ممنوعیت خرید طلای دست دوم در فضای مجازی


با توجه به افزایش شکایت مردم ، ممنوعیت خرید طلای دست دوم در فضای مجازی با دستور قوه قضاییه اجرایی شد. رئیس اتحادیه طلای تهران می‌گوید: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها خرید و فروش طلا در فضای مجازی ممنوع است.

از آنجا که شکایت مردم از خرید طلا در فضای مجازی بالا گرفته است، قوه قضاییه در این باره واکنش نشان داده است. نامه‌ای از سوی قوه قضاییه‌ به دست فروشندگان طلا رسیده است که براساس این نامه، خرید و فروش طلا در فضای مجازی ممنوع شده است.

به گفته رئیس اتحادیه طلای تهران، زیرساخت‌ها برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی مهیا نیست. احتمالا از این پس برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی یک چهارچوب در قالب آیین‌نامه‌ای نوشته می‌شود تا مردم طبق این آیین‌نامه یا دستورالعمل خرید کنند.

ابراهیم محمدولی گفت: به مردم توصیه می‌کنیم به جای خرید طلا در فضای مجازی مصنوعات را از واحدهای صنفی دارای پروانه بخرند؛ چرا که در مصنوعات طلا ایراد و اشکالاتی دیده شده که بهتر است تا زمان برطرف شدن این ابهامات ممنوعیت خرید طلای دست دوم در فضای مجازی به قوت خود باقی بماند.

او اظهار کرد: اینکه در فضای مجازی کسب و کارها رونق گرفته است، اقدامی خوبی است اما هنوز بستر لازم برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی فراهم نشده است.

رئیس اتحادیه طلای تهران پاسخ داد: پیش‌بینی می‌شود در روزهای پایان سال قیمت دلار اندکی نوسان افزایشی داشته باشد که این افزایش بر قیمت طلا هم اثر می‌گذارد و احتمالا طلا هم اندکی گران می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه بسترهای لازم برای معاملات طلا در فضای مجازی فراهم نیست، از مردم خواست به دلایل متعدد از خرید طلای دست دوم خودداری کنند.

ابراهیم محمدولی با بیان اینکه فضای مجازی دارای مزایا و پتانسیل‌های خوبی برای کسب و کار امروزی است، اظهار داشت: طلا یک فلز خاص است و شرایط و معاملات آن در اینترنت و فضای مجازی باید شرایط و قوانین خاص خود را داشته باشد.

وی افزود: قوانین و ضوابط مربوط به سایر کالاها را نمی‌توان بر طلا، جواهر و مصنوعات آن وضع کرد و برای تدوین قوانین معاملات طلا در فضای مجازی مسلماً از کارشناسان و خبرگان حوزه طلا و جواهر و فضای وب بهره گیری خواهد شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به پیگیری‌ها و تدوین قوانین معاملات طلا در فضای مجازی، خاطرنشان کرد:

در این رابطه جلسات متعددی با اتاق اصناف ایران برگزار شده و توصیه ما به خریداران طلا این است که تا آماده شدن بسترهای لازم برای خرید و فروش در فضای مجازی از معامله در این فضا خودداری کرده و مصنوعات طلا و جواهر را به صورت فیزیکی تهیه کنند.

محمدولی با اشاره به افزایش تخلفات در بخشی از فضای مجازی و مراجعه برخی مالباختگان معاملات طلا در این فضا به اتحادیه، گفت: آنچه در فضای مجازی از یک مصنوع طلا نمایش داده می‌شود با آنچه در واقعیت وجود دارد از حیث وزن و عیار با اختلاف زیادی همراه است،

لذا باید قوانین و ضوابط معامله در این فضا بسیار جامع و کامل باشد تا مصرف کننده و خریداران طلا در این حوزه متضرر نشوند و حساسیت این اتحادیه در این موضوع به خاطر حمایت از حقوق مصرف کننده است.

این مقام صنفی در مورد ممنوعیت خرید طلای دست دوم نیز تاکید کرد: فروش طلای دست دوم از نظر اتحادیه تخلف صنفی محسوب می‌شود، لذا از مردم خواهشمندیم از خرید طلای دست دوم به علت وجود معضلات متعدد و احتمال متضرر شدن خودداری کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: خرید طلای دست دوم مشکلات زیادی را برای خریداران و این صنف ایجاد کرده، در این معاملات احتمال عیار غیراستاندارد و مشکلات حقوقی بسیار زیاد است، لذا در صورت بروز هرگونه مشکل با توجه به اینکه ممنوعیت خرید طلای دست دوم را به مردم عزیز اعلام کرده ایم ، لذا اتحادیه قادر به رسیدگی به این شکایات از طرف خریداران نیست.