داروی رمدسیویر برای کرونا:


حتما تا به حال خبرهایی مبنی بر تاثیر داروی رمدسیویر برای کرونا به گوشتان خورده است. بنا به ادعای کارخانه تولید کننده رمدسیویر، تجویز زود هنگام درمان مبتلایان به کرونا را از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش می دهد.

اخیرا خرید انحصاری این دارو برای چند ماه آینده از سوی آمریکا خبرساز شده بود. دولت دونالد ترامپ چندی پیش اعلام کرد که در یک توافق شگفت انگیز برای سه ماه آینده تقریبا تمام موجودی و تولیدات داروی رمدسیویر را از شرکت دارویی تولیدکننده آن خریده است.

با این وجود دیروز وزیر بهداشت با ابراز نگرانی درباره وضعیت کووید۱۹ در چهار استان، از عرضه تولید داخلی داروی “رمدسیویر” از هفته آینده خبر داد.

دکتر سعید نمکی با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت استان‌های درگیر کرونا به رییس جمهور و در جلسه امروز هیات دولت، گفت:

در دو – سه هفته گذشته روزهای سختی بر ما و همکارانمان گذشت. همچنین مردم عزیزمان‌ به ویژه در استان‌های غرب، شمال غرب، جنوب و جنوب غرب و استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق کشور روزهای سختی داشتند.


داروی رمدسیویر برای کرونا : وضعیت مطلوب‌تر در استان‌های قرمز


وی ادامه داد: خوشبختانه با همراهی مردم و کمک مسولان استانی و همکارانمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی، امروز وضعیت مطلوب‌تری نسبت به روزهای گذشته داریم .

و بیماری در استان‌های کرمانشاه، کردستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان تا حد زیادی کنترل شده است .

و موارد ورودی به بیمارستان‌ها بسیار کمتر از قبل است و بیماران بستری و مرگ و میر رو به کاهش است. به این ترتیب با کم شدن تعداد روزهای بستری می توان هزینه درمان کرونا را کمتر کرد.


نگرانی برای ۴ استان


وزیر بهداشت با بیان اینکه البته در استان‌های مازندران، خراسان رضوی، تهران و البرز جای نگرانی داریم، افزود:

امیدواریم بتوانیم در این استان‌ها نیز با بیماری را به زودی کنترل کنیم. این گزارش را خدمت رییس جمهور و اعضای دولت دادم.


موافقت رییس جمهور با تفویض اختیار به کمیته‌های استانی مبارزه با کرونا


نمکی با اشاره به همراهی مردم در استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری‌ها، در عین حال از موافقت رییس جمهور با برخی از تفویض اختیارها به کمیته‌های استانی مبارزه با کرونا خبر داد و گفت:

در کمیته‌های استانی مبارزه با کرونا تصمیمات خوبی برای محدودیت‌های جدید گرفته شده و اگر این روال را تا دو هفته آینده خوب دنبال کنیم، در کاهش بیماری بسیار موثر خواهد بود.


توزیع کافی داروی رمدسیویر برای کرونا از روز گذشته

عرضه اولین تولید داخلی داروی رمدسیویر برای کرونا از هفته آینده


وزیر بهداشت همچنین درباره داروهای درمان کرونا گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که کووید ۱۹ هنوز هیچ داروی موثر و قابل اعتمادی در دنیا ندارد.

اما برخی همکاران دو داروی رمدیسیور و فاویپیراویر را تجویز می‌کردند. به ویژه رمدیسیور که در اروپا و آمریکا هم مطرح است.

یک سری شیاد وارد قاچاق این فرآورده و فرآورده جعلی آن شده بودند. بر همین اساس گرچه این دارو در لیست دارویی کشور نیست، اما برخی همکاران آن را تجویز می‌کردند و معتقدند که در برخی بیماران اثربخش است.

روز گذشته این دارو را به اندازه کافی توزیع کردیم و هفته آینده اولین تولید ملی این دارو هم عرضه خواهد شد و بنابراین کمبودی در این زمینه نخواهیم بود.

نمکی همچنین درباره تصمیم‌های اتخاذ شده برای تهران افزود: تصمیم‌های اتخاذ شده درباره محدودیت‌های یک هفته‌ای پیش از این از سوی ستاد استانی مبارزه با کرونا در تهران به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده است.

یک هفته با این روند ادامه خواهیم داد و اگر اثرات کمتر از آنچه که انتظار داشتیم، بود، محدودیت‌های بیشتری در نظر خواهیم گرفت.