5/5 - (1 امتیاز)

محدودیت کرونایی برای شب یلدا


در این مقاله قصد داریم تا در خصوص محدودیت کرونایی برای شب یلدا اطلاعات مفیدی به شما ارائه دهیم.

هر چه به شب یلدا نزدیک‌تر می‌شویم، نگرانی‌ها از افزایش شیوع ویروس کرونا در این شب افزایش می‌یابد.

تا جایی که وزارت بهداشت کشورمان اخیرا پیشنهاد تعطیلی آخرین روز‌های پاییز را ارائه کرده بود و اکنون نظرشان را تغییر داده و پیشنهاد متفاوتی برای دو روز آخر آذرماه تدارک دیده است.

به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از «تابناک»، اواخر آبان ماه و در پی اوج گیری آمار‌های کرونایی در کشورمان،

طرحی در ستاد ملی مبارزه با کرونا در دستور کار قرار گرفت و به تصویب رسید که بر اساس آن، از نخستین روز آذرماه محدودیت‌های کرونا تشدید گردید.

به این صورت که شهر‌ها بر اساس تعداد مبتلایانِ بستری شده در مراکز درمانی به سه دسته قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شده و محدودیت‌هایی در آن‌ها به اجرا در آمد.

بر اساس این دسته بندی، شهر‌های قرمز مناطقی هستند که بالاترین میزان مبتلایان به نسبت جمعیت را دارند و در آن‌ها فعالیت همه گروه‌های شغلی به جز گروه اول ممنوع است.

ورود خودرو‌های غیربومی به آن‌ها و خروج خودرو‌های بومی از آن‌ها ممنوع است و همچنین ممنوعیت تردد خودرو‌ها در آن‌ها از ساعت ۲۱ هر روز لغایت ۴ بامداد روز بعد به اجرا در می‌آید.

ممنوعیت‌هایی که تخطی از آن‌ها مشمول اعمال جریمه‌هایی ویژه است.

محدودیت‌های کمتری در شهر‌های نارنجی به اجرا در آمد و در شهر‌های زرد، کمترین محدودیت‌ها در دست اجرا قرار گرفت.

تدبیری که قرار بود به مدت دو هفته اجرایی شود و بعد در خصوص تداوم یا پایان دادن به آن تصمیم گیری شود که در نهایت به کاهش محسوس

و چشمگیر آمار مبتلایان، افراد بستری و از همه مهم تر، مرگ و میر کووید ۱۹ در کشورمان منجر شد و محدودیت‌ها دستخوش تغییراتی گردید.

بر اساس مصوبه بعدی ستاد کرونا، به رغم کاهش آمار مبتلایان و مرگ و میر کووید ۱۹ که تعداد شهر‌های قرمز را به شدت کاهش داده بود،

در شهر‌های نارنجی تشدید محدودیت در دستور کار قرار گرفت،

چراکه بیم عادی انگاری شرایط می‌رفت و در پیش بودن شب یلدا و افزایش مبتلایان فامیلی (که نتیجه دورهمی هاست)،

حکم زنگ هشداری جدی را داشت که اگر به آن توجه نمی‌شد، ممکن بود آمار‌ها بار دیگر اوج بگیرد.

البته این محدودیت کرونایی برای شب یلدا هنوز در دستور کار قرار دارد و پایان نیافته، اما هرچه به شب یلدا نزدیک‌تر می‌شویم،

نگرانی‌ها افزایش پیدا می‌کند تا جایی که چند روز پیش معاون کل وزارت بهداشت از ارائه پیشنهاد تعطیلی شنبه و یکشنبه هفته آتی به عنوان محدودیت کرونایی برای شب یلدا خبر داد.

که هدف از این محدودیت کرونایی برای شب یلدا، کاهش هر چه بیشتر تردد‌ها و جلوگیری از برگزاری دورهمی‌ها در شب یلدا بود. پیشنهادی که به دلایل بیان نشده تغییر کرده و حالا پیشنهادی دیگر جایش را گرفته است.

با توجه به خطر افزایش موارد انتقال بیماری کووید ۱۹ در روز‌های مرتبط با شب یلدا پیشنهاد تغییر محدودیت تردد خودرو‌ها در روز‌های شنبه و یکشنبه

از ساعت ۲۱ به ۱۹ و همچنین پایان فعالیت اصناف از ساعت ۱۸ مطرح شده است و احتمالا در جلسه فردا ستاد ملی کرونا مصوب می‌شود.

بر اساس این پیشنهاد همه اصناف به جز اصناف گروه یک که مشاغل ضروری هستند در روز‌های شنبه و یکشنبه باید از ساعت ۱۸ تعطیل باشند

و ممنوعیت تردد خودرو‌ها در شهر‌های قرمز و نارنجی که اکنون از ساعت ۲۱ اعمال می‌شود، در روز‌های شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۹ اعمال خواهد شد.

این در حالی است که کماکان منع تردد از مبدا/به مقصد شهر‌های قرمز و نارنجی برقرار است و تنها تشدید محدودیت کرونایی برای شب یلدا در این شهر‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تدبیری ویژه برای عبور امن از شب یلدای سال ۹۹ که باید امیدوار باشیم در سایه شروع واکسیناسیون کرونا در جهان و تدابیر مسئولان کشورمان

برای انجام این مهم در ایران، تنها شب یلدایی باشد که همه بر پرهیز از برگزاری دورهمی و میهمانی در آن تاکید می‌کنند و از سال بعد به روال هزاران ساله خود برگزار شود.