5/5 - (3 امتیاز)

اعلام زمان عرضه دارا سوم


در این مقاله قصد داریم تا درباره زمان عرضه دارا سوم اطلاعات جامع و کاملی را به شما عزیزان ارائه دهیم. ابتدا به این موضوع خواهیم پرداخت که صندوق دارا سوم متشکل از چه سهام هایی است و سپس زمان عرضه این صندوق را اعلام خواهیم نمود.

صندو ق دارا سوم متشکل از سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات است که گفته می شود مانند دارا یکم و دارا دوم برای هر کد ملی ۲۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شدهاست.

سقف خرید این صندوق برای هر کد ملی ۵ میلیون ریال است.

لازم به ذکر است که تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید واحدهای دارا سوم جدا از تخفیف صندوق‌های دارا یکم و دارا دوم است و ارتباطی با آنها ندارد.


جزییات صندوق دارا سوم


پیش از اینکه زمان عرضه دارا سوم را اعلام نماییم بایستی درباره جزییات این صندوق و صصندوق های سرمایه گذاری قابل معامله قبلی دولت صحبت نماییم.

در مقاله « صفر تا صد صندوق های etf دولتی » به طور کامل اطلاعات کامل و جامعی در خصوص صندوق های قابل معامله دولتی وجود دارد.

نخستین صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و شرکت‌های بیمه البرز و اتکای امین و دومین صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله پالایشی در قالب صندوق دارا دوم شامل باقی‌مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز در بازار سرمایه عرضه شدند.

پذیره نویسی نخستین صندوق که شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین می‌شد، اواسط اردیبهشت آغاز و معامله آن نیز تقریبا یک ماه پس از پدیذه‌نویسی تحت نماد دارا یکم آغاز شد.

پیش از این اعلام شده بود سومین صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله شامل صنایع خودرویی و فلزی (باقی‌مانده سهام دولت در شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران) خواهد بود.

با این حال به نظر می‌رسد دولت در نظر دارد باقی‌مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات را در قالب داراسوم در بازار عرضه کند، زیرا طبق آمار ۳۰ درصد دارایکم به فروش رفت و دولت می‌خواهد باقی‌مانده سهام خود را در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات را در قالب ETF عرضه کند. البته برای این منظور باید صندوق جدید تشکیل شود و احتمالا قیمت آن با دارا یکم متفاوت خواهد بود.


زمان عرضه دارا سوم مشخص شد


در حال حاضر تلاش دولت این است که واحدهای صندوق دارا سوم را در هفته های اول آبان ماه در بورس ارائه کند.

لازم به ذکر است که دارنده هر کد ملی می‌تواند واحدهای این صندوق را خریداری کند و الزامی به داشتن کد بورسی نیست. بنابراین آنهایی که کد بورسی دارند از طریق کارگزاری های خود و یا از طریق شبکه بانکی و آنهایی که کد بورسی ندارند، از طریق درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها می‌توانند نسبت به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری دارا سوم تا سقف ۵ میلیون تومان اقدام کنند.

در حال حاضر مصوبه هیأت دولت برای واگذاری دارا سوم گرفته شده و باید این مصوبه به زودی ثبت شود. زمان این عرضه هم حتی‌الامکان هفته اول آبان و یا نهایتا تا آخر آبان خواهد بود.


آیا دارا سوم بخریم یا نه ؟


مدتی است که از پذیره‌نویسی صندوق ۶۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سهام پالایشی یعنی همان دارا دوم – که بعدا به نام پالایشی یکم تغییر نام داد – می‌گذرد. قانون‌گذار که جهت تسهیل فروش و ترغیب سرمایه‌گذاران برای خرید یونیت‌های صندوق (پالایشی یکم) تخفیف ۲۰ درصد را در نظر گرفته بود با مشاهده شرایط نزولی بازار سهام و از بین رفتن تخفیف به یکباره ۱۰ درصد دیگر به این رقم افزود.

هر چند مبنای قیمت فروش صندوق (پالایشی یکم) ۳۰ درصد کمتر از قیمت پایانی روز چهارم شهریور ماه شد اما این تخفیف نیز در جریان معاملاتی روزهای منفی بورس تقریبا سوخت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد فارغ از اینکه ریزش قیمت سهام کلیت فضای معاملاتی بورس و فرابورس را در برگرفت درصد تخفیف شرکت‌های پالایشگاهی «شتران»، «شپنا»، «شبریز» و «شبندر» تا پایان معاملات روز گذشته به ترتیب ۱۳، ۲، ۱۹ و ۴۲ درصد شد تا تخفیف صندوق پالایشی یکم به بیش از ۱۹ درصد افزایش پیدا کند.