مجوز خانه مسافر یا مجوز اجاره ویلا


در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه در خصوص مجوز خانه مسافر یا مجوز اجاره ویلا لازم است بدانید ارائه دهیم.

طبق اصلاحیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 94، خانه مسافرها فعالیت خود را آغاز کردند. بر این اساس تاسیسات گردشگری به جز هتل و مسافرخانه‌ها به عنوان خانه مسافر درجه‌بندی و نرخ گذاری می‌شوند.


تعریف خانه مسافر


پیش از اینکه به نحوه دریافت مجوز خانه مسافر بپردازیم، بهتر است به تعریف خانه مسافر و انواع آن بپردازیم.

خانه مسافر به واحدهای اقامتی با کاربری مسکونی و مالکیت خصوصی گفته می‌شود. خانه مسافرها بر اساس شرایط آب و هوایی هر استان مجوز اقامت گردشگران داخلی و خارجی را دریافت می‌کنند.

خانه مسافرها انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر است:

۱- ویلا

ویلا یک واحد اقامتی با حیاط اختصاصی است. ویلاها در محیطی آرام و کاملا خصوصی قرار دارند. ویلاها می‌توانند در مناطق ییلاقی، کوهستانی، سواحل دریا و سایر مناطق تفریحی متناسب با شرایط آب و هوایی ساخته شوند.

این اقامتگاهها در نوع یک طبقه و دو طبقه هستند. ویلاها دارای هال، پذیرایی، غذاخوری، آشپزخانه، انباری و سرویس بهداشتی و حمام هستند.

۲- آپارتمان

آپارتمان یک واحد اقامتی مستقل است. تمام فضاها و امکانات استراحت و پذیرایی در آپارتمان پیش بینی شده است. آپارتمانها دارای اتاق، حمام، پذیرایی، غذاخوری، آشپرخانه و سرویس بهداشتی هستند.

۳- خانه

خانه واحد اقامتی است که در آن اتاق خواب، نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، غذاخوری و سرویس بهداشتی و حمام قرار دارد.

۴- سوئیت

سوئیت واحد اقامتی است که در آن آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و محل خواب در فضای مشخصی در کنار هم قرار گرفته است.


شرایط دریافت مجوز خانه مسافر


اولین و اصلی ترین برای مجوز خانه مسافر، داشتن مجوز گردشگری است. برای ثبت ویلاهای شخصی و یا دیگر اقامتگاه ها در سایت های گردشگری معتبر، دریافت مجوز گردشگری الزامی است. زیرا اعتبار قانونی و وجود مجوز گردشگری در جلب اعتماد مسافران و گردشگران نقش بسیار مهمی دارد.

برای این که یک ملک بتواند مجوز گردشگری را دریافت کند، باید استانداردهای لازم را داشته باشد. این استانداردها شامل ایمنی و امنیت ساختمان، امکانات رفاهی مناسب، و تجهیزات مورد نیاز برای آرامش و اقامت مسافران و گردشگران می شوند.

دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی تنها توسط صاحب سند ملک امکان پذیر است و این یک امر بسیار مهم در جلوگیری از فعالیت شیادان و کلاهبردان در اجاره دادن ملک هایی است که از نظر قانونی مشکل دارند و می توانند برای سایت های اجاره آنلاین و گردشگران مشکلاتی را به وجود بیاورند.

وجود مجوز قانونی برای اجاره ملک های شخصی در سایت های گردشگری ضروری است و مسافران و گردشگران با اطمینان خاطر بیشتری می توانند نسبت به اجاره ویلاهای شخصی یا اقامتگاه های دیگر اقدام کنند.

پس با دریافت مجوز گردشگری به سه نتیجه بسیار مهم و ضروری می توان دست یافت:

 • رعایت استانداردهای لازم در ملک های اجاره ای
 • جلوگیری از فعالیت افراد شیاد و کلاهبردار
 • جلب اعتماد گردشگران و مسافران از اجاره ملک های شخصی
 • روش دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی برای اجاره به مسافران

اقدامات لازم برای دریافت مجوز خانه مسافر ( مجوز اجاره ویلا )


پیش از این که نسبت به دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی اقدام کنید، ابتدا باید بدانید که ملک شخصی شما جزو کدام دسته از گروه های اقامتگاه ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد و برای دریافت مجوز خانه مسافر ( مجوز اجاره ویلا ) چه شرایطی لازم است.

صرف نظر از این که ملک در کدام گروه اقامتگاه ها قرار دارد و دارای چه نوع سبک معماری است یا در کدام شرایط اقلیمی قرار دارد، اولین ویژگی که یک اقامتگاه برای دریافت مجوز لازم است داشته باشد، این است که باید دارای تمام اصول ایمنی برای یک اقامت امن و تامین امنیت مسافران و گردشگران در آن ملک باشد.

دومین ویژگی مهم که در سطح بندی اقامتگاه ها نیز اثر می گذارد، امکانات رفاهی و تجهیزات بهداشتی ملک های شخصی است که برای دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی بسیار ضروری است. این امر به ویژه برای دریافت مجوز اقامتگاه هایی اهمیت دارد که بیشتر برای بازدید توریست های خارجی در نظر گرفته شده اند.

سومین مورد که در کسب مجوز گردشگری برای ویلاهای شخصی بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد، میزان دسترسی ویلا به امکانات رفاهی و اجتماعی است و باید تا حد امکان دور از مکان های پر سرو صدا و مراکز پرتردد شهری باشد.

این مواردی که ذکر شد از جمله اقداماتی است که پیش از دریافت مجوز برای ملک شخصی باید نسبت به رعایت شدن آن ها در بنای ساختمان اقدام کنید. پس از اطمینان از استانداردهای ایمنی و بهداشتی و برخورداری از امکانات رفاهی لازم، می توانید برای دریافت مجوز گردشگری اقدام کنید.


مراحل اخذ مجوز خانه مسافر ( مجوز اجاره ویلا )


برای اخذ مجوز خانه مسافر ( مجوز اجاره ویلا ) ابتدا باید به سازمان میراث فرهنگی استانی مراجعه کنید. مراحل اخذ مجوز خانه مسافر به شرح زیر است:

 • روش دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی برای اجاره به مسافران برای دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی که برای اجاره به مسافران و گردشگران در نظر گرفته می شوند، باید از طریق وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام کنید.
 • پس از درخواست مجوز گردشگری توسط صاحب سند ملک، کارشناسان سازمان با بازدید از ملک به بررسی آن می پردازند و پس از انجام مراحل قانونی لازم، در صورتی که ملک مورد نظر واجد شرایط لازم برای کسب مجوز گردشگری باشد، مجوز گردشگری برای آن صادر می شود.

مواردی که کارشناسان در بازدید از ملک های شخصی به منظور کسب مجوز گردشگری به بررسی آن می پردازند شامل :

 • رعایت اصول ایمنی بنای اصلی اقامتگاه یا ویلای شخصی،
 • امکانات رفاهی، تجهیزات بهداشتی و سیستم های گرمایشی و بهداشتی،
 • میزان دسترسی اقامتگاه ها به مراکز درمانی، تجهیزات ارتباطی در منطقه ای که اقامتگاه یا ویلا در آن قرار دارد، می شوند.

برای دریافت مجوز گردشگری اقامتگاه و ویلاهای شخصی، بازدید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و تایید آن ها بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم تایید کارشناسان، ادامه مراحل بعدی برای کسب مجوز امکان پذیر نیست.

پس از تایید کارشناسان سازمان، مرحله بعدی ارائه سند مالکیت و مدارکی است که در آن عدم سوء پیشینه و اعتیاد مالک نشان داده شده است. در اقامتگاه های بومی که به جز مالک، کارکنان شامل افراد بومی هستند نیز باید گواهی سلامت بهداشت و روان را از سازمان های مربوطه را دریافت کنند.

در مرحله بعدی، سازمان با بررسی نتایج بازدید کارشناسان از ملک و مدارک ارائه شده از سوی مالک و با توجه به شرایط بنای اصلی ساختمان، رتبه ملک مورد نظر را بر اساس دسته بندی اقامتگاه های گردشگری و بوم گردی در وزرات میراث فرهنگی تعیین کرده و مجوز لازم را صادر می کند.

 • تعرفه تشکیل پرونده برای صاحبخانه به شرح زیر است:
  • درجه 1 :2,000,000 ریال
  • درجه 2 : 1.500.000 ریال
  • درجه 3 : 1.000.000 ریال
 • تحویل پرونده ملک به اماکن برای بازدید توسط مجری طرح
 • اخذ پروانه بهره‌برداری ملک

پروانه‌ بهره‌برداری ملک شما از طریق سامانه‌ خانه مسافر صادر می‌شود. فرآیند خودکار تشکیل پرونده، رسیدگی، نظارت، بازرسی و همچنین دریافت نسخه چاپی حاوی هولوگرام و کد کامپیوتری (کدQR/BNB ) هم از این سامانه انجام خواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید که برای هر واحد اقامتی باید پروانه بهره‌برداری جدا و مستقل دریافت کنید. (برای مثال اگر صاحبخانه 5 واحد مستقل آپارتمانی دارد باید برای هر واحد به صورت جدا پروانه بهره‌برداری دریافت کند.)


نتیجه گیری


بدیهی است که دریافت مجوز خانه مسافر ( مجوز اجاره ویلا ) فرآیندی زمان بر است، اما برای این که بتوانید از ملک شخصی خود در گردشگری و بوم گردی درآمد خوبی را کسب کنید، باید حتما مجوزهای قانونی لازم را بدست آورید.

زیرا تنها در این صورت می توانید اعتماد مسافران و گردشگران را به یک اقامت امن در ملک خود جلب کنید.