طرح حمایت از استخراج رمز ارز


در این مقاله قصد داریم تا جزییات طرح حمایت از استخراج رمز ارز که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

همان طور که در مقاله « طرح جدید مجلس برای رمز ارز » گفتیم، نمایندگان مجلس برای حمایت از استخراج رمز ارز و نحوه مبادلات آنها اقدام به ارائه یک طرح نمودند. در ادامه می توانید جزییات این طرح را به طور دقیق مطالعه نمایید.

ماده ۱ طرح حمایت از استخراج رمز ارز – بانک مرکزی مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمزارز‌ها در داخل بوده و مکلف است ظرف سه ماه نسبت به ساماندهی بازار داخلی رمزارز‌ها اقدام کند.

همچنین رمزارزها، غیر از رمز ملی به عنوان ابزار پرداخت در داخل یا برای راه‌اندازی و اداره شبکه پرداخت داخلی ممنوع است.

وزارت صنعت نیز به عنوان کارفرمای صنعت استخراج رمزارز‌ها و مسئول صدور مجوز ماینینگ و این وزارت‌خانه مکلف است با همکاری وزارت اقتصاد، نفت، نیرو و ارتباطات ، پردازش مزارع استخراج بیت کوین را به سوی تولید درآمد ناخالص سالانه پانصد میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ ببرد و سپس رشد ۱۰ درصدی سالانه را به همراه داشته باشد.

تبصره ۱. موظف کردن مزارع استخراج رمزارز به اعلام و گزارش میزان رمزارز تولیدی به بانک مرکزی شاید از بحث برانگیزترین بخش‌های طرح مجلس برای ساماندهی باشد.

دستورالعمل نحوه این نظارت نیز ظرف دو ماه به تصویب شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم با نظارت وزارت صنعت و همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌رسد.

تبصره ۲. پروژه‌های احداث و توسعه رمزارز‌ها و صنایع وابسته مشمول اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی هستند.

نیروی انتظامی نسبت به مهر و موم (پلمپ) واحد‌های غیرمجازی استخراج رمزارز و معرفی ذی‌نفع این واحد‌ها به مراجع قضایی مکلف شده تا با همکاری اعلام وزارت صنعت یا سازمان نصر، اقدام لازم را در این خصوص به عمل آورد.

ماده ۲ طرح حمایت از استخراج رمز ارز – مجوز مصرف انرژی از بورس انرژی به صورت عقد قرارداد‌های دوجانبه با تولیدکنندگان داخلی و خارجی را به مزارع استخراج رمزارز داده است.

همچنین این مزارع استخراج مجاز به ترانزیت برق مورد نیاز یا مازاد مصرف هر دو سقف نیاز مزرعه، از طریق شبکه سراسری برق هستند.

تبصره ۱. برای تامین برق مزارع استخراج رمزارز، وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو مکلف به تامین برق و گاز مورد نیاز برای برق مصرفی مزارع استخراج هستند.

مزارع هم وظیفه دارند برق و گاز مصرفی را با رمزارز تولید شده تهاتر کنند که نرخ ارز تهاتری رمزارز‌ها براساس بالاترین نرخ تعیین شده توسط بانک مرکزی در بازه زمانی سه ماهه، مشخص می‌شود.

تبصره ۲. فعالین استخراج رمزارز‌ها می‌توانند با اخذ مجوز از وزارت نیرو، نسبت به احداث یا مشارکت در نیروگاه برق اقدام کنند و برق تولیدی مازاد بر مصرف را به وزارت نیرو یا متقاضیان به فروش رسانند.

مزارع رمزارز به میزان مشارکت در احداث نیروگاه‌های احداثی در مناطق محروم از پرداخت هزینه حمل و نقل برق و ۵۰ درصد تعهد ارزی این ماده مستثنی و مشمول یارانه گاز مصرفی بخش کشاورزی هستند.

تبصره ۳. اجرای ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه، نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداثی با مشارکت مزارع استخراج رمزارز مشمول دریافت صرفه‌جویی مصرف سوخت، موضوع ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر است.