4.4/5 - (9 امتیاز)

ثبت نام وام فرزندآوری 1402


سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند بانک مرکزی جمهوری اسلامی به نشانی ve.cbi.ir تنها مرجع رسمی کشور جهت ثبت نام وام فرزندآوری 1402 می باشد.

در راستای اجرای ماده ۱۰ قانون حمایت خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به ثبت نام وام فرزندآوری 1402 برای متولدین سال ۱۴۰۰ به بعد اقدام نماید.

لازم به ذکر است که ثبت نام وام فرزندآوری 1402 از طریق کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی و حذف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج متقاضیان بالای پنجاه سال سن انجام می شود.

در همین راستا سامانه اختصاصی ثبت نام وام فرزندآوری 1402 به نشانی ve.cbi.ir به عنوان تنها مرجع رسمی کشور جهت ثبت نام متقاضیان تسهیلات راه اندازی شده است.

در آخرین تغییرات این سامانه مقرر شده است: «اعتبارسنجی افراد متقاضی به سامانه ثبت‌نام تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند اضافه شود.»

بر این اساس، طی هماهنگی‌های انجام شده از تاریخ ۲۵‏ اسفند ماه ۱۴۰۱ استعلام رتبه‌بندی اعتباری متقاضیان بعد از ثبت‌نام در سامانه های مذکور صورت پذیرفته

و متقاضیان ثبت نام وام فرزندآوری 1402 می‌توانند با مراجعه به قسمت «مشاهده وضعیت» در سامانه‌های مربوطه از وضعیت اعتباری خود مطلع شوند.‏


مراحل ثبت نام وام فرزندآوری 1402


 • مطالعه دقیق شرایط و دستورالعمل اخذ تسهیلات قرض الحسنه فرزند ، قبل از ثبت نام .
 • ثبت نام و تکمیل فرم مربوطه از طریق سایت برای هر یک از فرزندان بصورت جداگانه.
 • دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی.
 • مراجعه به سایت پس از تعیین شعبه، جهت اطلاع از شعبه عامل اعطای وام فرزند.
   توجه: مدت زمانی تعیین شعبه از سوی بانک ها با توجه به میزان منابع قرض الحسنه قابل اعطای بانک، مورد اقدام قرار خواهد گرفت.
 • مراجعه به شعبه معرفی شده ظرف حداکثر ۱۲ روز کاری از تاریخ تعیین شعبه، با به همراه داشتن مدارک لازم.
 • اتمام مراحل اخذ وام در شعبه مربوطه.
  توجه ۱:  در صورت عدم مراجعه به شعبه مربوطه در مدت زمان تعیین شده ، اطلاعات ثبت نامی شما حذف خواهد شد.
  توجه ۲: حسب مصوبات کمیسیون اعتباری سال ۱۴۰۱ مقرر گردیده است:

متقاضیان ثبت نام وام فرزندآوری 1402، پس از پذیرش توسط شعب بانک ها، حداکثر ظرف مدت ۶۰ روز کاری نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام نمایند.

در صورت عدم تکمیل مدارک، نام متقاضی از سامانه مربوطه حذف گردد تا امکان بهره مندی سایر متقاضیان در صف از تسهیلات مذکور و شفافیت عملکرد بانک ها به عمل آید.

هشدار: هیچگونه ارتباطی با وب سایت کـندو، JonobSoft و سایر سایت های فعال در این زمینه ندارد و متقاضیان می توانند بطور مستقیم نسبت به ثبت نام وام فرزندآوری 1402 خود در سامانه یاد شده اقدام نمایند.


شرایط و دستورالعمل ثبت نام وام فرزندآوری 1402


در راستای اجرای ماده (۱۰) “قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” سامانه ثبت نام وام فرزندآوری 1402 راه اندازی و بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس انداز و جاری قرض الحسنه شبکه بانکی حسب دستور العمل ذیل اقدام می نمایند

۱- تعاریف

 • بانک عامل: بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی که توسط متقاضی برای دریافت تسهیلات در مرحله ثبت نام انتخاب می شود.
 • متقاضی: پدر متولدین سال ۱۴۰۰ (۱۴۰۰/۰۱/۰۱) به بعد
 • سامانه: سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند
 • قانون: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
 • تسهیلات: تسهیلات قرض الحسنه فرزند

۲ – شرایط عمومی متقاضیان ثبت نام وام فرزندآوری 1402

۱-۲- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲-۲- پرداخت تسهیلات براساس قانون به پدر اطفالی که تاریخ تولد آنان از ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد و در داخل ایران متولد شده اند به شرح ذیل تعلق می گیرد. در سال ۱۴۰۰ مبلغ تسهیلات به شرح ذیل می باشد:

 • فرزند اول مبلغ ۳۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۳ سال (۳۶ ماه)
 • فرزند دوم مبلغ ۶۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۴ سال (۴۸ ماه)
 • فرزند سوم مبلغ ۹۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۵ سال (۶۰ ماه)
 • فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۶ سال (۷۲ ماه)
 • فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۷ سال (۸۴ ماه)

تبصره: (سقف فردی تسهیلات متناسب با سقف فردی مندرج در لوایح بودجه سنواتی است)

۳-۲- تسهیلات فرزند بدون الزام به سپرده گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می شود.

۴-۲- متقاضیان واجد شرایط برای متولدین مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد، و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام نمایند.

۵-۲- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است.

۶-۲- به هر فرزند متولد شده تنها یکبار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می گیرد.

۷-۲- در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان پذیر است.

۸-۲- در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر ، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.

۹-۲-براساس تبصره ذیل بند (ت) تبصره (۴) ماده (۱) قانون، تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند ، بالای ۲/۵ نباشد . (نرخ باروری شهرستان مربوطه در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است)

۱۰-۲- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است.

۳ – حداقل مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام وام فرزندآوری 1402 و مراجعه به بانک عامل

۱-۳- اصل شناسنامه پدر و فرزند

۲-۳- اصل کارت ملی پدر

۳-۳- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت

۴-۳- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سامانه پس از مرحله ثبت نام

۴ – شرایط ضامنین

تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند با اخذ یک ضامن معتبر و سفته و با دوره تنفس شش ماهه پرداخت می شود.

۵ – نحوه ثبت نام وام فرزندآوری 1402 و مراحل دریافت تسهیلات

۱-۵- کلیه متقاضیان ثبت نام وام فرزندآوری 1402 که واجد شرایط فوق می‌باشند، ابتدا باید از طریق سامانه، ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند.

در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، کد رهگیری ده رقمی که کاملاً محرمانه بوده و مربوط به متقاضی است به شماره تلفن همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می شود.

۲-۵- متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت “مشاهده وضعیت” در سامانه فرزند مراجعه نمایند.

۳-۵- در صورتیکه شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲ روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند.

بدیـهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنها کان لم یکن تلقی و از سامانه حذف شده و می باید مجددا ثبت نام نمایند.

۴-۵- پس از تعیین شعبه از سوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می شود. متقاضیان ۶۰ روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند.

در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف شده و می باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمایند.

۵-۵- متقاضیان ثبت نام وام فرزندآوری 1402 می توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه “ویرایش ثبت نام قبلی” اقدام نمایند.

۶-۵- متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه می توانند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام نمایند. بدین صورت که با استفاده از گزینه “حذف ثبت نام” ثبت نام قبلی خود را حذف نمود و با استفاده از گزینه “ثبت نام جدید” و تکمیل مراحل ثبت نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری نمایند.

۷-۵- رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانکی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه فرزند برای این تسهیلات ضروری می باشد.