به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

فراخوان صدور مجوز کارگزاری

آنچه در این مطلب می خوانید ...


سازمان بورس پس از ۱۵ سال فراخوان صدور مجوز کارگزاری را منتشر کرد. به این ترتیب انحصار کارگزاری ها عملا برداشته شده و بر تعداد کارگزاری ها در بازار سرمایه افزوده می شود.

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از جلسه شورای عالی بورس، از انتشار صورت‌های مالی تصویب شده سال۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار برای مشاهده عموم خبر داد و گفت:

در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی تصویب شده سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار برای نخستین بار برای مشاهده عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد.

همچنین این سازمان روز گذشته، فراخوان صدور مجوز کارگزاری صادر کرد. در فراخوان سازمان بورس و اوراق بهادار آمده است:

به موجب اختیارات حاصله از بندهای ۲ و ۶ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه سال ۱۳۸۴ و به منظور توسعه و تقویت جایگاه نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران در بازار سرمایه، با توجه به تقاضای فعالان بازار سرمایه در خصوص تاسیس شرکت کارگزاری، دستورالعمل صدور مجوز کارگزاری در تاریخ دهم خردادماه ۱۴۰۰ به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. کلیه متقاضیان تاسیس شرکت کارگزاری می توانند درخواست‌های خود را بر اساس دستورالعمل مذکور جهت بررسی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند.

شهریورماه سال گذشته، براساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، سازمان بورس و اوراق بهادار پیش نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری‌های جدید را تدوین کرد و اولین مرحله برای رفع انحصار ۱۵ ساله در صدور مجوز کارگزاری سپری شد.

اما این اقدام تنها در مرحله تدوین پیش‌نویس مانده بود. بحث انحصار در کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه و صادر نشدن مجوز جدید برای فعالیت این نهادها در بورس نیز، مدت‌ها بود که با انتقاد فعالان بازار مواجه می‌شد.

پس از گذشت حدود هفت ماه از تهیه پیش‌نویس، دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، روزهای پایانی فروردین ماه امسال با اشاره به وضعیت مجوزها و انحصار کارگزاری‌ها اظهار داشت:

در رابطه با کارگزاری‌ها، یکی از عوامل تسهیل صدور مجوز است. دستورالعمل‌های کارگزاری‌ها نیاز به بازنگری داشت که اولین نسخه از بازنگری قبل از حضور من در سازمان انجام شد.

در این راستا یک بخشی از اصلاح قوانین در رابطه با صدور مجوز کارگزاری‌ها انجام گرفته، بخش دیگر آن در دست بحث و بررسی است که سعی می‌کنیم طی هفته‌های آتی اقداماتی را در این رابطه انجام دهیم.

به‌ زودی ضمن ابلاغ این دستورالعمل، درخواست‌های جدید را می‌پذیریم تا در آینده شاهد حضور تعدادی کارگزار جدید در بازار سرمایه باشیم. درنهایت روز گذشته با اعلام فراخوان صدور مجوز کارگزاری ، از موانع موجود بر سر راه شکسته شدن انحصار در این صنعت کاسته شد.

انحصار در صنعت کارگزاری در سال‌های اخیر، مشکلات زیادی را مانند قیمت‌های نجومی مجوزهای کارگزاری، سلب فرصت از افراد توانمند و خلاق برای توسعه بازار سرمایه، عدم پاسخگویی کارگزاری‌های موجود به تمام تقاضاهای سرمایه‌گذاران و… ایجاد کرده بود.

همانطور که اشاره شد، انتشار صورت‌های مالی تصویب شده سازمان بورس و اوراق بهادار برای نخستین بار به منظور مشاهده عموم نیز از دیگر اقدامات مهم بود.

این در حالی است که با وجود اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار در ۱۵ ‌سال گذشته، یعنی پس از تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار، متولی دریافت آمار و اطلاعات عملکرد شرکت‌های سهامی عام بوده، اما هیچگاه عملکرد مالی خود را برای اطلاع عموم منتشر نکرده است.

به گفته دهقان دهنوی، سازمان بورس به‌ عنوان یک‌ نهاد عمومی غیردولتی، هیچ الزامی برای انتشار صورت‌های مالی ندارد. اما با توجه به ‌ضرورت افزایش شفافیت در بازار سرمایه، این تصمیم توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شد.

ضمن اینکه این موضوع همواره یکی از خواسته‌های فعالان بازار سرمایه بود. به ‌طوری ‌که در سال‌های گذشته همواره بر روی انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس تاکید داشتند، اما بنا به دلایلی انجام‌ نشده بود. خوشبختانه ما امسال برای اولین بار این کار را انجام خواهیم داد.

باوجود اظهارات دهقان دهنوی درخصوص نبود الزام قانونی برای چنین اقدامی، عدم انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال‌های اخیر، موجب طرح سوال از سوی بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان بازار سرمایه شد که چرا سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر و در راس بازار سهام، اقدامی برای ارائه صورت‌های مالی خود انجام نداده است.

از سوی دیگر، شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه، شرکت‌های کارگزاری، نهادهای مالی و… باید با رعایت چنین موضوعی، سطح بالایی از ایجاد شفافیت را دنبال کنند. اما صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکنون منتشر نشده و درواقع، شفافیت در تمام ارکان بازار سرمایه وجود نداشته است.

با این حال این انتظار وجود دارد که فراخوان صدور مجوز کارگزاری و انتشار صورت‌های مالی تصویب شده این سازمان برای اولین بار، به عنوان دو اقدام مهم و اثرگذار بر بازار سرمایه تلقی شوند و با تداوم پیگیری‌ها درخصوص این دو موضوع، شفافیت افزایش یابد.