در این مقاله سعی داریم تا به تعریف موسسه غیرتجاری ، انواع موسسه، مدارک لازم جهت ثبت موسسه و مراحل ثبت موسسه در سامانه ثبت شرکتها بپردازیم. همچنین تلاش کردیم تا تمام مراحل ثبت موسسه در سامانه ثبت شرکتها را به صورت تصویری برای شما آماده سازی کنیم. به این ترتیب خود به راحتی می توانید در سامانه ثبت شرکت ها موسسه خود را ثبت کنید.

همچنین مشاوران ما در تمامی ساعات کاری پاسخگوی هرگونه سوال در زمینه ثبت موسسه و راهنمایی در باره انواع موسسه ها هستند. پس اگر در مرحله ای به مشکل برخوردید و با دیدن فایل تصویری آموزش ثبت موسسه نتوانستید کار ثبتی خود را به اتمام برسانید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 88323274-021  و 09120253390 با مشاوران ما تماس بگیرید.

چرا باید موسسه غیر تجاری ثبت کرد؟

موسسه غیر تجاری همانطور که از نام آن مشخص است ، برای انجام امور غیرتجاری تعریف شده است و هیچ موضوع تجاری نمی تواند در قالب موسسه غیر تجاری انجام شود. بر اساس موضوع فعالیت موسسات می توان انواع موسسه را تعریف نمود: موسسه حقوقی، موسسه آموزشی ، موسسه خیریه ، موسسسه فرهنگی هنری و…

موسسه مانند شرکت از شخصیت حقوقی برخوردار است اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. یکی از تفاوت های اصلی بین شرکت و موسسه غیر تجاری این است که برای ثبت شرکت ارائه شرکت نامه یا تقاضانامه الزامی است اما برای موسسه این مورد وجود ندارد.

باید در نظر داشته باشید که یک موسسه غیرتجاری مانند یک شرکت با مسئولیت محدود است . یعنی لازم نیست به حساب بانکی هیچ گونه واریز وجه داشته باشید. همچنین زمان مدیریت اعضای هیات مدیره در موسسه را می توان محدود یا نامحدود تعیین نمود. موسسه از سرمایه تعهدی کامل برخوردار بوده و همانند شرکت مسئولیت محدود نیاز به بازرس ندارد..

 تعریف موسسه غیر تجاری

مطابق آیین نامه اصلاح شده سازمان ها و مقررات غیرتجاری ، موسسه نهادی است که با هدف غیرتجاری مانند کارهای هنری ، ادبی و خدماتی تاسیس شده باشد که شامل موسسه خیریه ، موسسه حقوقی ، موسسه آموزشی ، موسسه فرهنگی هنری ، موسسه حسابداری ، موسسه کاریابی و …است ،  فارغ از اینکه بنیانگذاران یا موسسان این موسسه سودآوری می کنند یا خیر.

 طبقه بندی موسسات غیرتجاری

موسسات انتفاعی :

نوعی از موسسات غیرتجاری است که  هدف از تشکیل و عضویت در آن سودآوری و تقسیم آن بین موسسین می باشد. این گونه موسسات با اهداف غیرتجاری تشکیل شده و در قالب تاسیس انواع آموشگاه های علمی ، ادبی ، هنری ، فنی ، آموزشگاه زبان ، مدارس غیرانتفاعی و … شکل می گیرد .

لازم به ذکر است که برای تاسیس و فعالیت در این گونه آموزشگاه ها حتما باید مجوز رسمی از سازمان مربوطه برای شروع فعالیت گرفته شود. همچنین موضوع موسسه با مدارک تحصیلی و تخصص موسسین مطابقت داده شده و بعد از آن اجازه و دستور ثبت صادر می گردد.

موسسات غیرانتفاعی :

نوعی از موسسات غیرتجاری است که سبک فعالیت و اهداف تاسیس آنها برای کسب سود و منافع و تقسیم آن بین اعضا نیست. این گونه موسسات به نام موسسات خیریه ، انجمن های اسلامی ، احزاب سیاسی ، صندوق های قرض الحسنه  و … تشکیل می شوند. لازم به ذکر است که پیش از انجام اقدامات لازم برای ثبت این موسسات، اداره ثبت شرکتها موظف است پس از دریافت درخواست ثبت موسسه مراتب را از نیروی انتظامی استعلام گرفته و پس از اخذ تاییدیه اقدامات لازم برای ثبت را انجام د هد.

 تعداد شرکا در ثبت موسسه :

برای ثبت موسسه ، باید حداقل 2 عضو در هیئت مدیره این موسسه وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که هر دو نفر باید حداقل سن قانونی یعنی 18 سال تمام باشند.

هیئت مدیره در موسسه غیرتجاری :

در موسسه غیرتجاری نیز مانند شرکتهای تجاری باید یک هیات مدیره انتخاب شود که هرکدام وظایف خاص و ویژه خود را دارند و در حدود اختیارات قانونی خود برای موسسه تصمیم گیری می نمایند. اعضای هیئت مدیره همچنین مسئول برگزاری مجمع عمومی عادی ، مجمع عمومی فوق العاده ، مجمع عمومی فوق العاده می باشند.

هیئت مدیره توسط مجمع عمومی عادی از داخل یا خارج انتخاب می شود.

جلسات هیئت مدیره توسط اکثریت مدیران موسسه برگزار می شود و تصمیمات آنها با اکثریت آرا معتبر است.

سرمایه مورد نیاز موسسه غیرتجاری :

همانند شرکت ها ، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس موسسه مبلغ 100 هزار تومان است. قانونگذار برای افزایش میزان سرمایه سقفی تعیین نکرده است ، به طوری که بنیانگذاران و موسسین می توانند سرمایه را تا هر مبلغی که می خواهند انتخاب کنند.

 مدارک لازم جهت ثبت موسسه :

 1. دو نسخه تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است.
 2. تنظیم اساسنامه حداقل در 2 نسخه
 3. تنظیم صورتجلسه مجمع موسسین حداقل در 2 نسخه
 4. فتوکپی شناسنامه کلیه شرکا
 5. اخذ مجوز در زمینه موضوع فعالیت موسسه ( در صورتی که نیاز به مجوز از سازمان مربوطه باشد )

 مراحل ثبت موسسه در سامانه اداره ثبت شرکتها :

برای ثبت موسسه مانند ثبت شرکت پس از آماده سازی مدارک لازم جهت ثبت موسسه باید درخواست ثبت خود را در سامانه اداره ثبت شرکتها انجام داد. در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات لازم و مراحل لازم برای ثبت موسسه در سامانه اداره ثبت شرکتها را به شما آموزش دهیم.

 1. در مرحله اول کافی است که وارد سامانه اداره ثبت شرکتها شده و در قسمت تاسیس شخصیت حقوقی ، گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی را انتخاب نمایید. سپس در فیلد مربوط به نوع شخصیت حقوقی گزینه ” موسسه غیر تجاری ” را  انتخاب نمایید.
 2. در مرجله بعدی باید اطلاعات متقاضی را به طور کامل تکمیل کنید.
 3. سپس وارد مرحله انتخاب نام شده و 5 نام به ترتیب اولویت وارد نمایید. نام های پیشنهادی بر مبنای یک سری خصوصیات و ویژگی های تعیین شده باید انتخاب شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر برای چگونگی انتخاب نام به مقاله انتخاب نام مراجعه نمایید.
 4. پس از آن مسئول مربوطه پس از یررسی، با انتخاب یکی از اسامی موافقت خواهد کرد.
  سپس کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده پرداخته و اگر دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغیه رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نموده ودر صورت عدم نقص اطلاعات ، آن را تایید می کند.
 5. پس از پذیرش اینترنتی، بایستی نسخه اصلی صورتجلسات تنظیم شده و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاییدیه پذیرش ارسال نمایید.
 6. پس از تکمیل کردن فرم ها و ارسال آن به اداره ی ثبت شرکت ها ، اگر صورتجلسه شما نقصی داشته باشد، برای شما ابلاغیه رفع نقص ارسال شده و باید رفع نقص نمایید. حتی ممکن است صورتجلسه شما رد شود که در این صورت دلایل رد صورتجلسه به صورت یک ابلاغیه به شما اعلام شده تا صورتجلسه جدیدی صادر نمایید.
 7. در صورتی که صورتجلسه شما پذیرفته شود، مسئول اداره ، دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها را صادر نموده و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود. سپس پیش نویس آگهی تاسیس شرکت را در دفتر ثبت شرکت ها ثبت نموده و پس از احراز هویت متقاضی ، بایستی ذیل ثبت دفتر امضا شود.
 8. در نهایت مسئول مربوطه یک نسخه از مدارک شامل اساسنامه ، صورتجلسه و تقاضانامه که اداره ثبت شرکت ها آن ها را مهرکرده است به متقاضی تسلیم می شود.
 9. درج در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

 

انتظار می رود که با خواندن این مقاله با موسسه غیرتجاری و انواع آن، مراحل ثبت موسسه و مدارک لازم جهت ثبت موسسه و … آشنا شده باشید. اگر تصمیم خود را برای ثبت موسسه گرفته اید بایستی به شما این مژده را دهیم که می توانید خودتان به تنهایی در سامانه ثبت شرکتها کار ثبت خود را انجام دهید. فقط کافیست مراحل ثبت موسسه که به صورت تصویری در پایین قرار داده ایم مشاهده کنید. تمام سعی ما در این سایت این بوده که شما را به یک کاربلد ثبتی تبدیل کنیم.

تصاویر به تنهایی گویای تمام اطلاعات و جزییات لازم است اما اگر در مرحله ای به مشکل برخوردید و با دیدن فایل تصویری راهنمای ثبت موسسه غیرتجاری نتوانستید کار ثبتی خود را به اتمام برسانید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 88323274-021  و 09120253390  با مشاوران ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پذیرای سوالات شما هستند.