به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

شرط صادرات دارو

آنچه در این مطلب می خوانید ...


رئیس سازمان توسعه تجارت درباره شرط صادرات دارو می‌گوید که این سازمان با صدور مجوز برای صادرات دارو مخالف است و در مورد دارو نیز می‌توان فقط به داروهایی که کمبود نداریم مجوز صادرات داد.

علی رضا پیمان پاک، در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، از آمادگی سازمان توسعه تجارت برای دریافت فهرست داروهای دارای محدودیت در داخل از سازمان غذا و دارو خبر داد.

و با تاکید بر اینکه با مجوز صادرات همه داروها مخالف هستیم، افزود: با در اختیار داشتن فهرست کمبودها، می‌توان به سایر داروهای ساخت داخل، اجازه صادرات داد.

وی با اشاره به اینکه در تجارت خارجی حوزه سلامت، کشورهای جنوب شرق آسیا، برخی کشورهای آسیایی و نیز کشورهای آفریقایی در فهرست بازارهای اولویت‌دار سازمان توسعه تجارت قرار گرفته است، افزود:

از جمله بازارهای هدف تعیین شده، کشور روسیه است؛ چرا که این کشور از بازار قابل پیش‌بینی برخوردار است و می‌دانیم تا ۱۰ سال آینده این بازار چه رویکردهایی را در پیش خواهد داشت. شرط صادرات دارو

پیمان‌پاک همچنین به هدفمند کردن انتخاب نمایشگاه‌های خارجی و حضور شرکت‌های ایرانی در این رویدادها، اشاره کرد

و در این رابطه یادآور شد که برای سال ۲۰۲۳، چهار نمایشگاه اولویت‌دار در چین برای اعزام شرکت‌های ایرانی در این رویداد، انتخاب شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، همچنین از امضای موافقت‌نامه همکاری میان قطعه‌سازان ایران و روسیه در  نمایشگاه بین‌المللی اتومبیلیتی ۲۰۲۲ روسیه به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار، خبر داد. شرط صادرات دارو

وی همچنین در این جلسه به برخی روش‌های تسهیلی در نقل‌وانتقالات پولی تجار و بازرگانان ایرانی با همتایان خارجی خود اشاره کرد و در این رابطه، گفت:

در حال حاضر، در عمان شبکه جابه‌جایی پول برای شرکت‌ها و تجار ایرانی ایجاد شده و از طریق این شبکه پولی، به صادرکنندگان ایرانی در امارات درهم داده می‌شود.

شرط صادرات دارو

به گفته وی، ایجاد چنین شبکه مالی ویژه تجار و صادرکنندگان ایران، در کشورهای دیگر از جمله قطر، روسیه، ازبکستان و شرق اروپا در حال پیاده‌سازی است.

پیمان‌پاک در عین حال، تلاش برای ارتباط پلتفرم‌های ایرانی فعال در حوزه فروش کالا و خدمات با پلتفرم‌های مشابه در برخی کشورهای هدف را

از جمله برنامه‌ریزی‌های سازمان توسعه تجارت عنوان کرد و توسعه مراکز تجاری ایران در دیگر کشورها را از اقدامات جدی این سازمان برشمرد

و در این رابطه، اعلام کرد که در حال حاضر ۸ مرکز تجاری ایران در کشورهای خارجی از جمله در دبی، قطر، ارمنستان، قاره آفریقا، روسیه و سه مرکز تجاری نیز در چین راه‌اندازی شده‌ است. شرط صادرات دارو

معاون وزیر صمت همچنین با بیان اینکه توسعه لجستیک تجارت بین‌المللی کشور در دستورکار جدی سازمان توسعه قرار گرفته است، از مصوبه دولت برای مجوز واردات کانتینرهای یخچال‌دار دست‌دوم به کشور خبر داد.

وی همچنین به ضرورت تقویت و توسعه نظام تجارت خارجی کشور بر بستر بلاکچین و استفاده از رمزارزها در تبادلات پولی تجار ایرانی با همتایان خارجی، اشاره کرد

و در این رابطه، از آماده‌سازی ساز و کار مبتنی بر بلاکچین روی سازمان جامع‌تجارت خبر داد و یادآور شد که به این طریق، تجار و بازرگانان کشور می‌توانند روی این بستر مجازی، اقدام به مبادله رمز ارز کنند.

بر اساس گزارش سایت اتاق تهران، پیمان‌پاک سپس تصریح کرد که در سازمان توسعه تجارت، کارشناسان زبده برای جلوگیری از صدور بخشنامه‌های ضد صادرات از سوی سایر دستگاه‌های اجرایی، به کار گرفته شده‌اند.

وی در پایان سخنان خود، از فعالان حوزه سلامت خواست تا ایده‌ها و طرح‌های خود برای توسعه بازارهای صادراتی کشور در بخش دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار دهند. شرط صادرات دارو