شرکت به سهام هایی تقسیم شده که امکان عرضه به مردم در قالب سهامی عام را خواهد داشت. البته این اجازه باید از طرف نیمی از سهامداران که ¾ سرمایه را در اختیار دارند داده شود.

 

۲- شرکت سهامی عام محدود

در این نوع شرکت که SA/NV نامیده می شود، از حداقل ۲ سهامدار تشکیل شده که به میزان سهام شرکت به مبلغ حداقل ۶۱۵۰۰ یورو با یکدیگر مشارکت داشته اند. این سرمایه به سهم های قابل انتقال تقسیم شده که در بازار سهام عرضه و ثبت می گردد. مدیریت این نوع شرکت با هیات مدیره ای متشکل از حداقل ۲ نفر می باشد.

 

۳- شرکت با مشارکت محدود

این نوع شرکت در میان انواع ثبت شرکت در بلژیک خیلی رایج نبوده اما می تواند با حداقل سه شخص حقیقی یا حقوقی و با حداقل سرمایه ۱۸۵۰۰ یورو تاسیس شود. کاهش یا افزایش مشارکت سهامداران در میزان سرمایه در شش ماه اول سال مالی مقدور می باشد.

 

نوع دوم فعالیت تجاری؛ پارتنرشیپ

به طور کلی، زمانی که اشخاص حقوقی و حقیقی امکان ارائه سرمایه اولیه شرکت نداشته باشند، می توانند با ایجاد یک نوع فعالیت تجاری به نام «پارتنرشیپ» مشغول به فعالیت شوند. انواع پارتنرشیپ ها عبارتند از :

 

۱- پارتنرشیپ عمومی یا عادی

اشخاص می توانند « پارتنرشیپ عادی» را با ایجاد یک نام واحد با اهداف اقتصادی مشترک راه اندازی نمایند. در این نوع فعالیت تجاری، تمامی پارتنر ها مسئولیت نامحدود داشته و تمامی آنها می توانند تصمیمات تجارتی مرتبط را اخذ نمایند.

به عنوان مثال، تغییر اساسنامه نیازمند رای بدون نام از سوی پارتنر ها انجام می شود. حداقل سرمایه اولیه ای وجود نداشته و درصورت انحلال شرکت، هر یک از سهامداران می توانند سرمایه ای را که با خود به شرکت آورده اند ادعا نمایند.

۲- پارتنرشیپ محدود بلژیکی

این نوع پارتنرشیپ، خود به دو نوع دیگر تقسیم می شود:

۱- پارتنرهای فعال : که کاملا مسئولیت تصمیمات را بر عهده داشته و قدرت تصمیم گیری تام دارند.

۲- پارتنرهای غیرفعال : که فقط مسئولیت آنها در حد مشارکتشان در سرمایه پارتنرشیپ می باشد.

در این نوع فعالیت تجاری ،مانند پارتنرشیپ عادی حداقل سرمایه مورد نیاز نیست. در حالی که سرمایه های شخصی پارتنرهای غیرفعال در صورت انحلال ، درگیر نمی باشد.

 

۳- پارتنرشیپ محدود با سهام

این نوع فعالیت تجاری نیازمند حداقل سرمایه ای به مبلغ ۶۱۵۰۰ یورو می باشد. برخلاف انواع قبلی، این نوع توسط پارتنرها و سهامداران تاسیس شده که مسئولیت آنها به ارزش سهام آورده ایشان محدود می باشد. مدیریت در این نوع پارتنرشیپ، توسط یکی از اعضا با مسئولیت نامحدود انجام شده که بر اساس قوانین حق وتو نیز دارد. سهام این نوع تجارت قابل انتقال به شخص ثالث می باشد.

مزایای ثبت شرکت در بلژیک

 • با ثبت شرکت در بلژیک می توانید مالکیت صد در صد داشته باشید. این بدین معنی است که بدون وجود شریک بلژیکی متقاضی قادر به ثبت شرکت در این کشور خواهد بود.
 • متقاضیان قادر به اخذ اقامت دائم این کشور بعد از 3 سال می باشند.
 • با ثبت شرکت در این کشور امکان تجارت و اقامت طولانی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت.
 • متقاضیان پس از 5 سال اقامت دائم در این کشور قادرند برای اخذ پاسپورت اقدام نمایند.
 • با ثبت شرکت در این کشور قادر به اخذ ویزا در تمام نقاط جهان خواهید بود.
 • با ثبت شرکت قادر به افتتاح حساب شرکتی و شخصی خواهید بود.
 • برای ثبت شرکت می توانید از برند و مارک های تجاری اروپایی استفاده نمایید.
 • با ثبت شرکت در بلژیک می توان از قوانین تجاری و گمرگی آزاد داخل اتحادیه اروپا بهره مند گردید.
 • افراد دارای اقامت بلژیک قادر به مهاجرت بدون ویزا به 100 کشور می باشند.
 • بعد از 7 سال اقامت دائم در این کشور بطور قانونی برا اخذ تابعیت این کشور اقدام نمود.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در بلژیک

 • انتخاب نام شرکت (ارائه شده توسط فرد)
 • فرم تکمیل شده ثبت شرکت در بلژیک
 • اسکن گذرنامه سهامداران و مدیرعامل
 • طرح اولیه تجاری یا همان بیزینس پلن
 • سند مالکیت به همراه پرینت حساب بانکی
 • کپی از آخرین مدرک تحصیلی‌
 • وکالت نامه ای که موکل امضا نموده باشد.

 

اقامت بلژیک از طریق ثبت شرکت

این کشور سیستم مالیاتی نسبتا پایین و مناسبی دارد. به همین دلیل در بلژیک برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک معافیت های مالیاتی زیادی وجود دارد. در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بلژیک به عنوان کشوری که در کوتاهترین زمان اقامت دائم اعطا می کند شناخته شده است.

لازم به ذکر است که پس از ۳ سال می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایید. افراد دارای اقامت دائم قادر به انجام فعالیت های تجاری در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند.

 

مراحل ثبت شرکت در بلژیک :

 • قطعنامه شرکت

افرادی که مایل به ثبت شرکت در بروکسل می باشند باید صورتجلسه هیات مدیره را نیز ارائه دهند. در پرونده ثبت شرکت باید یک شخص به عنوان نماینده از سمت شرکت اصلی ( شرکت مادر ) انتصاب گردد که باید تمام مسئولیت ها و فعالیت هایی مانند معاملات با اشخاص ثالث و مسائل حقوقی را بر عهده بگیرد.

 • اسناد رسمی و ترجمه و تاییدیه مدارک

قبل از ثبت شرکت و یا ایجاد یک شعبه در بروکسل ، اسناد و مدارک باید توسط دفاتر اسناد رسمی در کشور مبدا تایید شود که باید توسط یک مترجم به زبان بلژیکی ترجمه گردد.

 • گواهی ثبت نام بازرگانی حاکی بر وجود شرکت
 • قطعنامه شرکت
 • مقررات شرکت ( قوانین شرکت های خارجی )
 • اسناد مالی
 • شرکت اصلی و شرکت مادر باید صورت حساب های سالیانه شرکت را جهت ثبت شرکت در بلژیک ترجمه نمایند.