ثبت شرکت در نروژ

در این مقاله قصد داریم تا درباره ثبت شرکت در نروژ و اقامت این کشور از طریق ثبت شرکت اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اطلاعاتی مانند قوانین ثبتی و انواع شرکت های قابل ثبت در نروژ از نمونه موضوعاتی است که در این مقاله ذکر گردیده است.

پیش از انجام هر گونه اقدامی در زمینه ثبت شرکت در این کشور می بایست با انواع شرکت های قابل ثبت در این کشور و قوانین ثبتی این کشور آشنا شوید.

به این ترتیب می توانیم با آگاهی کافی اقدام به ثبت شرکت در این کشور نماییم. در ادامه به ذکر انواع شرکت های قابل ثبت در این کشور می پردازیم.

 

انواع ثبت شرکت در نروژ :

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار یا تجارت در نروژ دارید، بایستی بدانید که در هفت قالب می توان شرکت خود را ثبت نمود.

موسسه فردی ، شرکت با مسئولیت محدود (AS)، شرکت سهامی (ANS/DA) ، انجمن های تعاونی (SA) ، انجمن ها ، بنیاد ، شرکت عمومی محدود  (ASA) ، بنگاه های خارجی ثبت شده در نروژ (NUF)

نکته : ثبت شرکت خارجی با ثبت نام مرکز انحصاری و شرکت خصوصی با مسئولیت محدود را باید با یک نفر هویت نروژی با شماره ملی در نروژ اقدام نمایید. اگر شما یک شرکت در کشور خود دارید، می توانید یک شاخه از این کسب و کار را در نروژ شروع کنید. این امر صرف نظر از اینکه شما در حال اجرا یک شرکت یا شغل آزاد هستید. این شکل از شاخه به عنوان یک شرکت خارجی ثبت شده نروژی شناخته شده است.

 

ثبت موسسه فردی :

موسسه فردی یا مالکیت انحصاری به نهادی گفته می شود که در آن یک نفر مسئول تمام فعالیت های شرکت است.

مسئولیت کامل در موسسه فردی به این معناست که شما به طور کامل در قبال تمامی بدهی ها و تعهدات شرکت مسئول هستید.

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود :

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود در این کشور بایستی حداقل سرمایه اولیه معادل ۳۰۰۰۰ یورو داشته باشید.

لازم به ذکر است که دارایی شخصی سایر سهامداران در این شرکت کاملا محفوظ است. زیرا سهامداران به میزان سرمایه ای که وارد شرکت نموده اند در قبال بدهی های شرکت مسئولیت دارند.

لازم به ذکر است که این شرکت(حقوقی) به عنوان نهاد مستقل در نظر گرفته می شود .

ثبت شرکت در نروژ

 مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود در نروژ :

۱- اولین مرحله ؛ انتخاب نام برای شرکت با مسئولیت محدود : انتخاب یک نام و تأیید آن در سامانه ثبت نام کسب و کار در نروژ است.

۲- مرحله دوم ؛ افتتاح حساب بانکی : افتتاح بانکی و سپرده به میزان حداقل۳۰،۰۰۰ سهم به عنوان سرمایه اولیه شرکت می باشد. ترازنامه شرکت بایستی توسط حسابرس مورد بررسی قرار گیرد.

۳- مرحله سوم ؛ ثبت نام برای اشخاص حقوقی در سازمان هماهنگی مرکزی : در سامانه ثبت نام باید نوع شرکت و نام آن، آدرس شرکت، موضوع فعالیت شرکت، نام اعضای هیات مدیره، زمان تشکیل و اسامی حسابرس و حسابدار، امضا، تعداد کارکنان سهم سهامداران و … وارد شود.

۴- مرحله چهارم ؛ ارسال تفاهم نامه انجمن : در ثبت نام شرکت تفاهم نامه انجمن باید ارسال شده باشد. این عملیات باید ظرف مدت ۳ ماه پس از امضای تفاهم نامه انجام شود.

 

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نمودن شرکت در کشور نروژ:

قانون شرکت در نروژ نیز نشان می دهد چه اطلاعاتی باید در هنگام ثبت نام ارائه گردد. اگر اطلاعات مشخص نباشد و یا نادرست باشد، ثبت نام انجام نخواهد شد. این سازمان به متقاضیان امکان ارسال مجدد اطلاعات را می دهد که در صورت نادرست بودن و یا نامشخص بودن فرصت دوباره برای ثبت نام داشته باشند.

لازم به ذکر است که تمام اطلاعات شرکت های ثبت شده به جز شماره هویت ملی شرکتها در معرض عموم قرار می گیرد.

اطلاعاتی مانند نام شرکت، آدرس، نوع شرکت، هدف، زمان تاسیس، شماره تماس یک فرد از جمله اطلاعاتی است که برای عموم قابل دسترس است.

همچنین باید اطلاعاتی مانند نام شریک با مسئولیت نامحدود، نام مدیران، نام حسابرسان و حسابداران، امضا، تعداد کارگران، نام نماینده نروژی، مقدار سهم سهامداران با مسئولیت محدود، اطلاعات مربوط به شرکت مادر ارائه گردد.

 

مالیات ثبت شرکت در نروژ :

طبق قوانین تمامی کشورها هر شرکتی موظف به پرداخت مالیات بر درآمد بوده و نرخ مالیات با توجه به کشور و استان متغیر است.

کشور نروژ نیز برای اخذ مالیات قوانینی وضع نموده که طبق آن مالیاتهای نسبتاً سنگینی برای اشخاص در نظر گرفته شده است.

باید بدانید که نرخ مالیات بر درآمد شخصی در نروژ ۵۳ درصد و در مواردی نیز بالاتر از این مقدار می باشد.

اما این نرخ بالا شامل حال درآمدهای شرکت نیست و تنها ۲۸ درصد نرخ مالیات بر درآمد شرکتی وضع شده که شرکت‌ها باید در پایان سال مالی آن را پرداخت کند.

 

مشوق های مالیاتی برای شرکت های تابعه نروژی:

دولت نروژ برای شرکت هایی که تابعیت نروژی دارند مشوق های مالیاتی متعددی در نظر گرفته است.به همین دلیل افراد متقاضی برای ثبت شرکت تابعه در این کشور رو به افزایش است. در ادامه به این موضوع می پردازیم که برای تاسیس یک شرکت تابعه در قالب شرکت مسئولیت محدود چه مراحلی باید طی شود.

دولت نروژ برای کسانی که قصد شرکت در این کشور را دارند شرایط و امکاناتی را فراهم آورده تا سرمایه خارجی بیشتری جذب کشور شود.

یکی از این امکانات این است که اگر سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های شمالی نروژ اقدام به ایجاد کسب و کار نمایند، از مالیات کمتری برخوردار می‌شوند.

در نواحی ای از این کشور که استخدام پایین است توسط دولت یک صندوق دولتی برای سرمایه گذارانی که قصد ایجاد کسب و کار در این نواحی دارند کمک‌های مالی در نظر گرفته شده است.

همچنین با افتتاح حساب در بانک کنیم که شما می توانید از تسهیلات بانکی و کمک هزینه برای هزینه‌های شرکت بهره مند شوید

 

ثبت شرکت تابعه در قالب شرکت مسئولیت محدود :

معمولا، یک شرکت تابعه در قالب شرکت با مسئولیت محدود ثبت می شود که می تواند خصوصی یا عمومی باشد.

شرکت با مسئولیت محدود خصوصی نروژی ، توسط حداقل یک موسس و با حداقل سرمایه از ۱۰۰٫۰۰۰ تشکیل شده است.

البته لازم به ذکر است که حداقل سرمایه اولیه مذکور برای کسانی است که خواهان راه اندازی کسب و کار کوچک و یا متوسط هستند.

در این شرکت مسئولیت اعضا محدود است و سهام آن قابل نقل و انتقال عمومی نمی باشد.

 

انتخاب نوع شرکت نروژی:

اولین سوالی که برای یک کارآفرین مطرح می شود این است که چه نوع شرکتی می تواند راه اندازی کند.

شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا عمومی و یا مشارکت عمومی یا محدود.

کارآفرین ها با توجه به نوع نهاد یا حداقل سرمایه می بایست نوع شرکت مورد نظر خود را تعیین نموده و برای ثبت رسانیدن آن اقدام نمایند.

 

مراحل ثبت شرکت  :

۱- مرحله اول ؛ انتخاب نوع ساختار شرکت :

در ابتدا باید یکی از ساختارهای شرکت را که در این مقاله به ذکر انواع آنها پرداختیم انتخاب نمایید.

 

۲- مرحله دوم ؛ انتخاب نام شرکت :

پس از انتخاب نوع شرکت باید نام شرکت را انتخاب نمایید. سپس نامی برای شرکت خود انتخاب نمایید. این نام نباید قبلاً در نروژ ثبت شده باشد.

شما می توانید برای اطمینان بیشتر حداقل سه نام را انتخاب و ارائه داده که یکی از آنها مورد تایید قرار گیرد.

 

۳- مرحله سوم ؛ ارائه آدرس شرکت :

در این مرحله باید برای تهیه دفتر به صورت حقیقی و یا به صورت مجازی اقدام نمایید.

آدرس دقیق آن باید در اساسنامه شرکت حتماً ذکر گردد.

 

۴- مرحله چهارم ؛ طرح توجیهی اقتصادی یا همان بیزینس پلن :

بعد از مشخص کردن محل دفتر باید هماهنگی های لازم را برای موافقت دولت نروژ با فعالیت تجاری خود در نروژ انجام دهید.

پس از موافقت باید هماهنگی با وزارت خارجه و اداره بازرگانی انجام داده و سپس طرح توجیهی را تهیه و آن را ارائه دهید.

دقت داشته باشید که در تهیه بیزینس پلن باید تمام اهداف خود از فعالیت تجاری و انتظاراتی که با ثبت شرکت در نروژ می‌رود را ذکر کنید.

به طور کلی طرح توجیهی باید به گونه ای نوشته شود که دولت نروژ با مطالعه آن متقاعد شود که فعالیت تجاری شما در این کشور سود آور است.

 

۵- مرحله پنجم ؛ ارسال مدارک :

زمانی که تمامی مراحل بالا را انجام دادید و موافقت را دریافت کردید باید از سفارت نروژ وقت مصاحبه بگیرید اگر شما متعهد می باشید می توانید مدارک لازم برای دریافت ویزای همسر و فرزندان زیر ۲۰ سال را نیز در زمان مشخص شده به همراه مدارک خود و ثبت شرکت به سفارت ببرید.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در نروژ :

برای دریافت ویزا باید مدارکی را به افسر ارائه دهید که این مدارک بررسی شده و در صورت تایید مجوز صدور ویزا برای شما داده خواهد شد.

این مدارک عبارتند از :

  • گذرنامه خود و خانواده تان به همراه کپی از آنها
  • مدارک شناسایی تمامی اعضای خانواده
  • اساسنامه شرکت
  • چند قطعه عکس
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی خود به همراه اعضای خانواده
  • مدارک تحصیلی
  • سابقه شغلی معتبر
  • اثبات تمکن مالی برای زندگی در نروژ
  • پرینت حساب بانکی

کلیه مدارک که سفارت از شما درخواست کند را باید به همراه ترجمه کلیه اسناد و مدارک ارايه دهید.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید تهیه کپی از تمامی مدارک و اسناد می باشد زیرا اصل مدارک به شما برگردانده خواهد شد و کپی آن را در پرونده بایگانی خواهد شد

پس از بررسی مدارک برای شما و همراهانتان یک ویزای موقت یک سال صادر می شود. طبق این ویزا شما باید فعالیت تجاری خود را آغاز کنید و در پایان سال باید گزارش مثبتی از عملکرد شرکت به اداره کار و وزارت بازرگانی نروژ ارائه دهید.

تا زمانی که گزارش مورد تایید قرار بگیرد مدت ویزای شما مجددا تمدید خواهد شد و بعد از سه سال شما می‌توانید برای دریافت اقامت برای خود و خانواده تان از طریق ثبت شرکت در نروژ اقامت دائم را دریافت نمایید

باید این نکته را متذکر شویم که دریافت ویزای موقت به معنای دریافت اقامت دائم نخواهد بود و شما باید حتماً فعالیت تجاری مثبتی در این کشور داشته باشید. شما می توانید با پرداخت به موقع مالیات به اداره مالیات نروژ اقامت دائم این کشور را کسب نمایید.