به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

شناسه شرکت چیست؟


در این مقاله قصد داریم تا به تعریف شناسه شرکت یا شناسه ملی شرکت بپردازیم. با توجه به افزایش چمعیت و رشد بیشمار اطلاعات لازم است تا هر شرکتی مانند اشخاص حقیقی دارای یک کد یا شناسه ملی باشد تا بر اساس آن قابل معرفی و شناسایی باشد.

به همین دلیل، تمام اشخاص حقوقی بایستی نسبت به دریافت شناسه ملی شرکت ( شناسه شرکت ) اقدام کنند و برای این امر فرم مخصوص را تکمیل کرده و به همراه مدارک لازمه به سازمان مربوطه ارائه دهند.


شناسه ملی شخص حقوقی چیست؟


شناسه ملی شرکت شماره ای است که فقط به همان شخص حقوقی اختصاص پیدا کرده و در سراسر کشور با این کد قابل شناسایی خواهد بود.

این شناسه ملی توسط پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی تنها به یک شخص حقوقی اختصاص داده می شود. به عبارتی هر شخص حقوقی یک شماره منحصر به فرد دارد که فقط مخصوص خود آن شرکت است.

لازم به ذکر است که نه تنها شرکت های تجاری، بلکه شرکت های غیرتجاری و موسسات، بانکها، شهرداری ها، ادارات، مدارس و … بایستی برای دریافت شناسه ملی شرکت یا شناسه شرکت اقدام نمایند.

شناسه ملی یک کد ۱۱ رقمی است که ۴ رقم ابتدایی آن مشخص کننده شهر محل ثبت شرکت است یعنی کد شهر یا استانی است که شرکت مورد نظر در آنجا ثبت شده است. مثلا اگر شخص حقوقی در تهران باشد ۴ شماره اول وی ۱۴۰۰ خواهد بود.


قبل از دریافت شناسه ملی شرکت چه باید کرد؟


همانطور که گفتیم این شناسه مخصوص اشخاص حقوقی مانند شرکت ها و موسسات است. پس لازم است اشخاص در قالب شخص حقوقی به ثبت رسیده و سپس اقدام به دریافت شناسه کنند.

لذا برای این امر لازم است به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کرده و برای ثبت شرکت اقدام کنند.

شناسه شرکت


مراحل دریافت شناسه ملی شرکت


همچنان که گفته شد شناسه ملی شرکت مختص اشخاص حقوقی است و شخص حقوقی باید ابتدا در سامانه اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده سپس برای دریافت شناسه شرکت اقدام نماید.

پس اولین مرحله برای دریافت شناسه شرکت، ثبت شرکت است. گفتنی است برای دریافت شناسه ملی باید به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی مراجعه کرد.

همان طور که گفتیم لزوم داشتن شناسه ملی، شناسایی شرکت و دست یابی به اطلاعات آن شرکت یا موسسه است. به عنوان مثال، اگر کسی بخواهد با شرکتی وارد معامله و همکاری شود می تواند با استعلام شناسه شرکت مورد نظر از اعتبار و قانونی بودن آن شرکت مطلع شود.

برای استعلام شناسه ملی شرکت می توانید به آدرس https://ilenc.ssaa.ir/ مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که چنانچه شخص حقوقی مورد نظر شما یک ارگان دولتی باشد، چون طبق قانون بدون ثبت شرکت نیز رسمیت دارد لذا می تواند سریعا برای دریافت شناسه شرکت اقدام نماید.


واحد بودن شناسه اختصاصی هر شرکت


همچنان که گفتیم هر شرکت یا شخص حقوقی یک شناسه اختصاصی دارد که فقط متعلق به خود او خواهد بود. تبصره یک ماده ۴ آیین نامه اختصاص شناسه ملی نیز به این امر اشاره کرده است؛

شناسه ملی شخص حقوقی، شناسنامه شخص محسوب می شود لذا بدیهی است که یک شناسنامه برای دو نفر استفاده نمی شود. این شماره یا شناسه تا زمان انحلال و تصفیه شرکت معتبر و باقی است.

به این ترتیب نمی توان گفت که شناسه شرکت با انحلال شرمت از بین می رود بلکه این کد حتی پس از انحلال باقی مانده تا زمانی که امر تصفیه خاتمه یابد.


امکان وجود یک شرکت با دو شماره ثبت و یک شناسه ملی


این امکان وجود دارد که شرکت دو شماره ثبت داشته باشد اما در هر حال شناسه ملی یکی است و دو تا نخواهد شد. شماره ثبت شاید به این دلیل دو شماره شود که مثلا شرکت به دلیل تغییر مکان و حوزه ثبتی خود، دوباره در حوزه جدید شماره ثبت گرفته باشد.

بایستی توجه داشته باشید که شماره ثبت با شناسه ملی تفاوت دارد.


نتیجه گیری


شناسه ملی شخص حقوقی مانند کد ملی یا شماره ملی برای اشخاص حقیقی است و هر فرد دارای کد منحصر به فرد خود است و با آن شناخته می شود.

اشخاص حقوقی برای این امر ابتدا باید نسبت به ثبت شرکت اقدام نموده و در ادامه به دریافت این شناسه اقدام کنند. این شناسه هویت شخص حقوقی مانند شرکت است و شناسنامه آن محسوب می شود.
با داشتن این شناسه می توان از شرکت اطلاعات لازم را به دست آورد و از قانونی بودن و معتبر بودن آن اطمینان حاصل کرد.