3.2/5 - (8 امتیاز)

ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان


در این مقاله قصد داریم تا نحوه ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان را به طور کامل و جامع خدمت عزیزانی که یارانه آنها از سال ۱۳۹۸ تاکنون قطع شده است، ارائه دهیم. پس چنانچه شما نیز جزء این دسته افراد هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


۱- مقدمه


طبق آیین نامه اجرایی تبصره (14) قانون بودجه سال 1398 که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، دولت مکلف به حذف دهکهای بالای درآمدی است.

کلیه سرپرستان خانوار حائز شرایط ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان در سراسر کشور می توانند نسبت به حذف یارانه خود اعتراض نمایند و تقاضای برقراری مجدد یارانه را ارائه دهند.

به این منظور سرپرست خانوار می بایست پس از دریافت پیامک حذف با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر به دفاتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه نموده و کد رهگیری را دریافت نماید و بعد از 48 ساعت به سامانه به آدرس https://yaraneh10.mcls.gov.ir وارد شده و درخواست خود را ثبت نماید.

بدیهی است فرایند استحقاق سنجی متقاضیان از طریق بررسی اطلاعات خانوار صورت گرفته و نتیجه به واجدین شرایط اطلاع رسانی خواهد شد.


۲- هدف


هدف از این توافقنامه سطح خدمت این است که به منظور ارائه با کیفیت خدمت ارائه شده توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، کیفیت تایید صلاحیت برای متقاضیان برقراری مجدد یارانه مورد توافق قرار گیرد.

این بیانیه، سطح توافق دو جانبه در خصوص این خدمت، روشهای نظارت و مسئولیتهای سازمانی را در صورت لزوم مشخص می کند.


۳- مسئولیت


وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی موافقت می کند که ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان را به ترتیب زیر ارائه دهد:

 • ورود متقاضیان ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان در سایت مربوطه به آدرس https://yaraneh10.mcls.gov.ir، قسمت «ادامه فرآیند بعد از دریافت کد رهگیری »
 • این سامانه صرفا برای خانوارهایی است که یارانه آنها در سال 1398حذف شده است.
 • سامانه مذکور حاوی اطلاعات خانوارهایی که پیش از این مشمول حذف شده اند، نیست.
 • برای ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان از مراجعه به ادارات دولتی پرهیز نماید و در صورت هر گونه سوال با شماره 0216369 تماس حاصل نمایید.
 • به منظور ورود به سامانه، سرپرست خانوار میبایست پس از دریافت پیامک حذف با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر به دفاتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه نموده و کد رهگیری را دریافت نماید و بعد از 48ساعت به سامانه وارد شود.
 • وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دارای مجوزهای لازم برای این خدمت است که مستندات آن به شرح ذیل میباشد:
 • قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی

۴- تعهدات متقابل خدمت گیرنده و دستگاه اجرایی


 • متقاضیان ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان میتوانند درخواست خود را در سامانه ثبت کنند.
 • متقاضی دریافت تایید صلاحیت مکلف است درخواست خود را تنها از طریق سامانه ( بدون هزینه ) /دفتر پیشخوان (اختیاری ) است به این دستگاه ارائه نماید.
 • کلیه مراحل ثبت نام و بررسی درخواست و صدور تایید صلاحیت بصورت الکترونیکی بوده و حضور فیزیکی لازم نمی باشد.
 • در کلیه مراحل متقاضیان ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان میتوانند از طریق سامانه وضعیت درخواست خود را پیگیری نموده و نیازی به مراجعه حضوری نیست در صورت نیاز به مراجعه متقاضی، به ایشان اطلاع داده می شود.
 • تایید صلاحیت صادر شده قابل واگذاری به غیر نمی باشد.
 • این خدمت تا زمانی که فرد زنده است به ایشان داده می شود.
 • در صورت طولانی شدن فرایند تحویل خدمت به متقاضی، و بروز هر گونه مشکل ، ابهام و یا موارد دیگر درخواست کننده میتواند از طریق امکان “پرسش و پاسخ” در سامانه https://yaraneh10.mcls.gov.ir  درخواست خود را ثبت کند و نیز میتواند از طریق تماس تلفنی که اطلاعات آن در سامانه موجود می باشد با کارشناسان ارتباط برقرار کند.
 • در صورتی که پس از درخواست این خدمت توسط خدمت گیرنده و تکمیل فرمها در سامانه متقاضی نتواند در موعد مقرر، نتیجه خدمت خود را دریافت نماید، می تواند از طریق دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ( به آدرس https://zrm.mcls.gov.ir) نسبت به ثبت شکایت جهت جبران خسارت اقدام کند.

۵- هزینه ها و پرداخت ها


این خدمت (ثبت نام مجدد یارانه حذف شدگان) به صورت رایگان ارائه می شود.


۶- دوره عملکرد


این توافق نامه تا اطلاع ثانوی بدون تغییر است و در صورت تغییر، نسخه بروز شده آن در پورتال قرار میگیرد و اطلاع رسانی لازم به خدمت گیرندگان صورت میپذیرد.


۷- خاتمه توافقنامه


تا ابلاغ قانون جدید مبنی بر خاتمه ارائه خدمت، به شهروندان خدمت رسانی می گردد.