4/5 - (1 امتیاز)

مجوز نصب دوربین مدار یسته


در این مقاله قصد داریم تا درباره مجوز نصب دوربین مدار بسته اطلاعات جامع و کاملی را به شما عزیزان ارائه دهیم. امروزه نصب دوربین مدار بسته در سطح جامعه در حال توسعه بوده و کمتر فضای عمومی را می‌توان پیدا کرد که دوربین مدار بسته در آنجا نصب نشده باشد.

دوربین‌های مدار بسته از لوازمی است که همواره افراد درمورد مزایا و معایب آن بحث می‌کنند و امروزه نصب آن در فضاها به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شده است.

نصب سیستم دوربین مدار‌ بسته در برخی از فضاها نیازمند اخذ مجوز است، که خیلی از افراد ممکن است اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.

در این مطلب به بررسی مکان‌هایی خواهیم پرداخت که نیاز به مجوز نصب دوربین مدار بسته دارند.


مجوز نصب دوربین مدار بسته برای چه مکان‌هایی لازم است؟


مکان‌های ممنوعه


به موجب قانون، نصب دوربین در مکان‌های حساس و امنیتی، ممنوع است و افراد در این فضاها باید مجوز نصب دوربین مدار بسته اخذ کنند.

پادگان‌های نظامی، سد‌ها، نیروگاه‌ها، فرودگاه‌ها و … از جمله مکان‌هایی هستند که نیاز به مجوز نصب دوربین مدار بسته دارند.


مکان‌های مشترک


به موجب قانون، نصب دوربین مدار بسته در قسمت‌های مشاع ممنوع بوده و افراد برای نصب دوربین در این فضاها باید مجوز نصب دوربین مدار بسته داشته باشند.

به عنوان مثال فضای مشترک آپارتمان‌ها، راه پله‌ها، آسانسور‌ها، حیاط و … جزء مکان‌های مشاع به شمار می‌روند و نصب دوربین در این فضاها پس از کسب رضایت افراد یا اخذ مجوز نصب دوربین مدار بسته از نهاد های ذیصلاح باید صورت بگیرد.


حریم خصوصی افراد


نصب دوربین مدار بسته در فضاهای خصوصی افراد که شامل حریم شخصی آنها است، ممنوع بوده و افراد برای نصب دوربین در این موقعیت‌ها باید مجوز نصب دوربین مدار بسته داشته‌باشند.

فضای داخل خانه، اتاق‌ها، رختکن‌ها و … جزو حریم خصوصی افراد بوده و نصب دوربین در این فضاها نیازمند اخذ مجوز می‌باشد.


نصب دوربین مخفی


نصب دوربین مخفی در هر مکانی به گونه ای که افراد حاضر در آنجا از وجود دوربین بی‌خبر باشند، ممنوع بوده و مصداق نقض حریم خصوصی افراد می‌باشد و در صورت اثبات، فرد مجرم شناخته شده، به پرداخت جریمه و محکومیت‌های مختلفی دچار خواهد‌شد.

نصب دوربین در این فضاها نیاز به مجوز نصب دوربین مدار بسته از ارگان های مربوطه دارد.


چگونه برای نصب دوربین مدار بسته در مکانهای غیر مجاز یا نصب دوربین مخفی مجوز بگیریم؟


برای دریافت مجوز نصب دوربین مدار بسته در مکان غیر‌ مجازی که باید دوربین مدار بسته در آن نصب شود، شکایتی برای حفظ امنیت، جان و مال خود تنظیم کرده و به مراجع قضایی یا نیروی انتظامی ارائه کنید تا بتوانید بصورت رسمی مجوز نصب دوربین مدار بسته را بگیرید.


نصب دوربین مدار بسته در آپارتمان


گاهی اوقات ممکن است بسیاری از افراد تصمیم بگیرند که در ساختمان محل زندگی خود دوربین‌های مدار بسته را نصب کنند، اما باید به این نکته توجه کرد که نصب دوربین مدار بسته در مشاعات ساختمان تنها با تصویب هیات مدیره ساختمان امکان پذیر است و هر فردی نمی‌تواند به تنهایی تصمیم به نصب دوربین مدار بسته بگیرد.

نصب دوربین مدار بسته در قسمت‌هایی که مربوط به حریم شخصی افراد است هم نیاز به مجوز قانونی دارد و افراد نمی‌توانند در قسمت‌هایی که مربوط به حریم افراد است، دوربین نصب کنند.

به طور کلی نصب دوربین به صورت مخفی و به هر شکل خصوصی، عمومی یا مشاعات نیازمند مجوز قانونی است و در صورت نصب دوربین مخفی بدون داشتن مجوز نصب دوربین مدار بسته فرد مجرم به حساب می‌آید و امکان پیگرد قضایی او وجود دارد.

برای دریافت مجوز نصب دوربین مدار بسته یا نصب دوربین در اماکن غیر مجاز باید از نیروی انتظامی یا مراجع قضایی مجوز لازم را دریافت کرد.

علاوه بر آن باید در مکان‌های عمومی و در ورودی آسانسور‌ها ذکر شود که مجهز به دوربین هستند و به گفته قانون این سخت‌گیری‌ها به علت سوء استفاده‌هایی است که سال‌ها پیش رخ داده است.