4.9/5 - (35 امتیاز)

شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402


شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 ابلاغ شد. برای اطلاع از این شرایط تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

وام ودیعه مسکن، یکی از تسهیلاتی است که در جهت کمک به مستاجران کشور در نظر گرفته و پرداخت آن توسط دولت، از سال گذشته آغاز شده است. اما شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 چیست؟

همن طور که در مقاله «وام ودیعه مسکن» گفتیم، ثبت‌نام وام ودیعه مسکن 1402، همانند سال گذشته، از طریق سامانه tem.mrud.ir صورت می‌گیرد و نیازی به مراجعه حضوری، به هیچ یک از نهادهای دولتی مربوطه نیست.

پیش‌بینی شده است امسال نیز همانند سال گذشته، تعداد زیادی از مستاجران، برای دریافت تسهیلات اجاره‌خانه، در سامانه اعلام‌شده ثبت‌نام کنند.

با این وجود، ممکن است درخواست وام تمام متقاضیان، مورد پذیرش قرار نگرفته و تنها افرادی که واجد شرایط هستند، موفق به دریافت این تسهیلات شوند. اما چه کسانی واجد شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 خواهند بود؟

یکی از شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 این است که این تسهیلات تنها به مستاجران پرداخت می‌شود و بازپرداخت تسهیلات اجاره‌خانه توسط مستاجران انجام خواهد گرفت.

در حالی که از شرایط وام ودیعه مسکن در سال گذشته این بود که تسهیلات اجاره‌نامه به موجر و مستاجر پرداخت می‌شود. گفتنی است براساس جدیدترین اعلامیه‌های منتشرشده، نرخ سود ۱۳ درصدی به جزئیات وام مستاجران اضافه شده است.


مبلغ وام ودیعه


مبلغ وام اجاره‌نامه مسکن در سال جاری برای تهران، مراکز استان‌ها و سایر نقاط شهری به ترتیب ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان است. گفتنی است تنها افراد مشمول می‌توانند برای ثبت نام وام ودیعه مسکن اقدام کنند.

به بیانی دیگر، شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 باید با آیین‌نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مطابقت داشته باشد.

  • متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار بوده و اجاره‌نامه رسمی داشته باشد.
  • اجاره‌نامه باید تا پایان زمان ثبت‌نام ودیعه مسکن اعتبار داشته باشد.
  • برای پذیرش نهایی وام ودیعه مسکن لازم است دو هفته بعد از زمان معرفی به بانک، اسناد و مدارک لازم به بانک تحویل داده شود و ضامن‌ها معرفی شوند.

وضعیت تاهل متقاضی وام ودیعه مسکن


یکی از شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 اولویت قرار گرفتن متاهلین در دریافت وام است. وضعیت تاهل متقاضی جزو شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران است که از سوی دولت معرفی شده است.

شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402 از آن جهت از سوی دولت اعلام شده که تمامی مستاجران بدون داشتن آن‌ها نمی‌توانند مشمول این تسهیلات باشند. بنابراین با تقسیم مستاجران به دو گروه متاهل و مجرد، افراد متاهل در اولویت شرایط وام مستاجری قرار می‌گیرند.

همچنین، براساس الزامات اعلام شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی، متقاضیان گرفتن وام ودیعه مسکن باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشند. در نتیجه افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، نمی‌توانند تسهیلات اجاره نامه را دریافت کنند.

بر اساس اطلاعیه‌های رسمی وزارت راه و شهرسازی ۲ گروه استثنا دارد. این دو گروه استثنا (حتی اگر مجرد باشند و سرپرست خانوار هم نباشند) با شرایط زیر می‌توانند اقدام به دریافت این تسهیلات کنند:

  • زنان مجرد و بالای ۳۵ سالی که با خانواده زندگی نمی‌کنند. (خودسرپرست هستند.)
  • مردانی که قبلا سرپرست خانواده بوده‌اند اما هم‌اکنون، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد هستند.

شرایط اجاره نامه


بنا به شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402، اگر اجاره‌نامه یکی از دو شرایط زیر را داشته باشد، مورد تایید وزارت راه و شهر سازی است:

  1. در دفتر اسناد رسمی و توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.
  2. در سامانه ایران املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری برای آن صادر شده باشد.

گفتنی است ثبت قراردادهای اجاره در سایت ثبت و معاملات کشور فقط از طریق صاحبان دفاتر املاکی که مجوز آن را دارند امکانپذیر است. در نتیجه، تمامی افراد یا تمامی مراکز آنلاین نمی‌توانند اقدام به ثبت قراردادهای اجاره در این سایت کنند.


شرایط ضامن برای وام ودیعه مسکن


در شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402، شرایط ضامن برای وام یز دستخوش تغییر شده است. وام ودیعه جزو وام‌هایی است که برای دریافت آن به معرفی ضامن نیاز است.

از آنجایی که هر بانک، شرایط ضامن وام ودیعه مسکن را موارد متفاوتی در نظر گرفته است، به طور قطع نمی‌توان به شرایط ضامن اشاره کرد.

علاوه بر این، اعلامیه‌ای مبتنی بر شرایط ضامن وام برای ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن اعلام نشده است.

گفتنی است در ابتدا، درصد سود وام ودیعه مسکن در سال جاری، ۱۸ درصد اعلام شد. در تیرماه امسال، خبری بر مبنای کاهش سود ۱۸ درصدی به ۱۳ درصدی تسهیلات ودیعه مسکن منتشر شد.


زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن


زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن 1402 از ۲۶ خرداد سال جاری تا تا ۳۰ آذر ماه سال جاری است. هنوز شرایط ثبت نام جاماندگان مشخص نیست.


مدارک لازم برای دریافت وام طبق شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402


مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران از این قرار است:

  • مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)
  • اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)