به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

سهام نوزادان ۱۴۰۱


بنا به اعلام سخنگوی دولت، سهام نوزادان ۱۴۰۱ عرضه شد. به این ترتیب، والدین نوزادان متولد ۱۴۰۱ از امروز می‌توانند نسبت به دریافت سهام دولتی برای فرزندان خود اقدام کنند.

طبق ماده ۱۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۲۴ مهرماه سال ۱۴۰۰، مجلس شورای اسلامی دولت مکلف است به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد ‌شود،

مبلغ ۱۰ میلیون ریال تا سقف سالانه ۱۰ هزار میلیارد ریال صرفاً جهت خرید واحدهای صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد.

این رقم (سهام نوزادان ۱۴۰۱) برای سال ۱۴۰۱ برای هر فرزند متولد شده ۱۵ میلیون ریال تعیین شده است. برای سال‌های بعد نیز به مدت ۷ سال در قانون بودجه باید ارقام تعیین و تامین اعتبار شود.

طبق تبصره یک این ماده، هر سال به میزان نرخ تورم سالانه اعلامی مرکز آمار ایران به مبلغ اشاره شده در این ماده اضافه می‌شود.

همچنین طبق تبصره دو این ماده، سرپرست مجاز است صرفاً نسبت به جابه جایی بین واحدهای صندوق های سرمایه گذاری موضوع این ماده اقدام کند.

خارج کردن منابع مالی ناشی از فروش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری صرفاً پس از ازدواج یا در صورت عدم ازدواج پس از بیست و چهار سالگی مجاز است.

بر این اساس و طبق اعلام وزیر امور اقتصاد و دارایی، هر کدام از والدین متولدین سال ۱۴۰۱ می‌توانند از امروز به درگاه ملی دولت هوشمند به نشانی my.gov.ir مراجعه کنند

و از طریق شماره گوشی همراه خود کد یکتایی را دریافت و بعد وارد حوزه خدمات و مشاوره های فرزند آوری می شوند؛ اسامی تمام متولدین سال ۱۴۰۱ وجود دارد و از آن طریق نسب به خرید سهام نوزادان ۱۴۰۱ اقدام می‌کنند.

البته برای آنکه مراجعه یکباره صورت نگیرد از امروز ثبت‌نام ابتدا برای نوزادان سه ماه اول سال ۱۴۰۱ ابتدایی در نظر گرفته شده است که از طریق سامانه کد یکتا دریافت کنند و ثبت نام سجامی آن از طریق دستگاه حاکمیتی صورت خواهد گرفت و یکی از سهام مربوط به صندوق های قابل معامله را پدر یا مادر انتخاب می‌کنند.


مراحل ثبت‌نام سهام نوزادان ۱۴۰۱


مراحل ثبت‌نام سهام نوزادان ۱۴۰۱  به ترتیب شامل:

  1. «ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir،
  2. ورود از طریق شماره همراه والدین فرزند و دریافت کد یکبار مصرف،
  3. مشاهده بخش داشبورد و ورود به قسمت طرح تشویق فرزندآوری،
  4. مشاهده اطلاعات فرزندان متولد ۱۴۰۱، انتخاب نام فرزند و درج تاریخ تولد،
  5. ارسال اطلاعات و نمایش اطلاعات فرزند،
  6. انتخاب بانک عامل و سه مورد از صندوق‌های سهام،
  7. مشاهده پیام ثبت موفق و انتظار برای تأیید است.

والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که برای انتخاب صندوق سهامی مناسب معیارهای مختلفی وجود دارد؛ ولی مهمترین معیار بازدهی و مدیریت اصولی صندوق در بلندمدت است؛ چرا که این سرمایه حدود ۲۴ سال در صندوق‌ها خواهد ماند.

در همین زمینه سازمان بورس در اطلاعیه ای اعلام کرده است:  برخی رسانه‌ها در بازنشر خبر سهام نوزادان ۱۴۰۱ به اشتباه تخصیص سهام عدالت به نوزادان را در خط خبری خود قرار دادند و برخی نیز اشاره کردند این سهام در قالب طرح جاماندگان سهام عدالت اعطا می‌شود.

در حالی که تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در قالب یک طرح دیگر در حال پیگیری است که شامل ۳.۵ میلیون نفر جامانده می‌شود و ارتباطی با سهام نوزادان ۱۴۰۱ ندارد.