2.7/5 - (3 امتیاز)

راهنمای دریافت مجوز تولید بدون کارخانه


در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت مجوز تولید بدون کارخانه را به طور جامع و کامل خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. اطلاعاتی مانند مزایای تولید بدون کارخانه و شرایط دریافت این مجوز از نمونه موضوعاتی است که در این مطلب گنجانده شده است.

پیش از آنکه به چگونگی دریافت مجوز تولید بدون کارخانه بپردازیم، بهتر است بدانیم که تولید بدون کارخانه به چه معناست.

تولید بدون کارخانه فرصتی مناسب برای رونق بخش خصوصی و رشد بنگاه‌های کوچک اقتصادی است. در این روش بدون نیاز به سرمایه گذاری‌های عمده، با استفاده از امکانات و زیرساخت‌های موجود فعالیت‌های تولیدی شکل می‌گیرد.

بسیاری از محصولاتی که در قالب مشاغل خانگی و یا تولیدی‌ های کوچک در حال تولید هستند، در واقع با کمترین میزان سرمایه، تجهیزات و امکانات موجود کاری تولید محور انجام می‌دهند.

بنابراین این بنگاه‌ها با محدودیت‌های سرمایه گذاری‌شان، تولیدی بدون کارخانه ایجاد کرده‌اند.

برخی دیگر از تولید کنندگان نیز از ظرفیت سایر واحدهای تولیدی برای محصول خود استفاده می کنند. در این روش صاحبان برند و یا کسانی که مالکیت یک محصول را دارا هستند، سفارش ساخت آن کالا را به کارخانه‌ای دیگر می‌دهند.

امروزه بسیاری از کشورها برای کاهش قیمت تمام شده، سفارش تولید محصول خود را به کشوری می دهند که در تولید تخصص بیشتری داشته و نیروی انسانی ارزان تری دارد.

عنوان مجوز مجوز تولید بدون کارخانه
دریافت کننده مجوز اشخاص حقوقی
دستگاه صادر کننده وزارت صنعت، معدن و تجارت – سازمان صنعت معدن و تجارت

مزایای دریافت مجوز تولید بدون کارخانه


همان طور که در ابتدا گفتیم، پیش از دریافت مجوز تولید بدون کارخانه بایستی مزایای این روش را بیان کنیم.

هر فرد یا کسب و کاری که تولید بدون کارخانه انجام می دهد، یک برند را به نام خود ثبت کرده و سیستم بازاریابی و برندینگ منحصر به فردی برای خودش ایجاد کرده است اما خودش تولید را ادامه نخواهد داد، بلکه تولید را برون سپاری کرده و آن را به یک کارخانه دیگر واگذار خواهد کرد.

از این رو، کارخانجاتی که ظرفیت خالی برای تولید دارند، با افراد صاحب برند و دارای مجوز تولید بدون کارخانه همکاری می کنند تا کار تولید آن ها را ادامه دهند.

به این ترتیب، سرمایه گذاری اولیه در استراتژی تولید بدون کارخانه وجود ندارد.

کارگاه های تولیدی که با این استراتژی پیش می روند نسبت به تغییرات احتمالی در بازار انعطاف پذیر خواهند بود.

کشورهای مختلف از این روش برای افزایش میزان تولید و بالا بردن صادرات استفاده می شود.

اختلاف انرژی طی موازی کاری در بخش تولید جلوگیری می شود.

همچنین مزیت دیگر این استراتژی، اشتغال زایی است.

بنابراین استفاده از این استراتژی، به رشد صادرات و تولید داخلی کمک بسیاری می کند؛ در عین حال هم هزینه زیادی ندارد و انجام سرمایه گذاری اولیه در آن ضروری نیست.

البته از آن جا که استفاده از این استراتژی منجر به ایجاد یک کسب و کار خواهد شد، طراحی یک مدل کسب و کار بسیار مفید خواهد بود.

یکی از بزرگترین مزایای داشتن مجوز تولید بدون کارخانه برون سپاری تولید است. یعنی تولیدکننده‌ای که قصد تولید محصولی را دارد این کار را به کارخانه‌های دیگر واگذار می‌کند و آن‌ها فرآیند تولید را پیش خواهند برد.

یعنی افرادی که کارخانه دارند با صاحبان برند به توافق می‌رسند تا تولید محصولات صاحب برند را انجام دهند.

تولیدات بدون کارخانه فقط مختص به شاخه صنعت نیست، وقتی بتوانیم از مشاغل خانگی نیز حمایت کنیم، در واقع از تولیدات بدون کارخانه حمایت کرده‌ایم.

در این نوع از تولیدات بدون هزینه برای ساخت مکان‌های ویژه برای کسب و کار می‌تواند به سوددهی خوبی رسید و این کمک می‌کند تا مشاغل خانگی رشد و گسترش پیدا کند.

تولیدات بدون کارخانه به کاهش آلودگی هوا و کاهش تردد کمک می‌کند. وقتی کسی بخواهد یک کارخانه تأسیس کند باید تمام جوانب آن را در نظر بگیرد، از جمله حمل و نقل، آسیب های زیست محیطی و …

اما وقتی از ظرفیت موجود در یک کارخانه و یک تولیدی برای تولید محصول خود استفاده کند، از آلودگی‌های زیست محیطی جلوگیری می‌کند.

با ایجاد و رونق چنین فضای تولیدی در کشور، واحدهایی که تنها کارشان تولید است، به وجود خواهند آمد. در نتیجه این بنگاه ها روز به روز از تکنولوژی و تکنیک های نوین تری برای تولید استفاده می کنند. تحت چنین شرایطی سایر کشورها نیز به این بنگاه ها سفارش تولید خواهند داد.

تولید بدون کارخانه هنوز در ایران به طور جدی آغاز به کار نکرده است، اما با توجه به برخی مشکلات اقتصادی که درگیر آن هستیم، تولید بدون کارخانه به کمک اقتصاد و تولید کنندگان خواهد آمد.

همچنین این مورد بر روی قیمت کالاها نیز تأثیر مثبت می‌گذارد و باعث می‌شود قیمت بسیاری از محصولات به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

برای آن که بتوانید سهمی در بازار داشته باشید، حتما باید یک نام و برند مشخصی برای محصولاتتان در نظر بگیرید. اما تنها ثبت برند برای این کار کافی نیست، شما باید یک علامت تجاری (لوگو) برای کالای خود ثبت بکنید.

همان طور که بارها در مطالب مربوط به ثبت برند گفتیم، با این کار هم در بخش بازاریابی بهتر می توانید عمل کنید و هم اجازه نمی‌دهید که کسی از برند شما سو استفاده کند.

توجه داشته باشید که برخی از کالاها نیاز به دریافت مجوزهای دیگری مانند بهداشت و استاندارد دارد، دریافت این مجوزها به شما این امکان را می دهد که محصولتان را در هر فروشگاهی وارد نمایید.


افزایش رونق اقتصادی با دریافت مجوز تولید بدون کارخانه


اعطای مجوز تولید بدون کارخانه راه حلی است که مسئولان اقتصادی جهات افزایش رونق اقتصادی کشور در نظر گرفته‌اند.

امروزه، وضعیت اقتصادی کشور به سویی سوق پیدا کرده است که بسیاری از کسب و کارها و واحدهای تولیدی نیمه فعال در کشور به دلیل نداشتن سرمایه کافی برای تکمیل واحدهای تولیدی و یا ساخت کارخانه، از فعالیت و تولید باز مانده‌اند.

همین موضوع سبب افزایش نرخ بیکاری در بخش صنایع کشور شده است.


ضرورت استفاده از مجوز تولید بدون کارخانه


مجوز تولید بدون کارخانه عنوان مدل جدیدی از کسب و کار است که در سال‌های گذشته توسط برخی تولیدکنندگان مورد توجه قرار گرفته است؛

که با اتخاذ استراتژی برون‌سپاری کامل بخش ساخت و توجه به بخش‌های دیگر زنجیره تولید که ارزش بیشتری برای بنگاه دارند، سودآوری مناسبی را برای کسب و کار خود ایجاد نموده اند.

مجوز تولید بدون کارخانه در واقع سیستمی ایجاد می‌کند که برای تولید یک محصول احتیاجی به سرمایه‌گذاری جدید در زمین، تاسیسات و ماشین آلات نمی باشد و از زیرساخت‌های موجود باتبدیل‌ ظرفیت‌های بالقوه موجود به بالفعل استفاده می گردد.

در واقع هزینه کمتر و بهره‌وری بیشتر. امروزه مسئله بهره‌وری و استفاده بهینه از تمامی امکانات تولیدی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها نقش کلیدی دارد.


شرایط لازم برای اخذ مجوز تولید بدون کارخانه


ردیف شرایط توضیحات پیوست
1 انعقاد قرارداد رسمی فیمابین درخواست کننده با تولید کننده اصلی دارای پروانه بهره‌برداری
2 ثبت شرکت توسط متقاضی
3 ثبت نشان تجاری (ثبت برند)
4 دارا بودن دفتر کار ملکی یا استیجاری
5 انعقاد قرارداد رسمی تولید

مدارک لازم برای صدور مجوز تولید بدون کارخانه


ردیف مدارک توضیحات
1 قرارداد رسمی فیمابین درخواست کننده با تولید کننده اصلی دارای پروانه بهره‌برداری
2 گواهی ثبت شرکت
3 گواهی ثبت نشان تجاری
4 گواهی قرارداد تولید
5 سند مالکیت یا اجاره نامه

استعلامات بین دستگاهی


ردیف استعلام
1 گواهی ثبت نشان تجاری (گواهی ثبت برند )

توجه: براساس احکام قانونی، ارسال تمامی استعلامات بین دستگاهی (آب، برق، گاز، محیط زیست، منابع طبیعی و…) و پیگیری و دریافت پاسخ آنها برای هر مجوز کسب وکار، به عهده مرجع اصلی صادرکننده مجوز است.

بر این اساس، مرجع اصلی صادرکننده این مجوز، موظف است مدارک احتمالی لازم برای دریافت پاسخ استعلام ها را در درگاه تخصصی خود بطور دقیق و شفاف اعلام و بصورت الکترونیکی از متقاضی دریافت و طی زمان تعیین شده برای صدور این مجوز، پاسخ این استعلام ها را نیز اخذ نماید


مجوز های پیش نیاز برای دریافت مجوز تولید بدون کارخانه


ردیف مجوز لینک
بدون مورد

زمان لازم برای صدور مجوز از زمان تاييد مدارک


پس از تایید شدن مدارک، ۷ روز کاری طول میکشد تا مجوز تولید بدون کارخانه صادر شود.


مدت اعتبار مجوز تولید بدون کارخانه


مدت اعتبار مجوز تولید بدون کارخانه ۱۲ ماه می باشد.

۱۲ ماه بر اساس قرارداد رسمی فیمابین در صورت استقرار واحدها در محل استیجاری می‌باید اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه معتبر صادره از سوی مشاوران املاک مجاز ، ارائه شود‌.

مدت اعتبار مجوز تولید بدون کارخانه برای اینگونه واحدها حداکثر تا پایان مدت اجاره خواهد بود و تمدید اعتبار آن منوط به ارائه اجاره نامه معتبر با مهلت حداقل یک ساله ( از زمان تمدید اعتبار ) خواهد بود.


هزینه های لازم برای دریافت مجوز تولید بدون کارخانه


در ادامه میتوانید مبلغ هزینه لازم برای دریافت این مجوز را مشاهده نمایید.

ردیف عنوان مبلغ (ریال) توضیحات پیوست
1 ۱۵۰٬۰۰۰ ریال