آنچه در این مطلب می خوانید ...

مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال


در این مقاله قصد داریم تا درخصوص مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی ایران را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. مجوزی که قرار است به زودی توسط بانک مرکزی تا اواخر فروردین به صورت آیین نامه ای ارائه شود.

بانک مرکزی به زودی مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال تولیدشده داخلی را از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز صادر خواهد کرد و قرار است آیین نامه مرتبط با آن را در شورای عالی پولشویی به تصویب برساند.

ایران هم به زودی به باشگاه دارندگان ارز دیجیتال ایرانی خواهد پیوست. آنگونه که مقامات بانک مرکزی می‌گویند، قرار است تا آخر فروردین ماه آئین نامه مرتبط با مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال را در شورای عالی پولشویی به تصویب برساند.

ابهام در استفاده مردم از رمزارزها در ایران همچنان پابرجا است و همان طور که در مقاله « ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال » گفتیم دولت نیز هر گونه معامله و خرید و فروش با ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است؛

البته از مدت‌ها قبل،  استخراج بیت کوین به رسمیت شناخته شده و ضوابط تولید آن تدوین و اعلام شده است و بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته میان وزارتخانه‌های متولی، هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال را صادر کرده است؛

مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال

اما این ارزهای تولید شده، تاکنون به هیچ عنوان اجازه معامله نداشته‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت مجوز استخراج بیت کوین به مقاله « مجوز ماینینگ » مراجعه نمایید.

همان طور که در مقاله « مسدود شدن درگاه های ارائه دهنده رمز ارز » گفتیم ، بانک مرکزی ظرف ماههای گذشته تمامی درگاه‌های پرداخت که عملیات مرتبط با معاملات رمزارز انجام می‌دادند را مسدود و با صرافی‌هایی که این عملیات را انجام می‌دادند برخورد کرده است؛

اما بانک مرکزی بزودی مجوز استفاده از رمزارزهای تولید داخل، برای واردات کالا را به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز آنها صادر خواهد کرد.

یک مقام مسئول در نظام بانکی گفت : اگرچه بانک مرکزی به هیچ عنوان معاملات فعلی رمزارزها در داخل کشور را تائید نمی‌کند اما با ضوابط خاصی که تدوین می‌شود، مخالفتی با معاملات آن ندارد؛

چراکه بانک مرکزی معتقد است که آینده اقتصادهای دنیا با رمزارزها گره خورده است و باید ایران هم به این خیل بپیوندد؛ اما ضوابط و شرایط آن باید دقیق مشخص گردد و این اطمینان حاصل شود که مخاطرات جدی برای اقتصاد نخواهد داشت.

وی افزود: در همین راستا، برای «تولید» رمزارز در داخل کشور آئین نامه‌ای تصویب و تولید رمز ارزها قانونی شد؛ اکنون بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری تصویب آئین نامه‌ای برای مبادله رمزارزهایی هستند که در داخل کشور تولید می‌شود؛

قرار است این آئین نامه مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال در شورای عالی مبارزه با پولشویی (وزارت اقتصاد) به تصویب برسد؛ بر اساس این آئین نامه، به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اجازه واردات کالا از محل ارز دیجیتال تولید شده ارائه خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، شورای عالی مبارزه با پولشویی تا آخر فروردین ماه آئین نامه مجوز واردات کالا با ارز دیجیتال را به تصویب خواهد رساند.

رمزپول بانک مرکزی ایران به عنوان رمزپول ملی کشور، نیز مراحل انتهایی خود را سپری می‌کند؛ پشتوانه آن طلا و ارز خواهد بود و بانک‌ها می‌توانند در قبال ریال یا سایر دارایی‌هایی که به بانک مرکزی ارائه می‌دهند، این رمزپول را برای مبادلات خود استفاده کنند.

کارشناسان بر این باورند که این رمزپول باعث کاهش ضریب فزاینده نقدینگی نیز خواهد شد.