به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

راهنمای مجوز بسته بندی حبوبات


در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت مجوز بسته بندی حبوبات را به همراه مدارک و شرایط لازم برای دریافت این مجوز به طور کامل و جامع خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

پس چنانچه می خواهید کسب و کار خانگی بسته بندی حبوبات راه اندازی کنید و نیاز به مجوز بسته بندی حبوبات دارید، پیشنهاد میکنیم این مطلب را از دست ندهید.

 

عنوان رسمی و اداری مجوز
شغل‌ خانگی پاک کننده و بسته بند انواع حبوبات، دانه غلات
دریافت کننده مجوز
اشخاص حقیقی
دستگاه صادر کننده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شرایط لازم برای صدور مجوز بسته بندی حبوبات


شرایط دریافت مجوز بسته بندی حبوبات عبارتند از :

 

ردیف شرایط
1 انجام کار صرفاً توسط عضو یا اعضاء خانواده در واحد مسکونی
2 حداقل فضای موردنیاز : 20 متر مربع
3 عدم ایجاد آلودگی های زیست محیطی، صوتی و بصری و رعایت کامل حقوق همسایگان
4 عرضه و فروش محصول در خارج از واحد مسکونی
5 عدم تردد غیرمتناسب با فضای محل سکونت به ویژه در مجتمع های مسکونی
6 حداقل سن 18 سال
7 اقامت درمحل اجرای طرح
8 داشتن گواهی مهارت یا گواهی سابقه کاری از یک شاغل در شغل مورد تقاضا
9 وجود امکانات برق، تلفن، اینترنت و آب بهداشتی در محل کار
10 محل مناسب برای انجام فعالیت : شهر و روستا
11 استان ها و شهرستان های مناسب برای این شغل: سراسر کشور
12 نوع منزلی که انجام فعالیت در آن مناسب یا امکان پذیر است : واحد مسکونی آپارتمانی: بلی خانه های غیرآپارتمانی (خانه های معمولی): بلی سایر ( چادر – کپر – آلونک – زاغه ): خیر
13 دریافت تاییدیه مسئول فنی بر اساس رعایت شرایط زیر:

1)مکان آماده سازی محدود به آشپزخانه واحد مسکونی بوده و باید از امکان شستشو، نظافت و ضد عفونی کردن برخوردار باشد. متقاضی مجاز به افزودن هر گونه تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، کارگاهی و آشپزخانه صنعتی نمی باشد

2)درب ها (در صورت وجود) باید دارای سطوح صاف و قابل شستشو بوده و جنس آنها از مواد مقاوم به رطوبت باشند. درز بندی لازم برای جلوگیری از ورود حشرات مانند پشه ، سوسک و …. و جوندگان مانند موش در نظر گرفته شود

3)دیوارها باید رنگ روشن داشته و صاف، بدون ترک و خلل و فرج و غیر قابل نفوذ به رطوبت و حرارت و قابل شستشو باشند.

4)کف باید کاملاً مقاوم، صاف، بدون ترک، قابل شستشو و ضد عفونی کردن باشد و همچنین دارای آبرو و شیب کافی به سمت مسیر آبرو باشد تا از تجمع آب در سطح کف جلوگیری شود.

5)ارتفاع سقف حداقل 270 سانتیمتر باشد. (ارتفاع معمول در واحدهای مسکونی) بدون ترک، خلل و فرج ، غیر قابل نفوذ به رطوبت و حرارت و قابل نظافت باشند.

6)کلیه پنجره ها باید دارای توری ریز که مانع ورود حشرات شود باشند. همچنین قابل شستشو و نظافت باشند.

7)آب مورد استفاده باید آب آشامیدنی (لوله کشی شهری) باشد . چنانچه محل در مناطق روستایی قرار گرفته است، آب مورد استفاده باید از نظر بهداشتی مورد تایید شبکه بهداشت منطقه روستایی باشد.

8)ملزومات و ظروف مورد استفاده باید از وسایل و ابزار آشپزخانه بوده و فقط برای آماده سازی و بسته بندی محصولات باشد. جهت بسته بندی فراورده، صرفاً استفاده از دستگاه دوخت حرارتی دستی و یا شرینک دستی و سایر لوازم آشپزخانه خانگی نظیر دستگاه خشک کن و خرد کن یا اسلایسر خانگی مجاز است.

9)کلیه سطوح کف، دیوارها، درها، پنجره ها باید با مواد شوینده و پاک کننده دارای مجوز بهداشتی، نظافت، شسته و پاکیزه شوند. در صورت استفاده از ابزار و سطوح و ظروف برای تهیه مواد غذایی یا بسته بندی آن، باید قبل و پس از بکارگیری شسته و به نحو مناسبی خشک شوند.

10)کلیه افراد خانوار باید دارای کارت بهداشتی معتبر باشند. درضمن گذراندن دوره های آموزشی اصول بهداشت فردی (GHP) و اصول بهداشت مواد غذایی برای متقاضی الزامی است.

استفاده از لباس کار روشن شامل روپوش یا پیش بند، دستکش، ماسک و کلاه پارچه ای در حین انجام کار الزامی است. همچنین در هنگام کار از ساعت، انگشتر و هر وسیله زینتی دیگر نباید استفاده شود.

11)مقادیر آماده سازی و بسته بندی فرآورده با توجه به گنجایش آشپزخانه تعیین می گردد و واحد خانگی باید فرآورده هر روز را در پایان همان روز عرضه نموده و مجاز به انبارش آن نمی باشد.

12)مواد بسته بندی مورد استفاده باید از جنس دارای مجوز بهداشتی . پروانه ساخت ( جهت تماس با فرآورده های غذایی و آشامیدنی باشد.

الزامات برچسب گذاری شامل : درج عبارت “تولید خانگی ” ، ” کد واحد خانگی/ کد مسئول فنی / شناسه معاونت ” ، ” آدرس محل آماده سازی(اختیاری)”، ” شماره تماس ” ، ” نام فراورده ” ، “عمده ترکیبات تشکیل دهنده ” می باشد.

14 داشتن تاییدیه اعلام ثبت گواهی اظهار مشاغل خانگی صادره توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ناظر

مدارک لازم برای صدور مجوز بسته بندی حبوبات


ردیف مدارک
1 گواهی مهارت یا گواهی سابقه کاری از یک شاغل در شغل مورد تقاضا
2 تاییدیه مسئول فنی
3 تاییدیه اعلام ثبت گواهی اظهار مشاغل خانگی صادره توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ناظر

استعلامات بین دستگاهی


ردیف استعلام
1 تاییدیه اعلام ثبت گواهی اظهار مشاغل خانگی

توجه: براساس احکام قانونی، ارسال تمامی استعلامات بین دستگاهی (آب، برق، گاز، محیط زیست، منابع طبیعی و…) و پیگیری و دریافت پاسخ آنها برای هر مجوز کسب و کار، به عهده مرجع اصلی صادرکننده مجوز بسته بندی حبوبات است.

بر این اساس، مرجع اصلی صادرکننده مجوز بسته بندی حبوبات، موظف است مدارک احتمالی لازم برای دریافت پاسخ استعلام ها را در درگاه تخصصی خود بطور دقیق و شفاف اعلام و بصورت الکترونیکی از متقاضی دریافت و طی زمان تعیین شده برای صدور این مجوز، پاسخ این استعلام ها را نیز اخذ نماید.


مجوزهای پیش نیاز برای دریافت مجوز بسته بندی حبوبات


ردیف مجوز لینک
بدون مورد

زمان لازم برای صدور مجوز بسته بندی حبوبات از زمان تاييد مدارک


3 روز کاری

مدت اعتبار مجوز بسته بندی حبوبات


1 سال

هزینه های دریافت مجوز بسته بندی حبوبات


ردیف عنوان مبلغ (ریال) توضیحات پیوست
1 هزینه ابطال تمبر مالیاتی ۱۰۰٬۰۰۰ ریال
1 هزینه صدور مجوز بهداشتی ۲٬۲۵۰٬۰۰۰ ریال