شرایط واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی


مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان واکسنهای وارد شده به کشور، در عین حال شرایط واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی و با ارز نیمایی را تشریح کرد.

دکتر سید حیدر محمدی، درباره وضعیت واردات واکسن کرونا در کشور، گفت:

تاکنون ۵۲۰ هزار دُز اسپوتنیک‌وی وارد کشور شده، ۶۵۰ هزار دُز واکسن چینی، ۷۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا و ۱۲۵ هزار دُز واکسن بهارات هند وارد کشور شده است که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

وی افزود: به طور کلی کووکس قرار بود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن به ما بدهد، اما فعلا فقط ۷۰۰ هزار دُز به ما داده‌اند یا مثلا بهارات هند قرار بود طبق قرارداد به ما ۲.۵ میلیون دُز واکسن دهند، اما فقط ۱۲۵ هزار دُز دادند.

در عین حال روسیه برای واکسن اسپوتنیک از قرارداد ۱۰ میلیونی ۲ میلیون دُزش را نهایی کرد که از آن هم فعلا ۵۲۰ هزار دُز به ما داده‌اند.


واکسیناسیون کرونا رایگان و فقط از طریق مراکز بهداشتی درمانی


در حال حاضر وزارت بهداشت واکسیناسیون را فقط از طریق مراکز بهداشت و درمانی و به صورت رایگان است.

بنابراین اگر کسی گفت که واکسن کرونا می‌فروشم، مردم مطمئن باشند که واکسنش تقلبی است. مگر اینکه وزارت بهداشت رسما اعلام کند که فلان جا واکسن را عرضه می‌کند.


شرایط واردات واکسن کرونا با ارز نیمایی


محمدی درباره شرایط واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی و با ارز نیمایی که چندی پیش از سوی رییس جمهور مطرح شده بود نیز گفت:

ما از تیر ماه سال گذشته این اطلاع‌رسانی را کرده بودیم که بخش خصوصی اگر می‌تواند در زمینه واردات واکسن کرونا وارد شود، اما خیلی مورد استقبال قرار نگرفت.

و برخی هم که اعلام آمادگی کردند، موفق به واردات واکسن نشدند. در حال حاضر اما بسیاری از شرکت‌ها برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند.

اما این شرکت ها برای واردات واکسن کرونا بایستی شرایط زیر را داشته باشند:

۱- شرکت واردکننده، از طرف خارجی که کمپانی تولید کننده واکسن  است، یک برگه نمایندگی داشته باشد که به تایید اتاق بازرگانی آن کشور و سفارت ما در آن کشور برسد.

به عبارت دیگر، کسی که داوطلب واردات واکسن کرونا به ایران است، بایستی شرایط واردات واکسن کرونا به شرح ذیل را داشته باشد ؛

  • اولا باید یک شرکت دارویی مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.( مجوز شرکت دارویی )
  • دوما از طرف خارجی که تولیدکننده واکسن است، یک نامه نمایندگی داشته باشد که اتاق بازرگانی کشور مبداء و سفارت ما در آن کشور، آن را تایید کند.
  • بنابراین لازم است از سمت طرف خارجی یک نامه نمایندگی یا معرفی نامه مورد تایید داشته باشند.

بنابراین شرکت یا به طور مستقیم با شرکت تولیدکننده واکسن، قرارداد می بندد و کمپانی یک نامه به شرکت می دهد و می گوید شما نماینده کمپانی هستید

یا یک معرفی نامه می دهد و می گوید شما می توانید از ما واکسن بخرید. شرکت آن نامه را باید به تایید سفارت ایران در آن کشور رسانده و برای سازمان غذا و دارو بیاورد.

۲- حالت دیگر این است که یکسری شرکت های بازرگانی بین المللی داریم که اصطلاحا عمده فروش بین المللی هستند که اعلام می کنند واکسن معتبر مورد تایید ما دارند.

در این حالت شرکت، نامه نمایندگی یا معرفی نامه کمپانی را از عمده فروش بین المللی می گیرد و به تایید سفارت می رساند و یک نامه هم از واسطه گرفته و برای سازمان غذا و دارو می آورد.

شرکت های خصوصی از این دو راه شرایط واردات واکسن کرونا را داشته و می توانند برای واردات واکسن کرونا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کنند.


مجوز واردات به ۳ شرکت خصوصی؛ تاکنون


تاکنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و قرار شده واکسن را وارد کنند.

گفتنی است که پیش از این رییس جمهور اعلام کرده بود که بخش خصوصی می تواند با ارز نیمایی نسبت به واردات واکسن کرونا البته با مجوز و تایید وزارت بهداشت اقدام کند.