به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

لغو فروش سهام عدالت


شاید شما هم جزو سهامدارانی باشید که به دلیل افت شاخص بورس ،ارزش سهام عدالتتان کاهش یافته است و متقاضی لغو فروش سهام عدالت خود باشید. در صورتی که نمی دانید چگونه برای لغو فروش سهام عدالت خود اقدام نمایید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


لزوم امکان لغو فروش سهام عدالت


موضوع از این قرار است که چون هنگام آزاد سازی سهام عدالت ارزش آن بسیار بیشتر از ارزش کنونی آن بود ، بسیاری از سهامداران اقدام به فروش سهام عدالت کرده اند اما هنوز سهام عدالت آن ها توسط کارگزاران مربوطه به فروش نرفته است.

با توجه به اینکه زمان ارائه درخواست سهامداران مبنی بر فروش سهام عدالت ارزش ان بسیار بیشتر از ارزش کنونی ان بود ، لذا با درخواست مردم این امکان فراهم شد که کسانی که فروش سهام عدالت آن ها در دست بررسی است بتوانند برای لغو فروش سهام عدالت خود اقدام کنند. تا شاید زمان دیگری که اوضاع بورس بهتر بود آن را بفروشند.


از چه زمانی امکان لغو فروش سهام عدالت فراهم می شود ؟


امکان لغو سفارش سهام عدالت بیش از ۱۰ روز است که فراهم شده و سهامدارانی که از طریق بانک‌ها یا کارگزاری‌ها اقدام به فروش سهام خود کرده بودند می‌توانند نسبت به حذف آن اقدام کنند.

به گزارش گروه خبری وکلای بازرگان به نقل از تجارت‌نیوز، پس از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه، از مجموع ۴۹ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت، حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند.

بر این اساس ابتدا امکان فروش ۳۰ درصد و پس از چند ماه سپس امکان فروش ۳۰ درصد دیگر (یعنی مجموعا ۶۰ درصد) از سهام عدالت برای مشمولین این سهام فراهم شد و از آنجایی که این اتفاق در روزهای صعودی بازار سرمایه اتفاق افتاد، برخی سهامداران اقدام به فروش سهام خود کردند.

اتفاقی که باعث شد یا سهام آن ها فروش نرود یا با ارزش کم به فروش برسد. به همین دلیل بنا به درخواست تعداد زیادی از مشمولان سهام عدالت مبنی بر ایجاد لغو فروش سهام عدالت ، زیرساخت‌های لازم در اختیار بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که مشمولان از چهارشنبه ۱۴ آبان ماه می‌توانستند درخواست حذف سفارش فروش خود را لحاظ کنند.

بر این اساس، در سامانه‌های فروش سهام عدالت بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری بخش لغو سفارش فروش افزوده شده است تا سهامداران بتوانند از این گزینه نیز استفاده کنند.

البته سهامداران باید به این نکته مهم توجه کنند که درخواست لغو فروش سهام عدالت زمانی اجرا خواهد شد که سهام مشمولان در سامانه‌های سهام عدالت به فروش نرفته باشد.

همچنین در صورت عدم مراجعه سهامداران به درگاه شرکت‌های کارگزاری و عدم لغو سفارش، سهام آنها بر اساس قیمت‌های روز بازار به تشخیص کارگزار و در چارچوب قوانین و مقررات به فروش رسیده و وجوه حاصل از آن به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

بر این اساس از لحظه درخواست لغو فروش سهام عدالت توسط سهامدار تا زمانی که فرد جواب نهایی که پذیرش یا لغو شد را دریافت می‌کند، حداکثر سه روز کاری زمان می‌برد.

البته ابتدا سهام دار باید با مراجعه به پنل وضعیت سهام خود را ببینند و چنانچه در وضعیت سهام عدالت که برای فروش گذاشته بودند “در دست بررسی” یا “سفارش باز” بود می‌توانند نسبت به لغو فروش سهام عدالت اقدام کنند.


فروش سهام عدالت متوقف شد


پیگیری‌ها از سازمان بورس و اوراق بهادار حاکی از آن است که فروش سهام عدالت با دستور مقام ناظر در بورس متوقف شده است.

اگر چه چند هفته از فراهم شدن امکان لغو فروش سهام عدالت در کارگزاری‌ها می‌گذرد، اما برخی از کارگزاری‌ها به سهامداران خود پیامکی ارسال کرده‌اند که با مراجعه به پنل سهام عدالت خود درخواست فروش خود را لغو کنند.

در متن این پیامک آمده است: « مشتری محترم (فروشنده سهام عدالت) با توجه به نوسانات اخیر بازار سرمایه و نظر به اینکه سفارش فروش جنابعالی تا به حال اجرا نشده، می‌توانید نسبت به لغو سفارش خود با مراجعه به درگاه کارگزاری اقدام نمایید. بدیهی است در صورت عدم مراجعه، فروش سهام به قیمت روز بنا بر تشخیص کارگزاری منتخب در چهارچوب قوانین‌ومقررات جاری بازار خواهد بود. شرکت سپرده گذارى مرکزى»

لازم به ذکر است که از اواخر مرداد ماه عملا فروش سهام عدالت برای کارگزاری‌ها ناممکن شد و بسیاری از سهامداران هنوز پولی دریافت نکرده‌اند.