3.9/5 - (17 امتیاز)

مجوز فست فود سیار


شاید یکی از مجوز های کسب وکاری که در روزهای شیوع کرونا و شرایط اقتصادی نامناسب متقاضی زیادی دارد مجوز فست فود سیار است. از آنجا که این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا ، وزارت بهداشت توصیه اکیدی بر عدم صرف غذا در محیط رستوران دارد فست فود های سیار با استقبال بیشتری توسط مردم روبرو شده اند.

به طور کلی ، براساس آمار موسسه All Business صنعت خوراکی یکی از دشوارترین حوزه ها برای شروع کسب و کار جدید است. در این مقاله هدف اصلی نحوه دریافت مجوز برای نوع خاصی از فعالیت در صنعت رستوران داری است.

شاید شما هم در خیابان ها خودروهای دارای آشپزخانه سیار را دیده باشید. بسیاری از کارآفرینان خلاق از چنین خودروهایی به عنوان فست فود سیار استفاده می کنند. به این ترتیب شروع کار آنها در صنعت بزرگ مواد غذایی با گامی کوچک اما مطمئن صورت می گیرد.

بدون تردید ریسک های شروع فعالیت رستوران داری با آشپزخانه سیار بسیار کمتر از نمونه های دیگر است. اما باید توجه داشته باشید که برای راه اندازی این کسب و کار حتما از سازمان های ذیربط مجوز فست فود سیار دریافت کنید.

چنانچه شما نیز قصد راه اندازی یک فست فود یا کافی شاپ سیار دارید برای اینکه بدانید چگونه می توان مجوزهای لازم را دریافت کرد با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


فرم درخواست مشاوره رایگان برای اخذ مجوز فست فود سیار

چنانچه تمایل دارید تا در خصوص اخذ مجوز فست فود سیار مشاوره رایگان دریافت کنید، فرم زیر را تکمیل نموده تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.


  ضرورت مجوز فست فود سیار


  اگر آغاز فعالیت یک رستوران سیار فقط نیازمند یک خودروی ون و مهارت در آشپزی بود، اکنون خیابان ها پر از رستوران های سیار بود. با این حال واقعیت خلاف این امر را نشان می دهد.

  اما بایستی بدانید که شروع به کار یک رستوران حتی از نوع سیارش به مانند هر کسب و کار دیگری نیازمند برخی کاغذبازی های رایج است.

  کسب مجوزهای لازم و پروانه های ضروری از مهم ترین اقدامات پیش از شروع به کار رسمی است. در غیر این صورت به احتمال زیاد با جریمه های سنگین دولتی مواجه خواهید شد.

  نکته مهم درخصوص دریافت مجوزهای دولتی و منطقه ای تفاوت آن از هر منطقه به منطقه ای دیگر است. بنابراین به جای پرس وجو از منابع غیرمطمئن به طور مستقیم با مقامات مورد نظر وارد مذاکره شوید.

  خوشبختانه کسب مجوزهای لازم معمولا مشکل خاصی ندارد. همچنین به دلیل ماهیت کم هزینه رستوران داری سیار در ابتدا نیاز به پرداخت هزینه آنچنانی به سازمان های دولتی برای کسب مجوز نیست.

  نرخ مالیات نیز براساس درآمد ما تعیین می شود. البته در برخی کشورها رستوران های سیار سال نخست از پرداخت مالیات معاف هستند.


  یکی از ضروریات مجوز فست فود سیار ؛ پروانه آشپزی


  نکته بعدی در مورد کسب مجوزهای لازم اقدام برای اخذ پروانه آشپزی است. شاید شما دستپخت خوبی داشته باشید، اما این امر برای شروع کارتان به عنوان آشپز کافی نیست.

  بر این اساس برای دریافت مجوز فست فود سیار، باید اقدام به اخذ پروانه آشپزی کرد. این امر معمولا نیازمند طی دوره های آموزشی است. خبر خوش مدت زمان کوتاه دوره های آموزشی آشپزی است.

  به ویژه برای رستوران های سیار شما نیازمند مهارت های بسیار حرفه ای و پیشرفته نیستید. فقط باید آموزش های اولیه در مورد بهداشت محیط آشپزخانه و پخت استاندارد غذاها به شما داده شود.


  چگونه مجوز فست فود سیار دریافت کنیم ؟


  احداث و راه اندازی یک کسب و کار جدید مستلزم اخذ مجوزهای قانونی مخصوص آن شغل است.

  برای دریافت مجوز فست فود سیار در ابتدا باید یک پروانه بهداشت از وزارت درمان و آموزش پزشکی دریافت کنیم . در مقاله « راهنمای دریافت پروانه بهداشت » به تفصیل به این موضوع پرداخته ایم . اما در ادامه به ذکر مدارک لازم برای دریافت پروانه بهداشت که یکی از ملزومات دریافت مجوز فست فود سیار است خواهیم پرداخت.


  مدارک مورد نیاز جهت صدور صلاحیت و پروانه بهداشت مجوز فست فود سیار


  • ارائه استعلام یا درخواست کتبی متقاضی
  • ارائه تعهد نامه محضری واحد پشتیبان مبنی بر پشتیبانی از واحد یا واحد های سیار توسط مالک ، متصدی یا مدیر
  • ارائه تعهد نامه محضری مالک ، مدیر یا متصدی واحد سیار مبنی بر دسترسی به واحد پشتیبان
  • ارائه کارت بهداشت معتبر برای شاغلین در واحد عرضه سیار و واحد پشتیبان
  • ارائه گواهینامه معتبر از اموزشگاه های بهداشت اصناف دارای مجوز
  • ارائه برنامه کنترل بهداشتی بر اساس سیستم HACCP
  • تاییدیه از پلیس راهنمایی و رانندگی ، شهرداری و سایر دستگاه هایی که به موجب قانون برای اینگونه فعالیت ها تاییدیه صادر می کنند .
  • ارائه تعهد محضری مبنی بر عدم عرضه ، نگهداری و استعمال مواد دخانی و پذیرش مسئولیت عواقب ناشی از آن .

  کسب مجوز فست فود سیار برای محل خودرو


  در صورتی که بخواهید ون خود را رو به روی مرکز خرید یا مکان نیمه خصوصی، استقرار دهید ، باید با مسئولین آن مکان هماهنگی های لازم را انجام دهید و در بعضی موارد مبلغی هم پرداخت کنید.

  اما فعالیت در پارکها و خیابان های عمومی معمولا بلا مانع است. و حتی شهرداری برای رونق بعضی خیابان ها مانند خیابان ۳۰ تیر ( در منطقه ۱۲ شهرداری) به شما پیشنهاد همکاری می دهد.

  لازم به ذکر است که کسب مجوز اماکن نیز برای برقراری امنیت ماشین و خریداران، ضروری است.