به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای


آنچه در این مقاله پیش روی شماست اطلاعیه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درخصوص مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای توسط تولیدکنندگان و ناشران بازی‌های موبایلی، رایانه‌ای و کنسولی است.

بنا به این اطلاعیه تولیدکنندگان فوق الذکر بایستی پیش از عرضه عمومی بازی‌ها،  بر‌اساس دستورالعمل‌ قانونی «صدور پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای»(همچنین متقاضیان دریافت مجوز فعالیت نشر بازی‌های رایانه‌ای و متقاضیان تاسیس بازیگاه ) از طریق سامانه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای دریافت پروانه انتشار و مجوز فعالیت نشر اقدام کنند و در غیر این صورت، مشمول پیامدهای قانونی آن قرار خواهند گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، متن اطلاعیه مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای به این شرح است:

سه دستورالعمل «صدور پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای»،«صدور مجوز فعالیت نشر بازی‌های رایانه‌ای» و «صدور مجوز فعالیت گیم نت» که در تاریخ 10/10/1398 به بنیاد ملی باز‌ی‌های رایانه‌ای ابلاغ شده‌اند، مبنای عمل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای هستند.

این دستورالعمل‌ها به استناد قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (مصوب سال 1365 مجلس شورای اسلامی)، اساسنامه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (مصوب سال 1385 شورای عالی انقلاب فرهنگی و اصلاحیه آن)، مصوبه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ساماندهی مجوزهای این وزارتخانه، مصوبات جلسه 665 و 666 شورای فرهنگ عمومی کشور و همچنین به پشتوانه سند «سیاست‌های حاکم بر برنامه ملی بازی» (مصوبه جلسه بیست و ششم مورخ 1394/09/25 شورای عالی فضای مجازی به شماره 94/103557/ش مورخ 1394/12/10) به تصویب و تأیید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده‌اند.


صدور مجوزها با اتصال به پنجره واحد خدمات


این خدمات که با اتصال به پنجره واحد ارائه خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می گردد، شامل «مجوز فعالیت نشر بازی رایانه ای» (جهت پرداختن به فعالیت نشر در عرصه بازی‌های رایانه‌ای با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه، برای اشخاص صرفا حقوقی)، ضوابط «پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای» (به منظور صدور مجوز انتشار یک بازی رایانه‌ای با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه برای اشخاص حقیقی یا حقوقی) و همچنین ضوابط «صدور مجوز فعالیت گیم نت» (به منظور صدور اجازه فعالیت گیم نت ها به اشخاص حقیقی یا حقوقی حائز شرایط مقرر) می‌شود.


مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای ؛ قبل یا بعد ازعرضه بازی؟


حال سوالی که مطرح میشود این است که مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای چه وقت است؟ قبل از عرضه بازی یا بعد از آن ؟

از آنجا که دستورالعمل‌های مذکور از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا هستند، از این پس تمامی مقررات، دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های پیشین مرتبط با موضوع این دستورالعمل‌‌ها ملغی شده و صدور مجوزهای سه گانه مطابق با دستورالعمل‌ یاد شده، انجام می‌پذیرد.

براساس مفاد دستورالعمل صدور پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌سازان (اعم از شرکت‌ها، تیم‌ها و افراد بازی‌ساز) و ناشران بازی موظفند پیش از عرضه عمومی بازی‌های جدید خود نسبت به دریافت پروانه انتشار بازی از طریق سامانه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (به نشانی Portal.ircg.ir) اقدام نمایند.

عرضه کنندگان برخط بازی‌ها نیز بر اساس بند ز-1 فهرست مصاديق محتوای مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون جرايم رايانه ای) صرفا مجاز به انتشار بازی‌های دارای پروانه انتشار هستند. مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای


مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای برای قدیمی‌ها


از جهت شمول مفاد این دستورالعمل‌ها به کلیه موضوعات مرتبط جاری (اعم از بازیگاه‌های موجود و بازی‌های عرضه شده در حال حاضر)، بنیاد به جهت مساعدت با این دست از ذینفعان و خصوصا با هدف همراهی و همکاری با بازی‌سازان، مهلت 3 ماهه‌ای را برای ثبت درخواست پروانه انتشار بازی‌های ایرانی که پیش از این بصورت عمومی عرضه شده‌اند، در نظر گرفته است.

اما برای بازی‌های جدید جهت عرضه از این تاریخ به بعد لازم است پیش از هرگونه عرضه، پروانه انتشار لازم اخذ گردد، این موضوع شامل تاسیس گیم نت های جدید نیز است. مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای


مهلت 15 روزه برای عرضه آزمایشی بازی‌ها


با توجه به درخواست‌ بازی‌سازان در جلسات مشترک با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای جهت تسریع زمان انتشار بازی‌های ایرانی، بازی‌سازان می‌توانند پس از ثبت درخواست پروانه انتشار بازی خود، از مهلت 15 روزه به عنوان مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای در نظر گرفته شده توسط بنیاد جهت عرضه آزمایشی بازی‌های ایرانی‌ بر روی درگاه‌های عرضه برخط

از جمله سایت‌ها و مارکت‌های عرضه اپلیکیشن‌های موبایلی یا عرضه دیجیتال سایر انواع بازی‌های رایانه‌ای استفاده کرده و بصورت همزمان دریافت پروانه انتشار بازی خود را در اسرع وقت از طریق سامانه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای پیگیری نمایند.


به‌روزرسانی بازی‌ها نیازمند پروانه انتشار است؟


همچنین با هدف تسهیل فرآیند صدور پروانه انتشار برای بازی‌های ایرانی، به زودی سازوکاری از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در خصوص نسخه‌های به‌روزرسانی شده بازی‌ها ارائه خواهد شد. مهلت پروانه انتشار بازی رایانه ای

تا مطابق آن، بازی‌سازان بتوانند از طریق «خوداظهاری»، محتوای به‌روزرسانی‌شده در هر نسخه را معرفی نمایند؛

چنانچه محتوای ارائه شده تغییری در رده‌بندی سنی بازی ایجاد نکند، نیازی به دریافت پروانه انتشار مجدد برای بازی وجود نخواهد داشت، ضمن آن که بازی‌سازانی که از تغییر رده‌بندی بازی خود بعد از بروزرسانی اطمینان ندارند، می‌توانند برای نسخه جدید درخواست بررسی مجدد دهند.


پیگیری درخواست‌های پشتیبانی


در پایان، ضمن دعوت از متقاضیان به منظور مطالعه بخش راهنما (پرسش‌های متداول و متن دستورالعمل‌ها‌ که بر روی سامانه درج شده) درخواست می‌شود برای ثبت و پیگیری درخواست‌های خود به سامانه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (Portal.ircg.ir) مراجعه کرده و درخواست‌های پشتیبانی را نیز از طریق سیستم پشتیبانی سامانه دنبال نمایند.