مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری


« مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری » پیرو دستور رئیس قوه قضاییه، در دادگستری تهران با حضور رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری گروه وکلای بازرگان به نقل از ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، یحیی جعفری رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در مراسم افتتاح «مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری» اظهار داشت:

این مجتمع در راستای کمک به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و یاری رساندن به جهش تولید متشکل از واحدهای صلح و سازش، اداره ارشاد، شعبه بدوی، شعبه تجدید نظر و نهاد داوری با حضور قضات شایسته و مجرب افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:

با توجه به اینکه قانون آیین دادرسی تجاری هنوز تصویب نشده است، بنابراین صلاحیت‌هایی که برای مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری در نظر گرفته شده در قالب دستورالعمل‌هایی از جمله قراردادهای خرید و فروش میان شرکت‌های تجاری در بسترهای سنتی و الکترونیکی خواهد بود.

جعفری اظهارداشت که شرط رسیدگی به دعاوی در مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری آن است که طرفین دعوی در زمره شرکت‌های تجاری باشند، همچنین مباحث داوری نیز در این مجتمع پیگیری می‌شود.

در مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری علاوه بر تخصص گرایی و سرعت رسیدگی به دعاوی، مقوله کیفیت نیز مدنظر است و در همین راستا در این مجتمع از قضات نخبه آشنا با مسائل حقوقی استفاده خواهد شد .

لازم به ذکر است که حجت الاسلام دهقانی نیا که سرپرستی این مجتمع را پذیرفتند نیز در زمره شخصیت‌های قضایی آشنا به مسائل اقتصادی و تجاری هستند.


پرونده‌های راکد مجتمع‌های دیگر به مجتمع دعاوی تجاری ارجاع نمی‌شود


در ادامه این مراسم، حسن زاده رئیس حوزه ریاست دادگستری تهران اظهار داشت:

ما در دادگستری تهران در حوزه‌های مختلف برای کمک به بخش‌های مختلف کشور، مجتمع‌های ویژه قضایی دایر کرده ایم و این روند ادامه خواهد داشت. مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری نیز که امروز افتتاح شد با درخواست فعالان حوزه اقتصاد کشور تاسیس شد.

وی با اشاره به ارتباط میان محیط کسب و کار و دادگستری گفت:

افتتاح مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری گامی در جهت ارتقا محیط کسب و کار در کشور ما در قالب شاخصه‌های بانک جهانی است.

راه اندازی دادرسی مجازی و الکترونیک برای رسیدگی به دعاوی شرکت‌های تجاری خارجی فعال در کشور ما در مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری دنبال خواهد شد.

لازم به ذکر است که مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری با سه شعبه آغاز به کار می‌کند و به هیچ وجه پرونده‌های راکد مجتمع‌های قضایی دیگر به این مجتمع ارجاع نخواهد شد.

در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری از قضات نخبه‌ای که به حوزه اقتصاد تسلط دارند استفاده می‌شود و در رأس آن‌ها حجت الاسلام دهقانی نیا خواهد بود.


استفاده از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی در مجتمع دعاوی تجاری


در ادامه این مراسم امیررضا حجت الاسلام والمسلمین امیررضا دهقانی نیا سرپرست مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری اظهار داشت:

این مجتمع طلیعه‌ای برای رسیدگی به دعاوی تجاری در کشور است که ضامن سه مولفه سرعت، دقت و امنیت مبادلات اقتصادی و تجاری در کشور است. ما در این مجتمع نهاد داوری را با حداکثر ظرفیت فعال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی نیز در این مجتمع قضایی بهره بگیریم.

در مجتمع قضایی رسیدگی به دعاوی تجاری تلاش خواهیم کرد با استفاده از ظرفیت قانونی حقوق تجارت ضمن پایین آوردن زمان رسیدگی و افزایش دقت، همه جوانب مرتبط با موضوعات حقوقی و قضایی شرکت‌های تجاری داخلی و شرکت‌های خارجی فعال در کشور را مورد رسیدگی قراردهیم.

در پایان این مراسم لوح انتصاب سرپرستی مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری از سوی ستایشی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران به حجت الاسلام والمسلمین دهقانی نیا ارائه شد.

محمدجواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری تهران پیش از این در این باره، گفته بود که مطابق دستور ریاست قوه قضاییه مبنی بر لزوم تخصصی شدن رسیدگی به دعاوی و همچنین لزوم حفظ و ارتقاء سطح امنیت اقتصادی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.