به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

شرایط دریافت پروانه وکالت بدون آزمون


در این مقاله قصد داریم تا شرایط دریافت پروانه وکالت بدون آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه را به طور کامل و جامع خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

آزمون وکالت یکی از دغدغه های جدی فارغ التحصیلان رشته حقوق است، با این حال افرادی هم هستند که بدون آزمون موفق به دریافت پروانه وکالت می شوند.

در ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه مصوب ۱۳۹۷، برای بعضی از افراد تسهیلاتی در نظر گرفته شده است تا بتوانند بدون شرکت در آزمون از مرکز وکلای قوه قضاییه پروانه وکالت دریافت کنند.


چه کسانی بدون شرکت در آزمون می‌توانند از مرکز وکلای قوه قضاییه پروانه بگیرند؟


برای اینکه بدانید چه کسانی شرایط دریافت پروانه وکالت بدون آزمون را دارند با ما همراه باشید.

به افراد زیر در صورت تأیید صلاحیت اخلاقی و رفتاری آنان بدون شرکت در آزمون به شرط طی دوره کارآموزی حسب مورد پروانه وکالت پایه یک اعطا می‌شود.

 1. اعضای هیات‌های علمی دانشکده‌های حقوق مورد تأیید آموزش عالی به شرط داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه تدریس با مدرک دکتری در دروس حقوقی یا دروس تخصصی مرتبط؛
 2. داوطلبانی که دارای حداقل دانشنامه لیسانس در یکی از رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و پنج سال سابقه قضائی بوده و حائز شرایط دیگر مندرج در ماده ۵ باشند از شرکت در آزمون معاف بوده و به آنان پروانه پایه ۱ وکالت اعطا می‌شود.

افراد معاف از کارآموزی وکالت


داوطلبانی که دارای حداقل دانشنامه لیسانس در یکی از رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و پنج سال سابقه قضائی بوده و حائز شرایط دیگر مندرج در ماده ۵ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ باشند از شرکت در آزمون و کارآموزی معاف بوده و به آنان پروانه پایه ۱ وکالت اعطا می‌شود.


شرایط متقاضیان اخذ مجوز پروانه وکالت


حال که شرایط دریافت پروانه وکالت بدون آزمون را توضیح دادیم، بد نیست تا شرایط کلی متقاضیان اخذ پروانه وکالت اعم از با آزمون یا با آزمون را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

ماده ۵ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه شرایطی را برای افرادی که می‌خواهند پروانه وکالت (اعم از با آزمون یا بدون آزمون) را اخذ کنند تعیین کرده است. این شرایط عبارتند از :

 • تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران، پروانه وکالت بدون آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه
 • داشتن حداقل ۲۴ سال تمام شمسی برای وکلا در زمان صدور پروانه،
 • داشتن حداقل دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشکده‌های معتبر داخلی یا خارجی یا معادل حوزی آن،
 • انجام خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان، پروانه وکالت بدون آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه
 • عدم سوءپیشینه مؤثر کیفری و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی،
 • عدم اشتغال اعم از رسمی، قراردادی، پیمانی در وزارتخانه‌ها، سازمانها، ادارات و شرکتهای دولتی،
 • نداشتن سوء شهرت، پروانه وکالت بدون آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه
 • داشتن وثاقت و تعهد به اصل نظام و قانون اساسی،
 • عدم محکومیت به انفصال دائم از خدمات قضایی یا خدمات دولتی یا وکالت دادگستری.

مراحل ثبت نام دریافت پروانه وکالت بدون آزمون


چنانچه شرایط دریافت پروانه وکالت بدون آزمون را دارا هستید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام با ما همراه باشید.

به منظور ثبت نام، متقاضیان می توانند از طریق ورود به سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» و کلیک بر روی سربرگ «سامانه ها»، مبادرت به انتخاب گزینه «امور هیئت علمی و قضات» نمایند.

در ادامه گزینه مورد نظر جهت ثبت نام را انتخاب نموده و وارد صفحه ورود می شوند. با توجه به شرایط متقاضیان امکان انتخاب دو گزینه «ویژه قضات» و «ویژه اعضا هیئت علمی دانشگاه» برای صدور پروانه بدون آزمون وکالت فراهم است.

پس از ورود به صفحه و تکمیل فرم پیش‌ثبت‌نام، پیامکی حاوی اطلاعات نام کاربری و رمز عبور و آدرس صفحه ورود برای متقاضیان ارسال می‌گردد.

در ادامه وارد صفحه ورود سامانه جذب در آدرس ارسالی «jazb.23055.ir» شده و نام کاربری و رمز عبور را ثبت می‌نمایند.

پس از ورود به محیط کاربری، با کلید بر روی گزینه «فعالیت‌های من»، مراحل ثبت نام را طی نموده و با پرداخت هزینه اولیه درخواست ثبت نام را تکمیل می‌نماید.

در صورت تأیید صلاحیت متقاضیان، در ادامه می‌بایست مابقی هزینه صدور پروانه بدون آزمون را پرداخت نمایند.


ثبت‌نام از طریق درگاه ملی مجوزها


به تازگی مراحل دریافت پروانه بدون آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه، علاوه بر وب‌سایت این مرکز در درگاه ملی مجوزها نیز درج شده است.

متقاضیان پس از مطالعه کامل آگهی منتشر شده می توانند برای تکمیل ثبت نام خود به سایت g4b.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت نام دریافت پروانه وکالت بدون آزمون را تکمیل نمایند.

لازم به ذکر است که هزینه ثبت‌ این درخواست اولیه، ۲۰۰ هزار تومان است.