راهنمای ثبت شناسه کالا در سامانه جامع تجارت


با راهنمای ثبت شناسه کالا در سامانه جامع تجارت ایران در خدمت شما عزیزان هستیم. ابتدا به تعریف شناسه کالا پرداخته، سپس با این سامانه آشنا شده و مراحل ثبت شناسه کالا در آن را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.


تعریف شناسه کالا


شناسه کالا، شناسه ای است که به مجموعه ای از خصوصیات ماهیتی کالا (نظیر نوع، جنس، مدل، نام تجاری که در شرح تجاری کالا موثر است) تخصیص داده شده و با ثبت فیلدهای توصیفی در سامانه شناسه کالا توسط کاربر، صادر میشود.

بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوبه سال 1392 ، این شناسه به عنوان زبان مشترک و عامل شناسایی کالا در زنجیره تجاری کشور شناخته میشود.

شناسه کالا ممکن است شناسه داخلی باشد که توسط سامانه شناسه کالا به کالا تخصیص داده میشود و یا اینکه شناسه معتبر بین المللی مانند شناسه GTIN باشد؛

در هر صورت کاربرد این شناسه به عنوان کلید کد شناسنامه کالاست و با استعلام آن از سامانه شناسه کالا، اطلاعات شناسنامه کالا در اختیار استعلام کننده قرار داده میشود.

هدف این سامانه، مدیریت شناسه کالا در طول زنجیره تجاری کشور است و بر این اساس، زبان مشترک در کل فعالیت های تجاری فراهم می‌شود.

سامانه شناسه کالا سامانه‌ای است به منظور تولید/ دریافت شناسه کالا و تشکیل شناسنامه کالا که فرآیندهای درخواست و صدور شناسه کالا را در برگرفته و امکان استعلام شناسه کالا را برای سامانه‌ها و افراد مرتبط فراهم نماید.


انواع شناسه کالا


پیش از اینکه به نحوه ثبت شناسه کالا بپردازیم، به معرفی انواع شناسه کالا خواهیم پرداخت.

1- شناسه داخلی :

شناسه ای ۱۳ رقمی که مبتنی بر نظام جامع طبقه بندی کالاست و در سامانه شناسه کالا به منظور ایجاد برداشت مشترک از هر قلم کالا ، به صورت رمزینه ( بارکد ) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می گردد .

به هر شناسنامه کالا یک شناسه کالای یکتا ( شناسه داخلی ) تخصیص می یابد.

۲- شناسه IRC :

مجوزی است که سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به داروها و فرآورده های حوزه سلامت و پزشکی اعطا می‌کند.

فرآورده هایی که دارای شناسه IRC می باشند یعنی توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفته اند.

۳- شناسه IVC :

شناسه‌ای است چند رقمی که توسط سامانه صدور پروانه سازمان دامپزشکی کشور به گروه‌های کالایی دارو ، افزودنی‌ها و مکمل‌ها ، مواد اولیه و جانبی ، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی ، فرآورده‌های بهداشتی ، فرآورده‌های زیستی ( بیولوژی ) ، سموم دامپزشکی و داروهای گیاهی و طبیعی که مصارف حیوانی دارند ، تخصیص می‌یابد.

۴- شناسه GTIN :

شناسه جهانی قلم کالای تجاری ( GTIN ) ، یک شناسه بین‌المللی است که توسط سازمان جهانی GS1 ارائه شده و در بیش از ۱۱۰ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناسه‌ای یکتا که به طور معمول دارای تعداد ارقام ۸ ، ۱۲ ، ۱۳ یا ۱۴ رقم می‌باشد.

در ایران معمولا شناسه ۱۳ رقمی آن رایج است که با پیش شماره ۶۲۶ شروع می‌شود و مشخص کننده کالا بوده و توسط کمپانی سازنده کالا در سایت جهانی بصورت بارکد دو بعدی ثبت و سالانه شارژ می گردد.

۵- شناسه IMEI :

تمام تجهیزاتی که دارای سیم‌کارت بوده و از شبکه ارتباطات سیار استفاده می‌نمایند ، دارای یک شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی‌منحصر به فرد به نام IMEI می‌باشند.

از طریق این شناسه که توسط تولیدکننده بر روی تجهیزات به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نصب و درج می‌شود ، می‌توان اطلاعاتی از قبیل شرکت تولیدکننده ، برند ، مدل ، کشور تولیدکننده ، بازار هدف و شماره سریال هر تجهیز را استعلام نمود.

۶- شناسه VIN :

شناسه‌ای ۱۷ کاراکتری از اعداد و حروف است. VIN به معنی شماره شناسایی خودرو است و همان‌طور که از نامش پیدا است ، از مهم‌ ترین اطلاعات یک خودرو محسوب می‌شود.

حداقل اهمیت آن زمانی آشکار می‌شود که خودرو برای اعمال تغییراتی از سوی سازنده به کارخانه فراخوانی شده یا حتی دزدیده می‌شود.


GTIN چیست ؟


شناسه جهانی قلم کالا تجاری (GTIN)، شناسه بین المللی است که توسط سازمان جهانی GS1 ارائه شده و در بیش از 110 کشور دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

این شناسه معمولا توسط تولیدکننده از سازمان موردنظر خریداری شده و بصورت سالانه شارژ میشود. تعداد ارقام این شناسه به طور معمول 8 ،12 ،13 یا 14 رقم است.

در ایران معمولا کد 13 رقمی رایج است که با پیش شماره 626 شروع می شود. تولیدکنندگان ایرانی میتوانند در صورت نیاز، برای دریافت این کد به مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات مراجعه کنند.


شناسنامه کالا چیست ؟


شناسنامه کالا، مجموعه ای از فیلدهای توصیف کننده یک کالا است که با نظرخواهی از سازمانهای متولی به صورت فیلدهای توصیفی استاندارد برای هر قلم کالا مشخص شده و کاربران میتوانند با مقداردهی این فیلدهای توصیفی، اقدام به اخذ شناسه کالا نمایند.

شناسنامه کالا شامل تناظرات طبقه بندی ( HS،ISIC و …)، فیلدهای توصیفی اجباری و فیلدهای توصیفی اختیاری مرتبط با آن سرفصل کالایی می باشد.


مراحل ثبت شناسه کالا


برای ثبت شناسه کالا بایستی مراحلی را طی کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


مرحله اول : نحوه ثبت نام در سامانه جامع تجارت


برای ثبت شناسه کالا ، ابتدا متقاضی می بایست به سامانه جامع تجارت ایران ( ntsw.ir ) مراجعه کرده و اطلاعات هویتی خود را ثبت نماید.

ثبت شناسه کالا

در این مرحله دقت فرمایید که تلفن همراه اعلامی، حتما به نام فرد ثبت نام کننده باشد و همچنین، در دسترس باشد، زیرا صحت آن به نام فرد متقاضی استعلام می گردد.

ثبت شناسه کالا

علاوه بر این اطلاعات وارد شده، بر اساس کد ملی استعلام میگردد، لذا در صحت اطلاعات وارد شده دقت فرمایید.

همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل در فرایند ثبت نام از طریق شماره مرکز تماس پشتیبانی ( ۷۵۴۹۲۰۰۰ ) یا آدرس اعلامی در شبکه اجتماعی ( ntsw_help@ ) مشکل خود را مطرح نمایید تا حل شود.

پس از ثبت نام ، می بایست صلاحیت خود را بارگذاری نمایید.

در این مرحله ، با توجه به صلاحیت های شما ( از جمله شناسه صنفی ، کارت بازرگانی ، شناسه شرکت و … ) که در سامانه جامع تجارت بارگذاری میشود، دسترسی شما به ثبت کالای تولیدی، وارداتی یا هردو باز میشود.


مرحله دوم ثبت شناسه کالا : ورود به سامانه جامع تجارت


کاربران پس از دریافت صحیح نام کاربری و رمز عبور خود و بارگذاری صلاحیتهای مربوطه در سامانه جامع تجارت، مجدد وارد سامانه ( ntsw.ir ) می شوند.

برای ورود به سامانه جامع تجارت ، نام کاربری و رمز عبور خود و تصویر امنیتی را وارد نمایید.

ثبت شناسه کالا


تعیین نقش


برای ثبت شناسه کالا، شما باید صلاحیت ( نقش ) مرتبط با ثبت کالا را انتخاب کنید. برای نمونه ممکن است شما، شناسه صنفی برای رشته فعالیتهای مختلف داشته باشید، یا در صورت داشتن کارت بازرگانی ، نقش بازرگانی داشته باشید.

دقت کنید که نقش متناظر با کالای موردنظر خود را در این مرحله انتخاب نمایید و متناسب با صلاحیت بارگذاری شده می توانید کارتابل تولیدی یا وارداتی مربوط به شناسه کالای خود را در منوی سامانه جامع تجارت مشاهده نمایید.

ثبت شناسه کالا


ثبت کالای وارداتی


برای ثبت کالای وارداتی ، بازرگان و به طور خاص ” وارد کننده ” قادر به ثبت کالا است. در شناسنامه کالای وارداتی ، فرد ثبت کننده کالا موضوعیت ندارد.

دقت کنید، شناسه کالا به ازای هر وارد کننده تولید نمی شود و کالا فقط یک بار ثبت می گردد. در دفعات بعدی ، وارد کنندگان از همان شناسه کالای ثبت شده ، بهره می برند.

برای ثبت شناسه کالا پس از ورود به سامانه جامع تجارت، گزینه ( فهرست کالاهای وارداتی ) را انتخاب نمایید. پس از باز شدن صفحه ثبت ، گزینه ( ثبت کالای جدید ) را انتخاب کنید.

ثبت شناسه کالا

سپس صفحه ای باز می شود که در آن، گروه های کالایی قابل ثبت را مشاهده می نمایید.

پس از انتخاب گروه کالایی شما می توانید قلم کالایی مورد نظر خود را در فیلد جستجو تایپ کرده و بعد از اتمام جستجو روی گزینه ( انتخاب ) کلیک نمایید.

ثبت شناسه کالا

پس از انتخاب گروه کالایی خود در آن قرار گرفته است و همچنین قلم کالایی خود وارد مراحل ثبت شناسه کالا و شناسنامه می شوید.

در سامانه شناسه کالا ، اولویت ثبت شناسه با GTIN است :

  • در صورتی که برای کالای وارداتی خود الزام شناسه GTIN داشته اید و آن را دریافت کرده اید با همان شناسه
  • در صورتی که برای ثبت کالای خود الزام به داشتن دریافت شناسه GTIN ندارید با انتخاب گزینه ( کالای فاقد شناسه ) وارد مرحله بعدی میشوید.

دقت کنید برای برخی کالاها، از سوی سازمان متولی دریافت GTIN برای وارد کنندگان اجباری است ، در صورت اجباری بودن ، امکان ثبت کالای فاقد شناسه در گروه مورد نظر از کاربر سلب می شود.

در این صورت ، ابتدا باید به نماینده ۱GS در ایران به آدرس اینترنتی ( irancode.ir ) یا ( GS1IR.org ) مراجعه کرده یا با شماره تلفن ۸۸۹۳۵۰۹۵ تماس حاصل نمایید و نسبت به دریافت GTIN برای کالای خود اقدام نمایید.

سپس به سامانه شناسه کالا بازگشته و شناسنامه کالای خود را برای GTIN دریافتی تشکیل دهید.

در مرحله دوم ثبت شناسه کالا، شما جایگاه کالای خود را در طبقه بندی های مختلف مشخص می کنید. اینکار کمک می کند تناظر بین طبقه بندی های مختلف برای کالای شما به درستی برقرار شده است.

پس از ثبت، جایگاه کالای شما در طبقات ذکر شده ثابت باشد. طبقه بندی هایی که در این مرحله مشخص می کنید ، طبقه بندی ملی کالا و خدمات ، HS و ISIC و CPC هستند.

از آنجا که اصولا انتخاب از بین طبقه بندی ها کاری ست تخصصی ، بنابراین تلاش شده است تا جایی که ممکن است ، این کار برای کاربر تسهیل شود ؛

از این رو کاربر تنها بخشی از طبقه بندی را مشاهده می کند که مختص گروه کالایی انتخاب شده است و اگر احساس می کنید طبقه بندی جایگاه کالای مورد نظر شما را نمایش نمی دهد ، ممکن است از ابتدا وارد گروه کالایی نادرستی شده باشید.

لذا می بایست با بازگشت به مرحله قبل، از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر اینکه کاربر تنها بخشی از طبقه بندی را مشاهده می کند، اما این امکان نیز وجود دارد که با تایپ بخشی از کلمه مورد نظر، در طبقه بندی مربوطه جستجو کرد و جایگاه مربوطه را یافت.

ثبت شناسه کالا

در مرحله بعدی لازم است فیلدهای توصیفی مربوط به کالا تکمیل شوند .

در گروه های مختلف و برای کالاهای مختلف فیلدهای توصیفی شناسنامه متفاوت هستند. فیلدهای توصیفی ، اجباری و اختیاری ( تکمیلی ) هستند. نیاز است فیلدهای اجباری حتما تکمیل شوند تا بتوان شناسنامه را تشکیل داد .

ثبت شناسه کالا

با انتخاب گزینه ( ثبت / ویرایش ) یک صفحه جدید باز می شود که می توانید مقدار مورد نظر را از آن لیست انتخاب کرده و روی گزینه ( ثبت ) کلیک نمایید .

ثبت شناسه کالا

در صورتی که قصد دارید مقداری را انتخاب کنید که در فهرست مشاهده نمی شود ، با انتخاب گزینه ( ایجاد ارزش جدید ) مقدار پیشنهادی خود را به صورت فارسی و لاتین به مدیریت سامانه شناسه کالا ارسال نمایید .

در این حالت بایستی تا زمان بررسی کارشناسی مقدار پیشنهادی صبر کنید تا در صورت تایید به ( فهرست کالاهای وارداتی ) شما اضافه شود.

مشخص است که در صورت انتخاب این گزینه ، شناسنامه شما بلافاصله قابل بهره برداری نخواهد بود.

ثبت شناسه کالا

 

ثبت شناسه کالا

بعد از کامل نمودن فیلدهای اجباری و انتخاب گزینه ( گام بعدی ) به صفحه ویژگی های تکمیلی وارد می شوید.

ثبت شناسه کالا

دقت فرمایید این گام از مراحل اختیاری است و شما به عنوان کاربر ثبت کننده می توانید فیلد های ارائه شده در صفحه ویژگی های تکمیلی را به صورت انتخابی پر نموده یا از تکمیل آن خودداری کنید.

با انتخاب گزینه ( گام بعدی ) ، درصورتی که کاربر بخواهد از کالای مورد نظر خود مستنداتی ارائه دهد می تواند از طریق افزودن فایل این کار را انجام دهد. این مرحله نیز همچنان اختیاری است.

ثبت شناسه کالا

 

ثبت شناسه کالا

در مرحله آخر، پیش نمایشی از اطلاعات، به کاربر نمایش داده شده و کاربر می تواند در صورت نیاز به اصلاح ، به عقب برگشته و اطلاعات را ویرایش کند. در صورت تایید، گزینه ( ثبت ) را انتخاب کنید.

ثبت شناسه کالا

پس از کلیک بر روی گزینه ( ثبت ) ، شناسه کالای مورد نظر تولید شده و در منوی ( فهرست کالاهای وارداتی ) قرار می گیرد، برای مشاهده و دریافت شناسنامه تولید شده می توانید از گزینه ( کاتالوگ ) استفاده نمایید.

لازم به ذکر است در صورتی که کاربر شناسه GTIN را در ابتدا ثبت می نمود، بارکد به صورت GTIN نیز تولید می شد.

ثبت شناسه کالا

در قسمت شناسنامه بخش بارکد ها می توانید با انتخاب گزینه ( ذخیره ) بارکد را با فرمت استاندارد دریافت نمایید.

ثبت شناسه کالا


کپی درخواست


برای سهولت در ثبت شناسه کالا با ویژگی های یکسان می توانید از قابلیت ” کپی درخواست ” در سامانه شناسه کالا استفاده کنید.

برای اینکار ابتدا می توانید از کارتابل کالاهای وارداتی در لیست کالاهای ثبت شده خود گزینه ( کپی درخواست ) را انتخاب نمایید.

ثبت شناسه کالا

سپس صفحه ای را مشاهده می کنید که می توانید تغییرات مورد نظر خود را اعم از ( کدهای بین المللی ، ویژگی های اجباری ، ویژگی های تکمیلی ، پیوست ها ) اعمال نمایید و با انتخاب گزینه ( ثبت و ارسال ) کالای خود را ثبت کنید.

ثبت شناسه کالا


درخواست های در گردش


منوی درخواست های در گردش شامل مواردی است که ، درخواست ثبت یک کالا به دلایل مختلف تبدیل به کد نهایی نشده است و در یکی از مراحل ثبت متوقف و ذخیره می گردد.

اگر شما در حین ثبت دیتا به دلایل مختلف ( عدم اطلاع دقیق از مشخصات کالا ، نداشتن وقت کافی و … ) قادر به ثبت نهایی کالا نبودید می توانید از گزینه ( ذخیره ) استفاده نموده و درخواست خود را ذخیره نمایید.

ثبت شناسه کالا

 

سپس با کلیک بر روی گزینه ( ذخیره ) پیغامی مبنی بر ذخیره و شماره درخواست برای شما نمایش داده می شود.

ثبت شناسه کالا

بعد از نمایش پیغام ذخیره ، درخواست در منوی درخواست های در گردش قابل مشاهده خواهد بود و شما می توانید برای ادامه روند ثبت شناسه کالا با کلیک روی گزینه ( جزئیات/ ویرایش ) مراحل ثبت شناسه کالا را تکمیل کنید.

ثبت شناسه کالا

در انتها پس از تکمیل مراحل با انتخاب گزینه ( ثبت و ارسال ) درخواست خود را نهایی و تبدیل به کد شناسه کالا نمایید.

ثبت شناسه کالا


جستجوی کالا


لازم به ذکر است ، کاربران همیشه می توانند در صفحه اولیه سامانه شناسه کالا ، از بخش جستجوی کالا ، به جستجوی کالاهای ثبت شده بپردازند.

جستجوی کالا می تواند به صورت تخصصی و در تب های جداگانه براساس شناسه های بین المللی کالا ، شرح کالا ، شناسه داخلی کالا ، تناظرات بین المللی و برخی موارد دیگر انجام گیرد.

ثبت شناسه کالا

و در صورتی که شناسنامه کالای ثبت شده ، با مشخصات مورد نظر ایشان مطابقت داشته باشد.

با انتخاب ( افزودن به نگهداری کرده و در صورت لزوم برای استفاده ” کالاهای منتخب من ” کالای منتخب ) کالا را در آرشیو خود و در بخش بعدی در دسترس داشته باشند.

ثبت شناسه کالا