ثبت شرکت در سوئد

در این مقاله قصد داریم تا درباره ثبت شرکت در سوئد و شرایط دریافت اقامت این کشور از طریق ثبت شرکت به شما اطلاعات جامع و کاملی را ارائه دهیم. اطلاعاتی مانند مدارک و مراحل لازم برای ثبت شرکت و معرفی انواع شرکت های قابل ثبت در سوئد از نمونه مواردی هستند که در این مطلب ذکر شده است.

در تمامی مقالات مربوط به ثبت شرکت خارجی بارها متذکر شدیم که پیش از انجام هر کاری برای ثبت شرکت در هر کشوری باید با قوانین ثبتی آن کشور کاملا آشنا شوید. اطلاعاتی مانند میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت و انتخاب نوع شرکت برای دریافت اقامت این کشور از نمونه مواردی است که لازم است درباره آنها اطلاعات کاملی داشته باشد.

 

انواع ثبت شرکت در سوئد :

با توجه به نوع فعالیت اقتصادی انواع متفاوتی از شرکت ها وجود دارد. در کشور سوئد به عناوین مختلفی می توان شرکت ثبت کرد که در ادامه به تعریف هر یک خواهیم پرداخت :

خرید یک کسب و کار یا شرکت فعال :

کسانی که متقاضی سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت هستند معمولا به دنبال راهی برای دریافت اقامت این کشور می باشند. برای این دسته از افراد پیشنهاد می شود که با خرید یک بیزنس آماده که قبلا در کشور سوئد فعال بوده، شرکت را به نام خود به ثبت برساند.

برای خرید یک کسب و کار آماده بایستی یک بیزینس پلن یا همان طرح تجاری جدیدی در راستای ادامه موضوع فعالیت شرکت داشته باشید. شما باید به منظور احیا و یا فعال تر کردن آن شرکت اقدام به خرید آن کرده باشید. لازم به ذکر است که حتما سابقه فعالیت آن شرکت را بررسی کرده تا مشکلی در فعالیت نداشته باشد.

 

ارائه پیشنهاد یک طرح تجاری خلاقانه :

در این روش شما بایستی طرح نو و خلاقانه تجاری ای را به دولت این کشور ارائه دهید. این طرح خلاقانه باید در زمینه موضوع فعالیت شرکت شما باشد و دارای سابقه مدیریتی کافی در این زمینه داشته باشید. در این صورت طرح تجاری ارائه شده با امتیاز بیشتری همراه خواهد شد.

در یک طرح تجاری خلاقانه شما باید میزان سود سالیانه خود را با دقت پیش بینی کنید؛ زیرا سود آور بودن تجارت شما برای اخذ اقامت در کشور سوئد بسیار حائز اهمیت است.

همچنین فرد متقاضی ثبت شرکت در سوئد بایستی سطح بالایی در زبان انگلیسی یا سوئدی داشته باشد.

 

شریک شدن در یک کسب و کار یا طرح تجاری :

در این حالت شما در واقه با یک شرکت سوئدی شریک خواهید شد. در این روش دیگر نیازی به ارائه طرح تجاری نخواهید داشت، اما باید از پشتوانه مالی مناسبی برخودار باشید. برای ثبت شرکت در این روش شما بایستی قادر باشید تا هزینه های دو سال زندگی خود و خانواده همراهتان را ارائه کنید. این مقدار شامل موارد زیر است :

 •  ۲۰۰۰۰ یورو برای نفر اصلی
 • ۱۰۰۰۰ یورو برای همسر
 •  ۵۰۰۰ یورو برای هر فرزند
ثبت شرکت در سوئد

انواع شرکت های قابل ثبت در سوئد :

معمولاً اولین گزینه برای انتخاب اکثر سرمایه گذاران خارجی ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. این نوع شرکت ، نوعی کسب و کار است که می تواند توسط یک یا چند شخص حقیقی یا اشخاص حقوقی راه اندازی شود. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت این نوع شرکت ۵۰،۰۰۰ کرون سوئد است که به سهام تقسیم می شود. البته لازم به ذکر است که این سهام را نمی توان در بازار بورس فروخت.

 

 • شرکت با مسئولیت محدود در سوئد – AB (Publiktaktiebolag)

ساختار مدیریتی این نوع شرکت در سوئد تقریباً مشابه با AB خصوصی است. با این تفاوت که سرمایه پیش بینی شده برای ادغام باید حداقل ۱۰۰۰۰۰ کرون سوئد باشد و سهام را می توان در بازار سهام عرضه نمود.

 

 • مشارکت عمومی در سوئد – HB (Handelsbolag)

برای ثبت شرکت در قالب مشارکت عمومی در سوئد حداقل به دو شریک احتیاج است که می توانند فرد یا اشخاص حقوقی باشند. برای ایجاد این نوع شرکت در سوئد سرمایه اولیه مورد نیاز نیست. لازم به ذکر است که مسئولیت شرکا در این شرکت به طور کلی و کاملاً با سهم اولیه آنها در مشارکت ، مشترک است.

 

 • مشارکت محدود در سوئد – KB (Kommanditbolag)

مشارکت محدود با مشارکتهای عمومی در سوئد مشابه است. شباهت هر دو در این است که برای ایجاد مشارکت محدود و مشارکت عمومی حداقل دو عضو باید اقدام به مشارکت نمایند. همچنین در هر دو شرکت فوق الذکر نیازی به ارائه سرمایه اولیه نیست.

تفاوت این شرکتها در این است که حداقل یک عضو باید مسئولیت کلی و حداقل یک عضو یک شریک محدود باشد. لازم به ذکر است که مسئولیت شریک محدود در میزان مشارکت آن شخص خواهد بود.

 

 • مالکیت اختصاصی در سوئد – firma Enskild

شرکت مالکیت اختصاصی در واقع یک شرکت محدود در سوئد محسوب می شود. این شرکتی است که تنها یک سهامدار دارد. نمایندگی شرکت و مسئولیت کامل در قبال تعهدات شرکت است. برای ایجاد یک مالکیت اختصاصی در سوئد ، برای ثبت و راه اندازی این شرکت نیز نیازی به سرمایه اولیه نیست .

 

هزینه ثبت شرکت در سوئد :

طبعا برای شروع هر کسب و کاری و بیزنسی باید مقداری از سرمایه را صرف هزینه های ثبت و راه اندازی کرد. این هزینه ها ممکن است شامل هزینه های احداث بنای شرکت یا اجاره و خرید ملک برای احداث شرکت، هزینه های ثبت شرکت در ادارات کشور مقصد و ثبت برند باشد که باید به دولت آن کشور پرداخت شود.

سرمایه گذار باید در طرح تجاری خود سرمایه اولیه ای را در نظر داشته باشد و این اقدام در صورتی موجب اخذ اقامت سوئد می شود که فرد اثبات نماید که ۵۰ درصد کسب و کار برای اوست.

 

هزینه های ثبت شرکت در سوئد یورو
هزینه های مربوط به پردازش و ثبت نام ۱،۲۵۰٫۰۰
هزینه های نگهداری و مدیریت سالیانه ۹۰۰٫۰۰
M&AA ۱۵۰٫۰۰
آفیس ثبت شده در سوئد ۷۵۰٫۰۰ یورو / سالیانه
سایر هزینه های ثبت نام ۳۵۰٫۰۰
فی افتتاح حساب بانکی شرکت در سوئد ۸۵۰٫۰۰
ترجمه کلیه اسناد قانونی به زبان انگلیسی ، از جمله گواهینامه ۸۵۰٫۰۰
تحویل اسناد DHL ۳۲۵٫۰۰

اقامت سوئد از طریق ثبت شرکت :

در صورت ثبت شرکت در سوئد به متقاضی یک اقامت دو ساله تعلق می گیرد. به محض ورودی به این کشور و ارائه مدارک مورد نیاز ، کارت اقامت موقت را دریافت خواهد نمود.

لازم به ذکر است قبل از دریافت کارت اقامت دو ساله متقاضی ملزم به ارائه عکس و انگشت نگاری خواهد بود و پس از چند روز می تواند کارت اقامت دو ساله خود را اخذ نماید.

در طی این دو سال متقاضی باید شرکت خود را راه اندازی نموده و تمام پروسه را به منظور ثبت شرکت در سوئد طی نموده و فعالیت اقتصادی خود را آغاز نماید.

پس از دو سال فعالیت ، متقاضی می تواند با مراجعه به اداره مهاجرت این کشور و تقاضای اخذ اقامت سوئد را ارائه کند. با درخواست متقاضی ، اداره مهاجرت این کشور کلیه فعالیت های وی را در دو سال اقامتش بررسی می کند که عدم جرائم قانونی و یا بدهی و همچنین پرداخت کامل مالیات خواهد بود.

در طول مدت این ۲ سال همراهان شامل: همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، می توانند در این کشور اقامت داشته باشند اما اجازه کار در سوئد ندارند و برای دریافت اجازه کار همسر باید جداگانه اقدام نماید.

مزایای ثبت شرکت در سوئد :

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد می تواند از جنبه های مختلفی دارای آثار مثبت و مزایایی باشد که در اینجا به چند نکته مهم آن اشاره می کنیم.

 • اختصاص تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاران در قالب وام
 • کم خطر بودن ثبت شرکت و سرمایه گذاری
 • داشتن نظام سیاسی و حقوقی با شرایط مناسب
 • داشتن نظام اقتصادی فعال و پویا
 • نظام مالیاتی و درآمد مناسب
 • عضو ۱۰ اقتصاد برتر جهان
 • گسترش بیزنس در اروپا

موضوعی که در خصوص ثبت شرکت در سوئد بسیار مهم و اساسی می باشد. ارائه یک طرح تجاری خلاقانه و بیزنس پلن خوب و مناسب است. زمانی که طرح تجاری سرمایه گذار توسط مسئولان کشور سوئد مورد تایید قرار گرفت، سرمایه گذار اجازه ثبت شرکت و فعالیت در سوئد را خواهد داشت. یک طرح تجاری مناسب برای کسب و کار موفق باید شامل موارد زیر باشد :

 • مقدار سرمایه اولیه برای راه اندازی شرکت،
 • هدف از راه اندازی این کسب و کار،
 • پیش بینی سود سالیانه تجارت،
 • تعداد نیروی مورد نظر برای استخدام و …

دولت سوئد پس از بررسی این مدارک و طرح تجاری سرمایه گذار، به سرمایه گذار اجازه راه اندازی کسب و کار را صادر می نماید و مهلت مناسبی می دهد که این تجارت را به سودآوری مورد هدف برساند.