5/5 - (1 امتیاز)

آنچه در این مطلب می خوانید ...

در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه در زمینه دریافت گواهی مبدا نیاز دارید به شما ارائه دهیم. اطلاعاتی چون قوانین و مقررات مربوط به دریافت و مدارک و شرایط لازم برای دریافت آن در این مقاله قرار داده شده است.

 

مرجع صدور مجوزمشخصات مجوز


گواهی مبدا سندی بین المللی است که توسط اتاق بازرگانی بین الملل تدوین و ارائه شده است و بر کشور محل تولید یا ساخت کالا دلالت می کند.

مرجع صدور گواهی مبدا در جمهوری اسلامی ایران اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است. در این راستا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، جهت مدیریت یکپارچه و قابل اطمینان امور گواهی مبدا

و تسهیل و روان سازی فعالیت های مربوطه، “سامانه یکپارچه گواهی مبدا” را ایجاد کرده و تنها مرجع تایید اعتبار گواهی مبداهای صادر شده در جمهوری اسلامی ایران، سامانه مذکور می باشد.

1.مشخصات فرستنده يا صادرکننده کالا بر اساس بارنامه حمل

2. مشخصات گيرنده کالا بر اساس بارنامه حمل

3. کشور سازنده بر اساس مندرجات پروانه گمرکي یا گواهی مبدا کشور سازنده

4. مشخصات وسيله حمل بر اساس بارنامه حمل

5. مشخصات کالا بر اساس پروانه گمرکي و بارنامه حمل

6. وزن ناخالص، وزن خالص و نوع بسته بندي کالا

7. شماره و تاریخ فاکتور فروش (اختیاری)

1. فرم هاي A يا GENERALIZED SYSTEM OF PREFERENCES) GSP) که براي صادرات به کشورهاي اروپايي (به غیر از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا)، آمريکايی، اقيانوسيه، ژاپن، ترکيه، قزاقستان، قرقیزستان و … مورد استفاده قرار مي گيرد.

2. فرم هاي گواهی مبدا (CERTIFICATE OF ORIGIN) براي کشورهاي عضو اتحادیه اروپا، عربی، آسيايي (به غیر کشورهای اشاره شده در شماره 1) و کشورهای آفريقايي مورد استفاده قرار مي گيرد.

3. فرم های PTA برای صادرات به کشور پاکستان صادر می شود.

صدور و دریافت گواهی مبدا به دو روش امکان پذیر است:

الف ) دارندگان کارت های بازرگانی هوشمند می توانند با استفاده از دریافت کلمه عبور از سامانه  cscs.ir و ورود به بخش “ورود دارندگان کارت عضویت و بازرگانی” با وارد کردن شناسه ملی/ شماره ملی و کلمه عبور وارد کارتابل خود شده و اقدام به صدور گواهی مبدا نماید.

ب) سایر متقاضیان اعم از دارندگان کارت های مجوز موردی (موقت)، پیله وری و یا متقاضیان دریافت گواهی مبدا با شماره ردیف بودجه دولتی می توانند با در دست داشتن مدارک لازم به اتاق بازرگانی مورد نظر مراجعه نمایند.

1.تصوير پروانه گمرکي  2. تصوير بارنامه حمل 3. تصویر فاکتور فروش در صورت درج شماره و تاریخ آن در متن گواهی مبدا

خير، دارندگان کارت اتاق تعاون، کارت پيله وري و مرزنشينان و کساني که داراي مجوز موردي بوده مي توانند گواهی مبدا به نام خود دريافت نمايند.

هزینه گواهی مبدا و فرم A برای هر اظهارنامه تا مبلغ 200 هزار دلار به مبلغ 25 هزار تومان می باشد. در صورتی که مبلغ اظهارنامه بیش از 200 هزار دلار باشد، به ازای هر 100 هزار دلار مبلغ 5 هزار تومان به آن اضافه می شود. هزینه تاييد امضای اسناد تجاري نیز به ازای هر برگ 15 هزار تومان می باشد.

در چنين مواردي در ستون مشخصات کالا، صادرکننده مي بايست عبارت AS IN THE PAKING LIST NO …. ATTACHED را درج و در گواهی مبدا نیز شماره PAKING LIST را ذکر نموده و PAKING LIST را به همراه گواهی مبدا جهت تاييد امضا ارائه نمايد.

در کشورهای آسیای شرقی از جمله سنگاپور، چين، تايوان، هنگ کنگ، مالزي، کره و تایلند از هر دو نوع فرم می توان استفاده نمود..

هنگام استعلام اظهارنامه گمرکی، هر 5 فیلد موجود تکمیل نشده باشد.

مشخصات وارد شده برای استعلام اظهارنامه گمرکی ناصحیح باشد.

در سرویس استعلام اظهارنامه گمرکی با گمرک مرکزی، خطا وجود داشته باشد.

تعرفه صدور گواهی مبدا برای صادرات مجدد کالاهای تولید یا ساخت کشور همانند تعرفه صدور گواهی مبدا برای کالاهای تولید یا ساخت داخل کشور محاسبه می گردد.

دارندگان کارت بازرگاني علاوه بر خودشان مي توانند به طور رسمي امضای افراد ديگري از جمله اعضا هيات مديره که در روزنامه رسمي نام آن ها آمده است را به اتاق معرفي نمايند. چنانچه به غير از دارندگان کارت هر فرد ديگري امضا نمايد، مي بايست حتماً قبلاً امضای ايشان توسط دارنده کارت به واحد صدور گواهی مبدا معرفي و کليه مسئوليت هاي ناشي از اقدام ايشان پذیرفته شود.

دارندگان کارت بازرگاني با ارائه مدارک لازم ذکر شده مي توانند از هر يک از اتاق هاي بازرگاني کشور گواهی مبدا دريافت نمايند.

بله، برای اشخاص حقیقی امضای دارنده کارت و برای اشخاص حقوقی امضای مدیرعامل و مهر شرکت الزامي است.

تنها درخصوص صادرات کالا و خدمات به کشور عراق، در صورتیکه ارائه بارنامه حمل و پروانه گمرکی توسط صادرکننده مقدور نباشد، اتاق ها می توانند براساس اطلاعات مندرج در فاکتور فروش و گواهی بازرسی نسبت به صدور گواهی مبدا اقدام نمایند. این موضوع تنها با ارائه تعهد صادر کننده مبنی بر وصول مدارک لازم در اسرع وقت به واحد صدور گواهی مبدا اتاق ها امکان پذیر است و در صورت عدم ارائه مدارک موصوف در موعد مقرر، علاوه بر آنکه از صدور مجدد گواهی مبدا برای صادرکننده جلوگیری به عمل خواهد آمد، مراتب جهت رسیدگی به کمیسیون انضباطی اتاق ایران اعاده خواهد شد.

در حال حاضر تنها امکان صدور گواهی مبدا به زبان انگلیسی وجود دارد. ( صدور گواهی مبدا به زبان عربی در دستور کار است.)

گزینه “چاپ تصویر امضا در گواهی مبدا” در سربرگ مشخصات چاپ کارتابل بازرگان و یا در مرحله امضا در کارتابل اتاق، انتخاب نشده است.

بله، لازم است نام کشور گیرنده در تمامی اظهارنامه ها و بارنامه ها یکسان باشد.

چنانچه صاحب بارنامه، داراي کارت بازرگاني معتبر بوده و تقاضاي دريافت گواهی مبدا به نام خود را داشته باشد، مي بايست صادر کننده پروانه طي نامه اي با امضای مدیرعامل یا دارنده کارت بازرگانی، خطاب به واحد صدور گواهی مبدا پروانه صادراتي خود را با ذکر مشخصات جهت دريافت گواهی مبدا به نام صاحب بارنامه واگذار نمايد.

خیر، لازم است دارنده کارت پیش از انقضای اعتبار کارت، جهت انجام اقدامات تمدید کارت خود به اتاق متولی (صادر کننده) کارت مراجعه نموده و تا زمانی که فرآیند مربوطه به اتمام و تایید نهایی نرسیده باشد، امکان صدور گواهی مبدا برای وی وجود نخواهد داشت.

لازم است متقاضی با مراجعه به اتاق بازرگانی صادر کننده گواهی مبدا، درخواست خود را طی نامه ای با سربرگ شرکت با مهر و امضای صادر کننده گواهی مبدا، مبنی برصدور گواهی مبدا المثنی اعلام نماید.

بله ، در این صورت لازم است وزن و تعداد کل (مندرج در اظهارنامه) و درخواستی متقاضی، به صورت مشخص در فیلدهای مرتبط با آن در سربرگ مشخصات کالا در پیش نویس کارتابل بازرگان، ثبت شود. در غیراینصورت لازم است این مشخصات به اطلاع واحد گواهی مبدا اتاق بازرگانی رسانده شود.

در مواردی که صادر کننده اقدام به صدور کالاهای فاسد شدنی ( میوه، تره بار، گل و گیاه، ماهی و میگو، لبنیات ) و یا صدور کالا از طریق ناوگان حمل و نقل هوایی می نماید، در صورت نقص مدارک، اتاق مربوطه با اخذ تعهدنامه کتبی از صادر کننده ( مبنی بر ارائه مدارک) براساس شرایط مندرج در تبصره 1 ماده 4 گواهی مبدا را صادر می نماید بدیهی است مدارک ارائه شده باید منطبق بر مندرجات گواهی مبدا اخذ شده باشد.

چنانچه صادر کننده در بارنامه خود داراي کارت بازرگاني معتبر باشد و تقاضاي دريافت گواهی مبدا به نام خود را داشته باشد، مي بايست صادر کننده پروانه طي نامه اي با امضای مدیرعامل یا دارنده کارت بازرگانی، خطاب به واحد صدور گواهی مبدا پروانه صادراتي خود را با ذکر مشخصات جهت دريافت گواهی مبدا به نام صاحب بارنامه واگذار نمايد.

از دو طریق می توان نسبت به این پرداخت اقدام کرد:

الف. از طریق پرداخت الکترونیکی؛ در سربرگ مشخصات پرداخت از طریق درگاه اینترنتی بانک ملت می توان نسبت به پرداخت هزینه گواهی مبدا صادره اقدام نمود.

ب. پرداخت غیرالکترونیکی؛ در سربرگ مشخصات پرداخت و قسمت واریز به حساب می توان مشخصات فیش های پرداختی را تکمیل نمود.

با استفاده از شماره ارجاع و شماره سریال هولوگرام گواهی مبدا می توان از اعتبار گواهی مبدا صادره اطمینان حاصل کرد.

هولوگرام برچسبی با نشانه تصويري سه بعدي دارای آرم گرافیکی اتاق بازرگانی است. مهمترين ويژگي هولوگرام كه باعث شده است به برچسب تایید اعتبار و اصالت گواهی مبدا تبديل شود این است كه بعد از توليد به هيچ وجه در هيچ جاي دنيا قابل كپي برداري و تكثير مجدد نمي‌باشد.

خیر، هولوگرام برچسب تایید اعتبار گواهی مبدا است و گواهی بدون آن فاقد اعتبار می باشد.

در صورتي که مندرجات اصلي گواهی مبدا تغييري نکند و فقط اشتباه تايپي باشد، مي بايست گواهی مبدا صادره قبلي را عودت نموده و گواهی مبدا جديد دريافت نمايد. ليکن در مواردي که يکي از مندرجات اصلي از جمله آدرس صادر کننده، آدرس گيرنده، مشخصات وسيله حمل و مشخصات کمي و کيفي کالا تغيير کند، مي بايست بارنامه جديد ارائه شود تا بر اساس آن اصلاحات صورت گرفته و گواهی مبدا جديد صادر شود.

بله البته با این شرط که اطلاعات همه اظهارنامه ها در بارنامه موجود باشد و همه برای یک کشور و مطابق با بارنامه باشند.

مبانی قانونی موکول بودن فعالیت به اخذ مجوز
عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

قانون امور گمرکی

264 1390/09/16 تبصره ذیل ماده 17 مرجع صدور گواهی مبداء در ایران اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است.
فرآیند صدور مجوز
فایلی وجود ندارد


شرایط و مدارک لازم برای صدور مجوز


عنوان مدرک کد مدرک
تصویر فیش بانکی 10013
کارت بازرگانی 100228
کپی پروانه صادراتی 100541
بارنامه حمل 102546
معرفی نامه جهت درخواست و دریافت گواهی مبداء 1000785
فیش بانکی پرداخت هزینه صدور گواهی مبداء 1000786
گواهی مبداء کالاهای وارد شده به ایران (در صادرات مجدد) 1000787
بارنامه حمل به ایران (در صادرات مجدد) 1000788
پروانه گمرکی ورود کالا به ایران (در صادرات مجدد) 1000789

فایلی وجود ندارد


عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبدا و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 1 بند 1 ماده 5

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء (1) بند (2) ماده (5)
استعلام‌های بین دستگاهی


عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 تبصره 1 جزء 1 ماده 5
مجوزهای پیش‌نیاز


عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهیهای مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 1 بند 1 ماده 5
ضوابط خاص صدور مجوزمدت زمان صدور مجوز

روز
مدت اعتبار مجوز

ماه
هزینه صدور مجوزعنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 ماده 6
فرآیند تمدید گواهی مبدا


شرایط و مدارک لازم برای تمدید مجوز
ضوابط خاص تمدید مجوزمدت زمان تمدید مجوز

روز
مدت اعتبار مجوز

ماههزینه تمدید مجوز
فرآیند اصلاح گواهی مبداء


شرایط و مدارک لازم برای اصلاح مجوزعنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 3 ماده 5
ضوابط خاص اصلاح مجوزمدت زمان اصلاح مجوز

روز
مدت اعتبار مجوز

ماههزینه اصلاح مجوز


عنوان هزینه مبلغ
هزینه اصلاح منرجات اصلی گواهی مبداء 250000 ریال
هزینه اصلاح اشتباهات تایپی 50000 ریال

عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبداء و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 3 ماده 5
فرآیند ابطال گواهی مبدا


شرایط قابلیت ابطال مجوز


عنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبدا و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 5 ماده 5
شرایط و مدارک لازم برای لغو مجوزعنوان قانون/مصوبه شماره قانون/مصوبه تاریخ قانون/مصوبه شماره ماده، بند یا تبصره فایل مرتبط

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبدا و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 جزء 5 ماده 5

شیوه نامه چگونگی صدور گواهی مبدا و فرم A مصوب اتاق ایران

749 1392/12/10 تبصره 1 بند 5 ماده 5