ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان اطلاعات کامل و جامعی را به شما عزیزان ارائه دهیم. درباره نحوه ثبت شرکت در عمان و مدارک لازم برای این کار از جمله مواردی است که در این مطلب آورده شده است.

آیا می دانید چرا ثبت شرکت در مناطق آزاد تا این اندازه مهم است که برای آن یک مقاله مستقل در نظر گرفتیم ؟ با ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان مانند ثبت شرکت در مناطق آزاد ایران از مزایا و تسهیلات ویژه ای برخوردار خواهید شد که در این مطلب به ذکر این مزیت ها و تسهیلات می پردازیم. همچنین مراحل لازم برای ثبت شرکت در عمان و هزینه های آن را به طور کامل بیان خواهیم کرد، پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

بیشتر بدانید :

ثبت شرکت در عمان

معرفی مناطق آزاد عمان :

یکی از مناطق آزاد عمان ، منطقه آزاد صحار است که به دلیل نزدیکی آن به چابهار سبب شده تا عمانی ها به سرمایه گذاری در چابهار نیز علاقه مند شوند. صحار از دید زیرساختی، بندر کاملی است و از طرفی چابهار نیازمند سرمایه گذاری است که عمانی ها به همراه هندی ها، برنامه هایی را در این خصوص در دست اجرا دارند.

هم‌اکنون یک خط کشتی بین صحار و چابهار ایران برقرار است و روابط تجاری ایران از طریق چابهار در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته است. منطقه آزاد صحار نیز یک قطب صنعتی و تجاری مهم به شمار می رود. به عنوان نمونه، شرکت واله برزیل که بزرگ ترین شرکت سنگ آهن جهان محسوب می شود، در صحار، کارخانه گندله آهن با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال تاسیس نموده و در حال بهره برداری از آن است.

کشور عمان دارای 4 منطقه آزاد صنعتی می باشد: منطقه آزاد صنعتی صحار ، منطقه آزاد صنعتی دقم ، منطقه آزاد صنعتی صلاله ، منطقه آزاد صنعتی المزیونه

برای ثبت شرکت در هر یک از مناطق آزاد صنعتی کشور عمان، متقاضی باید بیزینس پلن و پروپزال صنعتی و تجاری خود را برای تایید طرح، به مدیریت منطقه آزاد صنعتی ارائه نماید که بررسی آن با توجه به نوع فعالیت کارخانه و یا کارگاه مورد نظر مذکور در طرح پیشنهادی، 30 الی 90 روز کاری زمان می برد.

متقاضی بایستی قبل از اینکه طرحش تایید شود، با سرمایه ثبتی حداقل 150.000 ریال عمانی شرکت خود را ثبت کند. بنابراین هزینه ثبت شرکت در عمان مقدار کمی نیست.

متقاضی بایستی قبل از اینکه طرحش تایید شود، حساب بانکی شرکتی خود را در یکی از بانک های کشور عمان افتتاح نماید.

حداقل سهام شرکای ایرانی 10 % معادل 15.000 ریال عمانی خواهد بود.

در صورت موافقت طرح توجیهی توسط منطقه آزاد، مجوز احداث کارخانه یا کارگاه تولیدی صادر می شود و محل آن طبق نیازهای فنی طرح تعیین می گردد.

با توجه به طرح تایید شده در منطقه آزاد، زمین به متراژ مورد نیاز به متقاضی به مدت 25 سال (قابل تمدید) اجاره داده می شود. متقاضی موظف است در زمین اختصاص داده شده، اقدام به ساخت سوله و اجرای طرح صنعتی خود نماید. هزینه هر متر مربع اجاره زمین در سال، در منطقه آزاد صنعتی 1/5 تا 5 دلار می باشد.

لازم به ذکر است که با توجه به تحریم های جهانی ، در صورتی که شریک عربی در لیست سهام داران شرکت وجود نداشته باشد،  افتتاح حساب بانکی برای ایرانیان امکانپذیر نخواهد بود.

امتیازات ویژه ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان :

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، با ثبت شرکت در مناطق آزاد از تسهیلات و امتیازات ویژه ای برخوردار خواهید شد. امتیازات عبارتند از :

 • مالکیت شرکت تا 100 درصد سهم الشرکه برای شرکای ایرانی
 • معافیت مالیاتی به مدت 25 سال به شرط استخدام کارمند عمانی با شرایط زیر امکان پذیر می باشد:
 • از سال اول تا سال دهم حداقل 15 درصد از کارمندان شرکت باید عمانی باشند.
 • از سال دهم تا سال پانزدهم حداقل 25 درصد از کارمندان شرکت باید عمانی باشند.
 • از سال پانزدهم تا سال بیستم حداقل 35 درصد از کارمندان شرکت باید عمانی باشند.
 • از سال بیستم تا سال بیست و پنجم حداقل 50 درصد از کارمندان شرکت باید عمانی باشند.
 • اعطای کارت اقامت 1 ساله به متقاضی.

ثبت شرکت در عمان با مالکیت 100 درصد (بدون نیاز به شریک عمانی)

بهتر است بدانید در صورتی که بخواهید در مناطقی غیر از مناطق آزاد شرکتی ثبت کنید که مالکیت آن ۱۰۰ درصد ایرانی باشد بایستی هزینه بیشتری برای ثبت شرکت پرداخت نمایید. به عنوان مثال ، در صورتی که به مبلغ 1 میلیون ریال عمانی سرمایه گذاری کنید، می توانید در شهر مسقط با مالکیت 100 درصدی شرکت خود را ثبت کنید.
البته بایستی یادآور شویم که با توجه به تحریم های جهانی، اگر شریک عرب در لیست سهام داران شرکت وجود نداشته باشد، ایرانیان نمی توانند حساب بانکی افتتاح نمایند.

عقد توافق نامه فیمابین شریک عمانی و شرکای ایرانی در کشور عمان چگونه است؟

یکی از نکات مهم حقوقی برای ثبت شرکت با شریک عمانی این است که حدود اختیارات شریک عمانی مشخص شود و برای سهام وی تعیین تکلیف صورت گیرد.
به همین دلیل، این شرکت بایستی یک تفاهم نامه حقوقی تنظیم نموده و در آن قید شود که شریک عمانی (کفیل)  هیچ گونه حقی نسبت به سهم الشراکه خود نداشته و مسئولیت کل شرکت به عهده شریک ایرانی است و هیچ سهمی در سود و ضرر شرکت ندارد و در مقابل این تعهدات، از طرف شریک ایرانی به طور سالیانه حقوق دریافت نماید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت و دریافت اقامت در کشور عمان :

 • پرینت حساب بانکی 6 ماهه (برای ارائه پرینت حساب بانکی، تبدیل مقدار سهام شرکت از ریال عمانی به پول ایران با نرخ بانک مرکزی ایران محاسبه می گردد.)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اسکن پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • یک قطعه عکس رنگی 4*3

مدت زمان اجرای تمامی خدمات قابل ارائه در کشور عمان :

انجام تمامی مراحل ثبت شرکت ، اخذ اقامت، کارت بازرگانی، افتتاح حساب بانکی، تعیین کفیل دارای صلاحیت از نظر وزارت صنعت و تجارت عمان، تنظیم تفاهم نامه فیمابین شریک عمانی و شرکای ایرانی برای انتقال سهم و انجام آزمایشات پزشکی متقاضی و دریافت تاییدیه وزارت بهداشت عمان برای صدور کارت شهروندی سی روز کاری به طول می انجامد.
در تمامی مراحل ثبت شرکت، اخذ ویزای اقامت و اخذ کارت بازرگانی نیاز به حضور شریک ایرانی در کشور عمان نیست و فقط برای دریافت کارت اقامت شهروندی و تست پزشکی، در پایان کار نیاز به حضور حداکثر 4 روزه شریک ایرانی در کشور عمان است.

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان :

ثبت شرکت در مناطق آزاد می تواند مالکیت ۱۰۰% طرف ایرانی را به دنبال داشته باشد و نیازی به طرف عمانی نخواهد بود. نکته مهم در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد، این است که پروپزالی قوی به هیئت تصمیم گیر آن مناطق ارائه دهید که در صورت تاییدیه‎ می توان شرکت ثبت کرد.

ویژگی خاص ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان :

نکته قابل توجه در مبادلات تجاری بین المللی عمان این است که بیشترین حجم واردات کشور عمان، که بخش اعظم آن مربوط به واردات ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی و احشام زنده است، از کشورهای آمریکا، آلمان و ژاپن انجام می شود. این قضیه نشاندهنده این است که سرمایه داران و تولید کنندگان ایرانی از این بازار جهانی پر رونق و نزدیک به مرزهای ایران غافل شده اند. همین موضوع باعث شده تا ثبت شرکت در عمان با استقبال زیادی روبرو شود.

هر دو نوع ثبت شرکت در عمان از پروانه ۵ ساله برخوردار خواهند بود و اسپانسر ایرانی فقط هر سال هزینه کفیل را پرداخت می نماید. شما می توانید پس از افتتاح حساب بانکی با توجه به حجم کارکرد حساب بانکی از بانک در خواست اعتبار نمایید. لاز به ذکر است که تنها زمانی می توانید حساب بانکی شخصی در عمان داشته باشید که اقامت عمان را دریافت کرده باشید.

در صورتی که شرکت LLC یا همان شرکت با مسئولیت محدود ثبت نموده باشید بایستی ۱۲% مالیات دهید اما اگر شرکت را در مناطق آزاد ثبت کرده باشید ۳۰ سال از مالیات معاف خواهید بود.

 مراحل ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان :

برای ثبت شرکت در عمان بایستی چهار مرحله طی کنید. این مراحل برای اراﺋﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪات لازم به اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺘﻬﺎ، اداره ﻣﺎﻟﻴﺎت و اداره ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ اﻳﻦ ﻛﺸﻮر اﺳﺖ.

مرحله اول ، ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﺮﻛﺖ را در ﺑﺎﻧﻚ سپرده گذاری نموده ﻛﻪ به مدت یک روز کاری زمان برده و ﻫﻴﭻ ﻫﺰﻳﻨﻪ ای برای آن از شما دریافت ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

مرحله دوم، ثبت شرکت در اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺘﻬﺎی ﺗﺠﺎری واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ وزارت ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻲ و ﺻﻨﺎﻳﻊ بوده که ﻣﺪت زﻣﺎن اﻧﺠﺎم آن ﻫﻔت روز است.

مرحله سوم ، معرفی و ثبت شرکت در اداره ﻣﺎﻟﻴﺎت ﻛﻪ ﻣﺪت زﻣﺎن انجام  آن ﻳﻚ روز بوده و بدون هزینه است.

مرحله چهارم ، ثبت نام کارمندان ﺷﺮﻛﺖ در اداره ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ که ﻣﺪت زﻣﺎن اﻧﺠﺎم آن ﻳﻚ روز بوده و ﺑﺪون ﻫﺰﻳﻨﻪ است.

راهنمای نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان :

گفتیم که برای ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان بایستی یک بیزیس پلن یا برنامه تجاری به اداره ثبت شرکتها ارائه نمایید. در اینجا مواردی که باید در پروپوزال نوشته شود عبارتند از :

 1. خلاصه کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار
 2. انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود
 3. تعیین تیم مدیریت
 4. نوع سهام شرکت و همچنین شرایط خرید سهام شرکت در عمان بایستی مشخص گردد.
 5. برآوردهای مالی و هزینه ها
 6. هزینه ثبت شرکت در عمان
 7. هزینه نگهداری سالیانه شرکت در عمان
 8. تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت در عمان

در این مقاله سعی نمودیم تا مهمترین نکات درباره ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان را ارائه نماییم. در صورتی که در هر یک از بخش های ارائه شده به مشکل برخوردید و یا سوالی داشتید کافیست تا با  موسسه حقوقی بازرگان به شماره 021-45518 و 09120253390 تماس گرفته تا از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید.