به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا


صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا (حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) از سازمان فناوری اطلاعات ایران از امروز ۱۷ مهرماه ۱۴۰۲ انجام می شود.

بیتا کیامهر- مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در راستای لزوم تبدیل مجوز کاغذی کسب و کارها به مجوز الکترونیکی اظهار کرد:

از امروز، کلیه دارندگان مجوزهای حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات از سازمان فناوری اطلاعات ایران می‌توانند برای اخذ شناسه یکتا (QR code) اقدام کنند.

این امکان قبلا برای پنج مجوز دیگر شامل: گواهی های مراکز داده (۲ مجوز)، مجوزهای حوزه مالکیت نرم افزار (۲ مجوز) و ارزیابی امنیتی محصول ایجاد و اطلاع‌رسانی شده بود و در حال حاضر صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا نیز امکانپذیر شده است.

به گفته وی، الزام اخذ شناسه یکتای مجوز، شامل کلیه دارندگان مجوز از سازمان فناوری اطلاعات ایران است، با این تفاوت که امکان صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا با همان کیو آر کد به تازگی ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر این که کلیه مجوزهای کاغذی و قدیمی فقط تا پایان سال جاری اعتبار دارند از دارندگان این مجوزها درخواست کرد که در مهلت باقیمانده نسبت به ثبت درخواست صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا اقدام کنند.


نحوه صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا


طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، کیامهر چگونگی فرآیند صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا را چنین تشریح کرد:

  1. در ابتدا، متقاضیان برای ثبت درخواست خود مبنی بر صدور شناسه یکتا برای مجوز افتا، می‌توانند به درگاه ملی مجوزها به نشانی mojavez.ir مراجعه کنند.
  2. سپس از صفحه اصلی، گزینه «شناسه یکتا برای مجوزهای قدیمی» را انتخاب نمایند و در صفحه مربوطه، مجوز مورد نظر خود را انتخاب و بر روی گزینه «دریافت شناسه یکتا» کلیک کنند.
  3. در گام بعدی، متقاضی، پس از مشاهده فرم نمایش داده شده و ثبت اطلاعات، نیازمند بارگذاری تصویر مجوز قدیمی خود و کلیک بر روی گزینه تایید نهایی است. در این مرحله، پیامکی به متقاضی ارسال می شود که حاوی کد پیگیری درخواست است. اینجاست که سازمان فناوری اطلاعات ایران به ایفای نقش خود می‌پردازد و درخواست مورد نظر با هدف بررسی بیشتر به کارشناسان مربوطه ارجاع داده می‌شود.
  4. پس از بررسی درخواست توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و در صورت تایید درخواست، پیامک دیگری حاوی لینک مجوز به متقاضی ارسال می‌شود و اطلاعات متقاضی در درگاه ملی مجوزها ثبت و بدین ترتیب جواز الکترونیکی به همراه کیوآرکد در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می‌شود.

سازمان فناوری اطلاعات ایران صادر کننده ۹ عنوان مجوز است که چهار عنوان آن در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) بوده و شامل: