مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )

چنانچه قصد چاپ و انتشار کتاب دارید بایستی ابتدا برای دریافت مجوز چاپ کتاب یا همان پروانه نشر کتاب اقدام نمایید. در این مقاله قصد داریم تا به تفصیل به مراحل و مدارک لازم برای دریافت این مجوز بپردازیم. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لازم به ذکر است که صدور مجوز چاپ کتاب از اول آبا ۹۷ در سامانه ساماندهی انجام می شود.


مدارک لازم برای دریافت مجوز چاپ کتاب


نکته بسیار مهمی که شاید ندانید این است که برای چاپ کتاب باید هم قبل از چاپ کتاب و هم بعد از چاپ کتاب برای دریافت مجوز اقدام کنید. پس از چاپ کتاب بایستی برای توزیع آن از وزارت ارشاد استان محل استقرار ناشر مجوز دریافت نمایید.

در این مطلب می خواهیم به مدارکی که پیش از چاپ کتاب برای دریافت مجوز نیاز دارید بپردازیم.

۱- پرینت صفحات:

یک نسخه پرینت کتاب صحافی شده و تایپ شده با درج تعداد صفحه که دارای صفحه عنوان٬ شناسنامه و فیپا بوده و مطابق با این فرم باشد.  این نسخه٬ ملاک بررسی اداره کتاب وزارت ارشاد است و اگر اصلاحیه ای در فرآیند بررسی دارید باید مکتوب به اداره ارشاد استان از طریق ناشر اطلاع دهید.

۲- لوح فشرده :

لوح فشرده کتاب تایپ شده نیز باید ارائه شود. این لوح باید شامل فایل کتاب با حداکثر ۱۵ مگابایت بوده و همه صفحات کتاب شامل شناسنامه و متن و برگه فیپا را در یک فایل ارائه کند.

۳- تاییدیه عناوین:

اگر نویسنده یا مترجم کتاب٬ عناوینی مثل دکتر٬ استاد٬ مهندس٬ کارشناس ارشد٬ متخصص یا فوق تخصص دارد٬ باید برای راستی آزمایی این عناوین٬ مدرک تحصیلی معتبر که توسط مراجع رسمی تایید شده است ارائه گردد. کافی است فایل PDF‌ مدرک را نیز در لوح فشرده ای که در بالا گفتیم قرار دهید.

۴- اسناد هویتی:

رونوشت کارت ملی برای افرادی که شخصیت حقیقی بوده ( ناشر نیستند ) و با هزینه خود کتاب را منتشر می کنند الزامی است.

۵- شابک شماره استاندارد بین المللی کتاب

شماره انتشار بین المللی کتاب که شابک نام دارد از طریق سایت ISBN دریافت می شود. برای دریافت شابک بایستی افرادی که در تهران سکونت دارند٬ به خیابان انقلاب٬ بین خیابان صبا و فلسطین جنوبی مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۶۶۴۱۴۹۵۰ تماس بگیرند. اخذ شابک پیش از انتشار الزامی است. برای کتاب های موسیقی باید شابک تهیه شود.

۶- اخذ فیپا :

رونوشت یا اصل فهرست نویسی پیش از انتشار که فیپا نام دارد نیز مثل دریافت شابک الزامی است. برای کسب فیپا به آدرس کتابخانه ملی ایران نبش باغ کتاب تهران در اتوبان حقانی مراجعه کنید.برای اطلاعات بیش تر به سایت NLAI رجوع کنید.

۷- فرم مجوز :

کلیه متقاضیان دریافت مجوز کتاب بایستی فرم مجوز قابل از چاپ را از طریق این لینک دانلود و تکمیل کنند. اگر ناشر مولف هستید این فرم را پر کنید.

۸- مجوز طرح جلد :

ناشرانی که مجوز قبل از چاپ پس از طی فرآیند فوق الذکر را طی می کنند٬ بایستی طرح جلد کتاب را ارائه کرده و تاییدیه دریافت کنند. در غیر این صورت امکان توزیع را نخواهند داشت. این تاییدیه توسط دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد انجام می شود.


مراحل تشکیل پرونده برای دریافت مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )


متقاضیان حقوقی یا حقوقی به منظور دریافت مجوز نشر کتاب ( پروانه نشر کتاب ) بایستی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز استان محل سکونت مراجعه کرده و فرم های مورد نظر را تکمیل کنند. تمامی مدارک نیز بایستی تحویل ادارات کل استانی شده و رسید دریافت گردد.

مولفان یا مترجمان که سابقه انتشاراتی دارند نیز باید حداقل ۵ نسخه از محصولات خود را ضمیمه پرونده کرده تا از شرکت در آزمون صلاحیت فنی متقاضیان نشر٬ معاف شوند.

پس از تکمیل پرونده توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ پرونده متقاضی حقیقی یا حقوقی در هیات رسیدگی به صدور پروانه نشر کتاب ( مجوز چاپ کتاب ) بررسی می شود و از مراجع ذی صلاح مثل وزارت اطلاعات٬ وزارت دادگستری و ناجا استعلامات مربوطه اخذ می شود.

اگر پرونده درخواست مجوز چاپ کتاب شما در هیات مذکور به تایید رسید، از طرف دفتر نشر کتاب اداره کل مربوطه با شما تماس گرفته می شود تا فرم تعیین نام را پر نموده و ۱۰ نام به اولویت پیشنهاد دهید.

کروکی محل و اجاره نامه محل نشر نیز که می تواند محل سکونت شما باشد نیز ارائه شود. پس از تایید نام توسط دفتر نشر کتاب وزارت ارشاد٬ مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب ) به دفتر وزیر ارشاد ارسال تا پس از امضا٬ به اداره کل استان ارسال تا به متقاضی تقدیم گردد. تمدید این پروانه نیز مثل دریافت آن برای نخستین بار٬ الزاماتی دارد که به در ادامه به آن اشاره کرده ایم.


شرایط متقاضی دریافت مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )


متقاضی دریافت مجوز نشر کتاب در ایران٬ بایستی شرایط زیر را داشته باشد:

۱- تابعیت ایران داشته باشد.

۲- سوء پیشینه کیفری نداشته و عدم سوء پیشینه کیفری وی مورد تایید مراجع ذی صلاح قرار بگیرد.

۳- عدم ورشکستگی در فعالیت های اقتصادی وی به تقلب و تقصیر مشهود باشد.

۴- اگر متقاضی دریافت مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب ) مجرد است باید ۲۷ سال سن داشته یا اگر متاهل است٬ بیست و پنج سال تمام باشد.

۵- متقاضیان مرد بایستی کارت پایان خدمت وظیفه عمومی عمومی داشته یا معافیت دائم داشته باشند.

۶- متقاضی دریافت پروانه نشر کتاب ( مجوز چاپ کتاب ) بایستی امکانات کافی و مناسب که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده باشد دارا بوده و سند رسمی اعم از اجاره یا مالکیت محل را ارائه کند. هیچ الزامی به مالکیت محل نشر حتی اگر در محل مسکونی باشد نیست.

۷- متقاضی نشر بایستی مدرک کارشناسی یا معادل آن داشته باشد.

۸- صلاحیت علمی و تخصصی متقاضی دریافت پروانه نشر کتاب ( مجوز چاپ کتاب ) باید متناسب با موضوع مورد نظر باشد. حداقل ۵ سال سابقه کار مدیریت نشر یا طی دوره های آموزشی مورد تایید کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه٬ الزامی خواهد بود. مولفان و مترجمان با ارائه اصل آثار٬ از این بند مستثنی هستند.


مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )


مدارک زیر برای دریافت مجوز نشر کتاب معرفی شده است:

۱- تصویر برابر با اصل کلیه صفحات شناسنامه (حتی صفحه توضیحات)

۲- تصویر برابر با اصل کارت پایان خدمت

۳- تصویر برابر با اصل کارت ملی

۴- تصویر برابر با اصل آخرین مدرک تحصیلی یا معادل آن به تایید مراجع علمی کشور.

۵- شش قطعه عکس ۳ در ۴

۶- اصل گواهی عدم سوء پیشینه که از دفاتر پلیس +۱۰ باید اخذ شود و ۱ تا ۲ هفته زمان می برد.

۷- تکمیل فرم اطلاعات انفرادی و تاسیس مرکز

۸- تاییدیه صلاحیت علمی و فنی از مراجع ذیربط

۹- تصویر برابر اصل اساسنامه و شرکت نامه برای اشخاص حقوقی

۱۰- تصویر برابر اصل آگهی های روزنامه رسمی برای مراکز حقوقی کشور که خواستار کسب جواز نشر هستند.

مجوز چاپ کتاب پروانه نشر کتاب


اقدامات ضروری پس از دریافت مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )


پس از تکمیل مدارک فوق الذکر و تحویل آن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان محل سکونت و تکمیل فرم تعیین نام٬ بین ۳ تا ۶ ماه فرآیند صدور پروانه نشر به طول خواهد انجامید.

پس از صدور پروانه و دریافت آن٬ نسبت به ثبت برند و طراحی لوگو و سربرگ اقدام کنید.توجه داشته باشید که ثبت علامت تجاری انتشارات ( ثبت برند ) به منظور جلوگیری از سوء استفاده کلاهبرداران ضروری است.

مانند شرکت ها و موسسات که پس از ثبت رسمی در اداره کل ثبت شرکت ، نسبت به تهیه مهر اقدام می کنند٬ شما نیز بایستی مهر رسمی انتشاراتی خود را تهیه کرده و در نامه نگاری ها از آن استفاده کنید.

اگر محل نشر شما از زمان اعلام به وزارت ارشاد تا زمان دریافت مجوز تغییر کرده است٬ مراتب را به وزارت ارشاد اطلاع دهید. برای نشر کتاب٬ همواره به مجوز نشر خود نیاز دارید. دریافت شابک و فیپا بر اساس روشی که در ابتدای گفتار معرفی شد برای انتشار کتاب الزامی است.

راه اندازی یک سایت اینترنتی هر چند ساده برای معرفی خدماتی که می توانید به مولفان و مترجمان و ناشران در سراسر کشور ارائه کنید و معرفی کتبی که در آینده چاپ خواهید کرد یا چاپ کرده اید٫ اقدام شایسته دیگری است که پس از دریافت مجوز نشر بهتر است در دستور کار قرار بگیرد.


تمدید پروانه نشر کتاب ( مجوز چاپ کتاب )


اگر پروانه نشر کتاب دارید باید در بازه های زمانی که قانون مشخص کرده است نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در غیر این صورت اجازه انتشار کتاب تحت عنوان انتشاراتی خود را ندارید.

ناشران در کلیه استان های کشور به جز تهران می بایست به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه مراجعه کرده و درخواست تمدید پروانه نشر ارائه کنند.

ادارات کل نیز پس از بررسی و ارزیابی کیفی عملکرد ناشر٬ نظر خود را برای تمدید به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد ارسال می کند تا نسبت به تمدید پروانه اقدام شود.


مدارک لازم برای تمدید مجوز چاپ کتاب ( پروانه نشر کتاب )


مدارک مورد نیاز برای تمدید پروانه نشر کتاب به این شرح است:

 • ارائه تقاضا کتبی تمدید پروانه نشر کتاب و ارائه گزارش علمکرد ناشر در زمان پروانه فعلی که باید روی سربرگ ناشر و با مهر و امضا مدیرمسئول باشد.
 • ارائه گزارش مکتوب عملکرد ناشر در طول دوره اعتبار پروانه نشر فعلی از خانه کتاب ایران
 • ارائه اصل پروانه نشر فعلی کتاب
 • ارائه یک قطعه عکس ۳ در ۴
 • ارائه تصویر کارت ملی مدیر مسئول انتشارات
 • تکمیل فرم برگ اطلاعات مربوط به نشانی دفتر ناشر و سایر مکان های مربوط به وی اعم از توزیع و چاپ و صحافی و ویراستاری و تبلیغات و غیره. این فرم را در این نشانی دانلود کنید.
 • ارائه تصویر برابر با اصل اجاره نامه معتبر یا سند مالکیت به نام مدیر مسئول انتشارات.

همواره دقت کنید که اعلام وصول کتاب های شما با اطلاعات خانه کتاب تطبیق داشته باشد تا اگر نقصی مشاهده می شود نسبت به رفع نقص اقدام کنید. عواقب تاخیر در تمدید پروانه نشر به دلیل رفع نقص و عدم تطبیق اطلاعات خانه کتاب و کسری مدارک به عهده متقاضی تمدید پروانه نشر کتاب ( مجوز چاپ کتاب ) است.

توجه داشته باشید که تبعات حقوقی عدم اعلام دقیق نشانی دفتر انتشارات طبق ماده ۲۱ آیین نامه به عهده ناشر است. ناشرانی که در تهران حضور دارند باید برای تمدید پروانه نشر به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی که در خیابان بهارستان٬ خیابان کمال الملک٬ ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد مراجعه کرده و مدارک را تسلیم کنند.


مراحل تغییر آدرس انتشارات


اگر آدرس فعلی شما تغییر یافته است برای اعلام تغییر آدرس انتشاراتی٬ فرآیند زیر را دنبال کنید:

۱- درخواست تغییر آدرس را در سربرگ انتشاراتی خود نوشته و به امضا و مهر مدیرمسئول برسانید.

۲- اصل پروانه نشر کتاب را ضمیمه درخواست کنید.

۳- یک قطعه عکس ۳ در ۴ از مدیرمسئول انتشارات که متقاضی تغییر آدرس است نیاز خواهد بود.

۴- اصل و رونوشت اجاره نامه یا سند مالکیت به نام مدیرمسئول انتشارات الزامی است.

۵- تکمیل فرم اعلام نشانی با مهر و امضا مدیرمسئول انتشارات. فرم را اینجا دانلود کنید.


مراحل انتقال اثر از یک ناشر به ناشر دیگر


اگر شما قصد دارید تا کتابی را توسط انتشارات خود تجدید نشر کنید٬ باید رضایت نامه انتشارات مربوطه را اخذ و مراحل زیر را طی کنید:

 • رضایت نامه کتبی ممهور به مهر ناشری که صاحب امتیاز اثر است دریافت کنید. این رضایت نامه باید به امضا مدیرمسئول رسیده و دارای سربرگ و آدرس مشخص باشد.
 • مجوز کتاب نیز باید ضمیمه رضایت نامه فوق الذکر شود.
 • فهرست نویسی (فیپا) به نام ناشر جدید انجام شود.
 • مراحل انتقال اثر از یک ناشر به ناشر دیگر
 • فرم قبل از چاپ توسط ناشر جدید کتاب تکمیل شود. برای دریافت فرم ها به این نشانی مراجعه کنید.
 • لوح فشرده با فرمت PDF که بیش تر از ۱۵ مگابایت نباشد الزامی خواهد بود.
 • ناشر جدید که خواهان تجدید چاپ کتاب مجوز دار است باید تعهد کتبی دهد که محتوای کتاب را تغییر ندهد.
 • رضایت نامه صاحب اثر (مولف یا مترجم) نیز باید علاوه بر رضایت نامه ناشر قبلی٬ اخذ و ضمیمه پرونده شود. رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحب اثر نیز الزامی است.

بعد از آن که مدارک فوق آماده شد٬ بایستی برای ثبت درخواست به اداره کتاب اتاق ۱۴۰ مراجعه کرده و از ثبت اینترنتی درخواست جدا خودداری کنید.


مدارک اعلام وصول کتاب


اعلام وصول کتاب در واقع همان مجوز پخش و توزیع کتاب است. همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شد٬ یک کتاب برای انتشار و توزیع در جامعه باید مجوز چاپ و مجوز طرح روی جلد و مجوز پخش داشته باشد.

مجوز پخش توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود. مدت زمان صدور این مجوز ارتباطی به موضوع کتاب ندارد و معمولا ۲ تا ۳ روز صادر می شود. این مجوز٬ مجوز ترخیص کتاب از چاپخانه است. پخش کتاب بدون این مجوز غیرقانونی است.

فرم اعلام وصول باید تکمیل و چند نسخه از کتاب باید تحویل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شود.

لازم به ذکر است که اعلام وصول٬ آخرین مجوزی است که برای کتاب باید دریافت شود. به ازای هر هزار کتابی که قرار است چاپ شود٬ ۲ نسخه از کتاب باید تسلیم شود. حداکثر تعداد کتاب ۱۰ نسخه است.