به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

صدور کارت بازرگانی


چند روز قبل با اعلام رییس سازمان توسعه تجارت، صدور کارت بازرگانی جدید در سامانه اتاق بازرگانی ایران متوقف شد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته، تمدید کارت‌های بازرگانی نیز از ۱۵ مرداد ماه دیگر در سایت اتاق بازرگانی امکان پذیر نیست.


چرا دیگر کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی صادر نمی شود؟


بر اساس ابلاغیه ای که حمید زادبوم به روسای سازمان‌های صمت ارسال کرده، از این پس صدور کارت‌ بازرگانی جدید صرفا از طریق سامانه یکپارچه اعتبارسنجی انجام خواهد شد و تمدید کارت‌ بازرگانی قبلی نیز از طریق همین سایت ممکن می‌شود.

با اجرایی شدن این بخشنامه جدید، تعدادی از فعالان بخش خصوصی ابراز نگرانی کردند که این برنامه دولت، گامی جدید در مسیر محدود کردن فعالیت بخش غیردولتی و افزایش تصدی گری است؛  موضوعی که کیوان کاشفی، عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران آن را رد کرده است.

وی توضیح داده:

این‌طور از برخی خبرها برداشت می‌شود که اتاق بازرگانی دیگر مسئولیت صدور کارت بازرگانی را بر عهده ندارد و این فرآیند به‌طور کامل به وزارت صنعت واگذارشده است که به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد. بلکه اتاق بازرگانی همچنان یکی از امضاکننده‌های اصلی صدور کارت بازرگانی است و بحث‌های مربوط به کا و تشکیل پرونده مانند قبل در اتاق ایران پیگیری می‌شود. وزارت صنعت از طریق ایجاد «سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی» در نظر دارد تمدید و صدور کارت بازرگانی را پیگیری کند تا نظارت بیشتری هم در همین خصوص به عمل آید.


روند جدید صدور کارت بازرگانی


تا پیش از این نیز صدور کارت‌ بازرگانی، اصطلاحا فرآیندی دو امضایی را طی می‌کرد. یعنی ابتدا اتاق بازرگانی بخشی از فرایند ثبت نام و اعتبارسنجی را انجام می‌داد و سپس وزارت صنعت پس از تایید اتاق، صدور کارت بازرگانی جدید را نهایی می‌کرد. در چارچوب جدید نیز به نظر همین روال ادامه دارد.

کاشفی در این زمینه عنوان کرد که بر اساس دستورالعمل جدید، متقاضیان ابتدا درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت می‌کنند. پس از اینکه وزارت صنعت استعلام‌های لازم را انجام داد و مدارک اخذ کارت بازرگانی را تائید کرد، اطلاعات متقاضیان برای تشکیل پرونده فیزیکی به اتاق ایران ارسال می‌شود.

پس از ارسال اطلاعات متقاضیان صدور کارت بازرگانی از وزارت صنعت به اتاق ایران، اتاق برای تائید نهایی و تکمیل پرونده فیزیکی متقاضیان، اقدامات قبلی خود را که شامل بررسی محل، بررسی اسناد، دوره‌های آموزشی، مصاحبه حضوری و احراز هویت است انجام خواهد داد.

درصورتی‌که مغایرتی در تکمیل پرونده وجود نداشته باشد، پرونده متقاضی پس از امضا برای تائید نهایی به وزارت صنعت ارسال خواهد شد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد اتاق بازرگانی چندان نیز از بخشنامه جدید ناراضی نیست،  زیرا از سال ۹۷ که بحث بازگشت ارز و مسائلی مانند کارت‌ بازرگانی یک بار مصرف یا اجاره‌ای مطرح شد، بسیاری از این اتهام را متوجه اتاق بازرگانی کردند که بدون توجه به میزان اعتبار افراد به آنها کارت بازرگانی داده و بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات از طریق همین افراد به کشور بازنگشته است.

از این رو، با محوریت یافتن سامانه یکپارچه اعتبار سنجی، از این پس از سویی اتاق بازرگانی همچنان بحث‌های اجرایی اعتبارسنجی را پیگیری می‌کند و از سوی دیگر با مطرح شدن وزارت صمت، مسئولیت صدور کارت بازرگانی ، رسما میان دولت و بخش خصوصی تقسیم خواهد شد.

صدور کارت بازرگانی